Ansiklopedik Bilgilerbeyza boztepebitki bilenFaydalı BitkilerSosyal Medyalardan Alıntılar

Ejderha Meyvesi Nedir | Sağlığa Faydaları Nelerdir

Ejderha meyvesi, besin açısından zengin ve düşük kalorili ,kronik hastalıklarla savaşmaya bağırsak sağlığını iyileştirmeye ve bağışıklığı artırmaya yardımcı olur. Lif, manganez, demir ve çeşitli vitamin ve minerallerde yüksektir. Ejderha meyvesinin sağlığa faydaları arasında kilo verme, diyabet kontrol etme, sindirimi iyileştirme , kolesterolü düşürme ve enerji seviyelerini yükseltme becerisi bulunmaktadır  . Ayrıca kanser ve kalp hastalıklarını önlemeye, bakteri ve mantarlara karşı korunmaya yardımcı olur ve vücudun genel işleyişine yardımcı olur.

Ejderha meyvesi nedir?

Ejderha meyvesi egzotik ve lezzetli bir meyvedir; bu da zenginliği nedeniyle tropikal bir süper gıda olarak kabul edilir . Ayrıca pitaya ya da pitahaya olarak bilinir. Bazıları çilekli armut olarak adlandırılır. Bununla birlikte, pitaya teknik olarak ejderha meyvesinden ( pitahaya ) farklıdır, çünkü Stenocereus cinsinden  gelir. İkincisi ise Hylocereus’dan gelir.Meksika, Güney Amerika ve Orta Amerika’dada kökenleri vardır. Fakat Yeni Dünya yerleşimcileri, muhtemelen Kamboçya, Tayland, Tayvan, Vietnam ve Filipinler gibi Güneydoğu Asya ülkelerinden Ülkelerine getirdiği bilinmektedir ve  buradada meyve, meyve alımının önemli bir parçası olarak kaldı. Şimdi, sadece meyve değil, aynı zamanda besin bakımından zengin Ejderha meyvesi dünya çapında mevcuttur .

Yanı sıra meyve, ejderha meyve kabuğu  ilaç  ve kozmetik olarak  Journal of Food Science yayınlanan bir araştırma göre nutrasötik uygulamalarda faydalı olduğu bulunmuştur

Beslenme gerçekleri

EJDERHA MEYVESi

Hizmet boyutu :

besindeğer

Enerji [kcal]        264

Protein [g]          3.57

Toplam lipit (yağ) [g]      0

Karbonhidrat, fark ile [g]              82.14

Lif, toplam diyet [g]        1.8

Şekerler, toplam [g]        82.14

Kalsiyum, Ca [mg]            107

Demir, Fe [mg] 0

Sodyum, Na [mg]             39

C vitamini, toplam askorbik asit [mg]      6.4

A vitamini, IU [IU]            0

Yağ asitleri, toplam doymuş [g] 0

Yağ asitleri, toplam trans [g]       0

Kolesterol [mg] 0

Kaynaklar şunlardır: USDA Amerika Birleşik Devletleri Tarım ve Tarımsal Araştırma Servisi Bölümü

Ejderha Meyvesi ile Beslenme

Ejderha meyvesi, kalorisi düşük ve antioksidanlar bakımından zengin olan ve herhangi bir zayıflama diyetine eklenebilen sağlıklı bir meyvedir. USDA’ya göre , meyve protein, lif, likopen ve karbonhidrat açısından zengindir . Niasin ve riboflavin gibi karoten , C vitamini ve B vitaminleri içerir . Bu meyvenin mineral zenginliği magnezyum, kalsiyum, fosfor, demir ve sodyum içerir.

Ejderha meyvesinin çeşitli hastalıkları önleyen fidan proteinleri içerdiğine inanılmaktadır. Ayrıca Gıda Kimyası’nda yayınlanan araştırmalar  bu meyvelerin tohumlarında linoleik asit ve linolenik asit, omega 3 ve omega 6 yağ asitleri gibi çoklu doymamış yağ asitlerinin bulunduğunu düşündürmektedir .

Ejderha Meyvesinin Sağlığa Faydaları

Ejderha meyvesinin sağlık yararları , esas olarak antioksidan, antibakteriyel ve besinsel özelliklerine bağlanır. Faydaları bağışıklık bağışıklık, daha hızlı metabolizma ve daha pürüzsüz bir sindirim süreci içerir. Şimdi faydaları detaylı olarak inceleyelim.

Kanseri Önler

Ejderha meyvesi üzerine yapılan yeni bir  çalışma  bu meyvenin kolon kanseri gibi kanserleri önlemede yardımcı olabileceğini göstermiştir.  E vitamini bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidan kalitesinin yanı sıra, diğer doğal antioksidan kaynakları da içerir .

Araştırmaya göre bu meyvelerde bulunan karoten ve likopen bir dizi anti-karsinojenik kaliteye bağlı olan güçlü antioksidanlardır. Prostat kanserinin ve vücuttaki tümörlerin büyüklüğünün azaltılmasına yardımcı olurlar. Temel olarak ejderha meyveleri bağışıklık sisteminizi güçlendirir. bu nedenle sık sık hastalandığınızı düşünüyorsanız veya kanser geliştirme riski yüksek olsa bile ejderha meyvesi sizin için bir şifa olabilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Yüksek düzeyde  ejderha meyvelerinde  bulunan C vitamini yardımcı takviye ile bağışıklığı ve de vücudun diğer antioksidanlar aktivitesini uyarır. 2011 araştırma çalışmasına göre beyaz ve kırmızı pitayaların eti ve kabuğu serbest radikalleri yok etmeye yardımcı olan yüksek polifenol ve flavonoid içeriğe sahiptir. Bu kanser hücrelerinin çoğalmasını önlemek için doğrudan bağlantılı olmuştur. Ayrıca, bu antioksidanlar trombosit sayısını arttırmak için kendi yollarını kullanırlar  böylece tabakayı tedavi eder ve hızlı iyileşmenize yardımcı olurlar .

Sindirimde Lif ve Bağışıklıkta

Gıda Kimyası dergisinde yayınlanan araştırmalar, ejderha meyvelerinin laktobasil ve bifidobakteriler gibi bağırsak bakterilerinin büyümesini desteklemeye yardımcı olan oligosakkaritler açısından zengin olduğunu da öne sürmektedir. Tayland’daki doğal prebiyotikler üzerine yapılan bu çalışma meyvenin pürüzsüz sindirim için önemli olan sağlıklı bağırsak florasının artmasına yardımcı olduğunu göstermiştir.

Ejderha meyveleri önemli ölçüde yüksek lif içeriğine sahiptirler bu da bağırsak hareketlerini yoğunlaştırabilecek sindirim sistemi boyunca pürüzsüz geçişi kolaylaştıracak peristaltik hareketi uyarabilen ve sindirim suyunun serbest kalmasına neden olabilecekleri anlamına gelir. Bağırsak fonksiyonunu diyet lifi ile düzenleyerek , bu meyve kabızlık irritabl bağırsak sendromu ve hatta kolorektal kanser gibi durumların önlenmesine yardımcı olur  .

Diyabet kontrol eder

Ejderha meyvesinin düzenli tüketimi tip 2 diyabetikler ve prediyabet hastaları için faydalı olan kan şekeri düzeylerinde bir azalmaya bağlıdır. 2017 yılında yapılan bir çalışmada, prediabetisyenlerin, ejderha meyvesi yemeyen kişilere kıyasla kan şekeri seviyelerinde gözle görülür bir düşüş gösterdiği bulunmuştur . Ayrıca, ejderha meyvesinin daha fazla tüketildiği prediyabetikler daha fazla kan glikozu azaltımı göstermiştir.

Demir Zengindir ve Anemiyi Önler

Ejderha meyvelerinde bulunan demir , anemik bireylerde hemoglobin seviyelerini arttırmak için harikadır. Ayrıca, kırmızı kan hücrelerinin (RBC) üretimine de yardımcı olur bu da hayati organların uygun oksijenlenmesinde yardımcı olur.

Anti Oksidanların En İyi Kaynağı

Antioksidan bakımından zengin ejderha meyveleri, atık metalleri ve toksinleri vücuttan atmak suretiyle detoksifikasyona yardımcı olur. Bu da kilo kaybına yardımcı olur. Gıda Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan araştırmalar yüksek polifenol ve flavonoid içeriğine ve antioksidan etkinliğe bağlı olarak hem kozmetik hem de farmasötik uygulamalar için kullanılabileceğini göstermektedir.

Magnezyum ve B Vitaminlerinde Zengin

Ejderha meyvesi ayrıca magnezyum,vitamin C ve B vitamin grubu gibi vitaminler ile doludur .  Magnezyumun faydaları arasında kemik sağlığının ve kalp sağlığının iyileştirilmesi yer alır. B1, B2 ve B3 vitaminleri kan basıncı, cilt sağlığı ve kolesterol düzeylerinden tiroid fonksiyonuna, dalgalanan hemoglobin seviyelerine ve karbonhidrat metabolizmasına kadar her şeyi geliştirir.

Ejderha meyvesi antioksidan bakımından zengindir

Cilt bakımı

Ejderha meyvesindeki antioksidanlar vücuttaki serbest radikallerin zararlı etkilerini azaltarak yaşlanma belirtileriyle savaşır. Ayrıca güneş yanığı, sivilce ve kuru cilt tedavisinde de yardımcı olurlar. Bu meyvelerdeki C vitamini, özellikle cildi aydınlatır. Günlük meyve sularına kurutulmuş ejderha meyve tozu eklemeyi deneyin ve cildinizin parlak olmasını bekleyin.

Antibakteriyel Özellikler

Ejderha meyvesi antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bunlar vücuttaki beyaz kan hücresi sayısının artmasına yardımcı olabilir, ki bu da toksinlere karşı savunur ve ayrıca organlardaki mantar veya bakteriyel enfeksiyonların girişini veya büyümesini engeller. Meyve ayrıca hücre rejenerasyonunu uyarır ve iyileşmeyi hızlandırır, bu nedenle yaralar ve çürükler artan oranda iyileşir.

Metabolizmayı artırır

Vücudumuzun sağlıklı işleyişi için proteinlerin besin alımı çok önemlidir ve ejderha meyvesi iyi bir protein kaynağıdır.  Proteinler vücudumuzdaki enzimler tarafından metabolize edilir ve hücre onarımını hızlandıran, güç ve metabolizmayı artıran ve kilo kaybına yardımcı olan ve kas kütlesini artıran kullanılabilir proteinlere dönüşür.

Kardiyovasküler Sağlığı Geliştirir

Ejderha meyvesi magnezyum açısından zengindir  ve sağlıksız doymuş yağ içermez . Buda vücutta daha yüksek seviyelerde HDL veya iyi kolesterol ve daha düşük LDL veya kötü kolesterol seviyelerine yol açar. Arterler ve damarlardaki plağın gelişmesi olasılığı daha azdır, dolayısıyla ateroskleroz, kalp krizi ve felç geçirme ihtimalini azaltır.

Saç Bakımı

Günlük meyveye ejderha meyvesi ya da ejderha meyvesi özü tozu ekleyerek saçınızın beslenmesini ve sağlıklı kalmasını sağlar. Yapay saç renginde bulunan kimyasallarla saçlara verilen zararı tedavi eder. Ayrıca, dokuyu iyileştirmeye ve ışıltıyı saçınıza geri döndürmeye yardımcı olur.

Anti-inflamatuar Özellikleri

Ejderha meyvesi, artritin neden olduğu ağrıyı azaltmaya yardımcı olan antienflamatuar özellikler açısından zengindir

 Göz bakımı

Ejderha meyvesinin, karaciğerde bulunan bir protein olan insan sitokromu P450’nin büyümesini inhibe ettiği bilinmektedir. Bu protein genellikle konjenital glokomun oluşumu ile bağlantılıdır. Ayrıca,  Gıda Kimyası’nda yayınlanan araştırmaya göre , bu meyvede beta-karoten içeriği, gözlerin zararlı serbest radikallerden korunmasını sağlayarak maküler dejenerasyon ve katarakt oluşumunu önlemeye yardımcı olmaktadır.

 Güçlü Kemikler ve Dişler

Ejderha meyvesindeki yüksek kalsiyum içeriği kemiklerinizi sağlıklı tutar, kemik mineral yoğunluğunu artırır ve osteoporozu önler .  Tufts Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada , meyveler ve sebzeler açısından zengin bir beslenmenin doğru besin, protein ve kalsiyum karışımının kemik yoğunluğunu artırdığını göstermiştir

Böylece ejderha meyvesi yemeniz diş etlerinizi güçlendirmeye yardımcı olur ve dişlerinizi bozulmadan koruyabilir, kırılgan olmalarını önler böylece her zaman parlak bir gülümsemeye sahip olursunuz

Gebelik

Ejderha meyvesi, demir, B vitaminleri ve folat bakımından zengin olduğu için hamile kadınlar için çok faydalıdır. Çalışmalar  demirin hemoglobin eksikliğini ve anemi oluşumunu önlemede yardımcı olduğunu göstermektedir . B vitaminleri ve folat, doğum kusurlarını önler ve enerjiyi artırır.

Ayrıca, ejderha meyvesinin hafif laksatif özellikleri dışkıyı gevşetmeye ve bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olur. Dahası, içindeki kalsiyum içeriği fetüsün kemik gelişimine yardımcı olarak sağlıklı bir hamilelik sağlar. Yüksek seviyelerde kalsiyum ve magnezyum da menopoz sonrası kadınlarda osteoporozla savaşmaya yardımcı olur.

Zekayı artırır

Ejderha meyveleri eser miktarda B vitamini içerir ve her ikisi de hücre zarlarını sağlıklı tutmaya yardımcı olan C vitamini açısından zengindir. Vitaminlerin bu aktivitesi, bilişsel bozuklukların ortaya çıkmasını önler ve Beyninizin Einstein gibi işlevini korur!

Ejderha Meyvesinin Faydaları

Solunum Geliştirir

Astım gibi solunumsal rahatsızlıklardan şikayetçiyseniz diyetinize ejderha meyvesini eklediğiniz zaman faydası çok yüksektir. C vitamini özü kapsülleri de mevcuttur, bu da C vitamini ve antioksidanlar sağlamaya yardımcı olur.

Dragon Meyve Çeşitleri

Üç tür ejderha meyvesi vardır, yani,

Kırmızı eti ile kırmızı Kabuk

Beyaz eti ile kırmızı Kabuk

Beyaz eti ile sarı Kabuk

Yazar hakkında

John Staughton, İngiliz ve Bütünleşik Biyoloji derecelerini Illinois Üniversitesi’nden Champaign, Urbana’da (ABD) alan bir gezgin yazar, editör ve yayıncıdır. Edebi bir dergi olan Şerif Nottingham’ın kurucu ortağıdır ve dünyanın en güzel yerlerini ofisine çağırır. düşünce doğrultusunda sürekli  eğitmek, ilham vermek, canlanmak ve gelişmek için kelimeler kullanır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

adana escort adıyaman escort afyon escort ağrı escort aksaray escort amasya escort ankara escort antalya escort ardahan escort artvin escort aydın escort balıkesir escort bartın escort batman escort bayburt escort bilecik escort bingöl escort bitlis escort bolu escort burdur escort bursa escort çanakkale escort çankırı escort çorum escort denizli escort diyarbakır escort düzce escort edirne escort elazığ escort erzincan escort erzurum escort eskişehir escort gaziantep escort gebze escort giresun escort gümüşhane escort hakkari escort hatay escort ığdır escort ısparta escort istanbul escort izmir escort izmit escort kahramanmaraş escort karabük escort karaman escort kars escort kastamonu escort kayseri escort kilis escort kırıkkale escort kırklareli escort kırşehir escort kocaeli escort konya escort kütahya escort malatya escort manisa escort mardin escort mersin escort muğla escort muş escort nevşehir escort niğde escort ordu escort osmaniye escort rize escort sakarya escort samsun escort şanlıurfa escort siirt escort sinop escort şırnak escort sivas escort tekirdağ escort tokat escort trabzon escort tunceli escort uşak escort van escort yalova escort yozgat escort zonguldak escort marmaris escort bodrum escort alanya escort side escort konyaaltı escort muratpaşa escort manavgat escort çeşme escort sincan escort çankaya escort keçiören escort mamak escort etimesgut escort buca escort konak escort karabağlar escort bornova escort karşıyaka escort bayraklı escort alsancak escort ataşehir escort pendik escort maltepe escort kartal escort kadıköy escort görükle escort atakum escort ayvalık escort mersin escort mezitli escort pozcu escort deutsche escort berlin escort düsseldorf escort hamburg escort münchen escort stuttgart escort berlin escort düsseldorf escort hamburg escort münchen escort stuttgart escort deutsche escort köln escort

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı