rakı aroması

Anason Aroması

Anason aromasının en göze çarpan kullanımlarından biri çeşitli likörlere (meyveler ve otlar gibi doğal maddelerle damıtılmış şekerli alkollü içecekler) Rakı,Absinthe,Arak ve Ouzo gibi şekersiz Alkollü içeceklere dahil edilmesidir.

Anason aroması çorbadan kurabiyelere kadar her şey için ortak bir tatlandırıcıdır ve dünyanın birçok yerinde popülerdir. Anason aromasının en göze çarpan kullanımlarından biri çeşitli likörlere (meyveler ve otlar gibi doğal maddelerle damıtılmış şekerli alkollü içecekler) Rakı,Absinthe,Arak ve Ouzo gibi şekersiz Alkollü içeceklere dahil edilmesidir. Anason aromalı içeceklerde birçok lokal varyasyon bulunmasına rağmen ortak bir element, beyazlama kabiliyetidir, yani İçkiye su eklendiğinde bulanıklaşmaktır. Bunun nedeni anasondan alınan aromanın daha yüksek konsantrasyonlarda alkol içinde kalması, ancak konsantrasyon azaldığında serbest kalmasıdır

% 100 saflıkta bir Anason aromasının 5 ml’i 1000 ml alkolün içinde kalmasıyla rakı lezzetini ve istenilen beyazlamayı sağlamalıdır . Bu ölçünün dışındaki aromalarının seyreltilmiş olduğu düşünülmelidir. Aromaların seyreltilmeside mono propilen glikol ile yapılır, propilen glikol ise  ticari endüstride birçok kullanım alanı olan petrol yağı türevi bir bileşiktir. Kokusuzdur ve belirli bir tat tarifi bulunmamaktadır.

Anason Aroması Kullanılarak Üretilen Alkollü içecekler

Rakı Aroması

Absinthe (Fransa)

Aguardiente (Kolombiya)

Anis del Toro (İspanya)

Anisette (Fransa)

Arak (Lübnan / Suriye / Ürdün / Irak)

Galliano (İtalya)

Herbsaint (Amerika Birleşik Devletleri)

Mastika (Bulgaristan)

Oghi (Ermenistan)

Ouzo (Yunanistan)

Pastis (Fransa)

Patxaran (İspanya)

Raki ( Türkiye )

Sambuca (İtalya)

Tsipouro ( Yunanistan )

Xtabentún ( Meksika )

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı