pekmezler

Andız Pekmezi Faydaları Yararları Nelerdir ?

Andız Pekmezi

Andız Pekmezi, Andız otudan elde edilen pekmezin çok çeşitli insan sağlığına  yararlı  faydaları bulunur.Andız otunun rengi sarı ve tad olarak ise acıdır. Ülkemizde de yetişmekte olan bitkilerdendir.özellikle Hatay ve  Antalya illeri andız yetişen önemli iller arasındadır.Andızın kokusu ise bir hayli serttir.Andızın boyu 2 metreye kadar ulaşabilmekte olup sulak toprak tipini ve rutubetli ortamı seven bitkiler arasında yer alır.
Andız bitkisinden elde edilen andız pekmezi ise  %100  doğal ve el değmemiş, içine hiç bir ilave katılmamış çok  faydalı pekmezdir.Andız pekmezi tüketmeniz mutlaka önerilir.Üzüm pekmezi gibi çok kullanılan pekmez türleri arasında olmasada çok  yararlı  özellikleri bulunur.
Andız Pekmezi Yapılışı:  Eylül sonu ile ekim başında olgunlaşan andız meyveleri olgunlaşmamış halde ağaçta bulunduğu gibi rüzgar ve insanlar tarafından çırpmak suretiyle tabana dökülürler. Ağaçtan ve yerden toplanan meyveler çuvallara doldurularak tatlı yapılacak yere getirilir.
Andız meyveleri el dövecekleri ile kabuk kırılır. Kırma olayı tek tek tekrarlanır. Kırılanlar tekne, kazan, leğen, helke, teneke, tencerelere konarak ağızlarına kadar  su ile doldurulur. İki gün bekletildikten sonra özel yapılmış süzme teknesine koyarlar. Teknenin ağız deliği açılarak önüne şekerli suyun birikmesi sağlanır, dolan kaplar ateş üzerindeki kazanlara aktarılır. Kaynatma olayı başlatılmış olur.
Sabah başlatılan kaynatma olayı akşama kadar devam edilir. Kaynatma anında sıvı kaynadıkça kazanın yüzünde köpükler oluşur. Kazan yüzündeki köpükler saplı tas ile alındıkça karıştırılmaya devam edilir.
Köpüklerin alınması delikli kevgir ile yapılır.Köpükler bir kapta toplanır. Kaynama suretiyle kazan içindeki suyun çok kısmı buharlaşa buharlaşa pekmez oluşur.
Andızın pekmezi  kırmızımtırak koyu kahve rengindedir. Diğer gün günlemeye alınırsa daha dayanıklı ve parlak  görünümlü olur. Elde edilen pekmez tatlı olarak yemeklerin yanında yendiği gibi şerbet yapılarak da içilir.
Altı kilo meyveden bir kilo pekmez elde edilir.
Faydaları :
Anemiyi önler.
Bronşit gibi solunum yolları hastalıklarını iyi gelir.
Akciğer ve karaciğer organlarına son derece faydalı özelliği vardır.
Yatak ıslatma gibi sorunu olan insanlarda da kullanılabilir.
Andız pekmezi; öksürük, sarılık, kaşıntıda faydalıdır.
Bütün pekmez cinslerinde olduğu gibi kan yapıcıdır ve enerji verir.
Egzama gibi cilt problemlerine deva olur.
Mide bulantısını önler.
Andız pekmezini sade olarak tüketebileceğiniz gibi tahinle karıştırarakta kullanabilirsiniz. .

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı