Genel

Cayenne pepper (Kuş biberi)


   Ana vatanı Hindistan olan cayenne, parlak, kırmızı renkli ve oldukça acı, bir biber türüdür. 

Kuş biberi A, C ve E vitamini içerir, ayrıca folik asit ve potasyum bakimindan da oldukca zengindir ve (neredeyse) hiç hidrokarbon içermemektedir.  
  Kuş biberinin İçeriğinde bulunan vanilloid asid türevi bileşiklerden en önemli öğe, bibere acılığını da veren ve doğada sadece acı biberde bulunan bir alkanoid olan kapsaisindir. Bu öğe güçlü antioksidan etkiye sahiptir. 
   Kapsaisin içeren besin destekleri; termojenik nitelik arzetmeleri yani; vücut metabolizmasının ihtiyaç duyduğu enerji miktarını artırması nedeniyle yağ yakıcı olarak kullanılmaktadır. Kapsaisin’de bulunan yağ yakıcı özelliği ile zayıflamak için faydalıdır.
   yağ yakıcı özelliğin dışında, içeriğinde bulunan bazı moleküller tıbbın çeşitli alanları için oldukça önemlidir. Kapsaisin vücutta özel reseptörlere bağlanarak bazı sağaltıcı etkiler yarattığından, modern tıpta romatizma ağrılarının hafifletilmesinde kullanılan kimi ilaç ve pomatların formülündeki içeriklerden biri haline gelmiştir. 
  Kapsaisin, soğuk algınlığı ile sindirim problemlerinde süregelen tedavinin yanında destek olarak da kullanılmaktadır. Endorfin salınımının artmasını desteklediği gibi, bilinci ve enerjiyi arttirdiğına dair bulgulara da rastlanmıştır.
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı