Bitkisel Yağlarkaraharmal yağıManşetÖne ÇıkanTürkiyenin en iyi aktarıüzerlik toğumu yağı

Üzerlik Tohumu Yağı – Karaharmal Yağı

Arap ve Kuzey Doğu Afrikalı çoğu aşiretin erkekleri, üzerlik tohumu yağı’nın etki gücünü çok iyi bildikleri için, bu özelliğinden dolayı yetişkinlerde dahi kullanılmasına halen büyük bir  ciddiyetle devam ettirmektedirler.

Üzerlik Tohumu Yağı -Karaharmal Yağı :
Üzerlik Tohumunda
 değişik yöntemlerle ancak yüksek maliyetlerle % 10 12 ham yağ elde edilir. İçeriğinde çok az yağ barındırdığı için değişik ve sistematik işlemlerden geçirilerek elde edilen Üzerlik Tohumu Yağı, Modern Tıbbın bu yüzyılda ayrıca ispatladığı, Üzerlik Tohumundaki biyokimyasallarının damar genişletici ve doku büyütücü etkisinin de olmasıdır.

Kristalizatör

Anadolu’da yetişen Üzerlik Tohumlarında yapılan araştırmalarda;
% 8.4 kadar rutubet, ihtiva ettiği; yakıldığında f/o 7.05 kül bıraktığı, asitte çözünmeyen kül  %0.78; sülfatlı kül % 9.061 belirtilmiştir. Tohumlarında ise % 14.24 sabit yağ ihtiva ettiği, tohumlarda da steroller, tanenler, serbest ve kombine şekerler, saponinler, antrakinon türevleri ve flavonlar bulunmadığı yazılmıştır.

Üzerlik Tohumu Nedir:

Üzerlik tohumu
Üzerlik tohumu

Esfand ve harmal olarak da bilinen üzerlik tohumu ilginç bir orta doğu tarihine sahiptir. Üzerlik tohumu (Peganum harmala), Nitrariaceae familyasından Afrika, Asya ve Amerika’nın sıcak bölgelerinde yetişen bir bitki türüdür. Türkiye’de halk arasında nazardan korunmak için kurusunu yakarak çıkan dumanı nazardan korumak istedikleri kişinin solumasını ,yada dumanın iş yeri veya evlerde büyü sihir nazar kovucu olduğu inancı vardır.Ayrıca bu bitkiden elde edilen kurutulmuş parçalar “kötü göz” e karşı korunmak için demet halinde yada ipe dizilerek evlere ve işyerlerine asılır İran’da ise havayı ve zihni arındırmak için bir tütsü olarak kullanılır.
Batı psikolojik hareketide üzerlik tohumunun, güçlü monoamin oksidaz inhibisyonu, yüksek doz DMT içerdiğini kabul edilmiştir.

DMT Dimethyltryptamine (DMT) güçlü bir alkaloid türüdür.

Dimetiltriptamin veya kısa adıyla DMT, beyin dolaylarındaki pineal bez tarafından uyku sırasında salgılanan bir çeşit halüsinojendir. Salgılanması rüyaların görüldüğü evreye denk gelir ve etkilerinin arasında zaman algısında değişim vardır. Beyin, uyku dışında sadece ölüm ve doğum sırasında DMT salgılar. “Işık görmek” yine hem içilen DMT sırasında hem de ölüm sırasında yaşanır. Halk arasında “üçüncü göz” diye tabir edilen yerin denk geldiği yer aslında DMT’nin salgılandığı pineal bezin tam üstüdür. 
Günümüzde Peru’da,Amazon ormanlarında bazı kabileler tarafından “ayahuasca” adıyla kullanılmaktadır. Kullanımı birçok ülkede yasaktır. Ayahuasca’ Güney Amerika’daki Amazon bölgesinde yetişen Ayahuasca (Banisteriopsis caapi) sarmaşığıdır, bölgedeki yerli topluluklar tarafından yüzyıllardır şifa amaçlı kullanılmaktadır. 
Son zamanlarda ise ayahuasca sarmaşığının yerineüzerlik kullandıkları belirtiliyor. 
Ayrıca bir çok bilim adamı tarafından uyuşturucu olmadığı söylenilmesine rağmen hala sersem yapıcı madde sanılan molekül İnsan vücudundada bulunur. DMT, vücuda alındığında mistik zevk ve ruhani tecrübelere neden olup zihin açıcı, algı değiştirici, diğer alemlerle iletişim kurucu tesirlere yol açtığı bildirilmiştir.kimileri tarafından kalp gözü, gönül gözü veya üçüncü göz olarak adlandırılır.DMT içeren Üzerlik tohumunun bu materyalinin güçlenmesi için uygun bir görüş olduğunu bildirmektedirler en çok doğum ve ölüm anında salgılanır. varlık ötesi dünyaya bir kapı açıyor olabilir. bunu neden söylediğime gelince bu molekül yüksek yerlerde ve geceleride salgılanır.

Üzerlik Tohumunun Kullanımı 
Modern tıbbı Güçlü Biyokimyasal Alkoloit İçerikli Üzerlik (Peganum Harmala) bitkisinin özellikle tohumlarının, veya hazır tohum exratlarının uzman tavsiyesi ve kontrolü dışında bilinçsizce yenilerek veya içilerek oral kullanımını tavsiye edilmemektedir.Sadece 1 kez – 3 gr. saf Üzerlik tohumunun oral alınımı bile, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma ve merkezi sinir sisteminde dalgalanmalara yol açtığı klinik olarak açıklanmıştır.

Dikkat edilemesi gereken öncelikler;

Dahası bu bitkinin tohumlarının özellikle, sürekli devamlı şekilde veya yüksek dozlarda kullanımının, toksik etkileri bilinmekte, zehirlenmelere, organ işlevlerine ve merkezi sinir sistemi hasarlarına kadar yol açtıkları rapor edilmiş vakalar ile belgelidir.

Bu sebebler doğrultusunda güçlü biyokimyasal özellik taşıyan Üzerlik bitkisi ve tohumları doğru ve kontrollü dozlarda kullanımı tedavi etkisi güçlü bir bitki iken, bilinçsiz kontrolsüz ve yüksek dozda oral alınımında çok ciddi, kalıcı hasarlı sağlık sorunlarına yol açtıkları rapor edilmektedir.

Bu olumsuzluklarını bilen Afrikalılar ve Araplar, Üzerlik bitkisinin kendisini veya tohumlarını yiyerek veya yutarak değil üzerlik tohumunun yağını çıkartmak suretiyle, beden dışından tüm vücut masajı ile erojen bölge masajı ile veya mastürbasyonda kullanmakta ve cilt yüzeyinden çıplak el ile uygulamaktadırlar.

Asırlardır bu tür kullanım güvenli şekilde uygulanmış, herhangi bir olumsuz sağlık sorunu görülmemiş ve rapor edilmemiştir.

Üzerilik tohumu Yağı Karaharmal

Üzerlik Tohumu Yağı – Karaharmal Yağı üretim metotları

Peganum harmala L.Suriye rue, Wild rue ve Harmal olarak bilinir. Üzerlik tohumu ve özleri ilaç kabul edilir ve Ilaç geliştirme için önemlidir, çünkü çok sayıda farmakolojik etkiye sahip oldukları bildirilmiştir. 
Üzerlik tohumundan değişik yöntemlerle ancak yüksek maliyetlerle % 10 12 ham yağ elde edilir Elde edilen bu yağ tortu ve partiküllerden arınması için aynı paslanmaz kazan içerinde üç ayrı ince süzgeçlerden damlalar halinde yaklaşık üç ay içerisinde süzülüp dinlenmesi sağlanır.Ham yağdan işlenmiş yağ haline gelen karaharmal yaklaşık % 3-5 kg olarak hazır hale gelir.

Üzerlik tohumu yağı üretim metodları

ÜzerlikTohumlarından yağ çıkarmak için solvent ekstraksiyonu, süperkritik sıvı ekstraksiyonu, mikrodalga destekli ekstraksiyon ve ultrason destekli ekstraksiyon gibi farklı teknikler vardır. Her tekniğin verim, kalite ve maliyet açısından kendine özgü avantaj ve dezavantajları vardır.

En yaygın tekniklerden biri, tohumların hekzan, etanol veya metanol gibi uygun bir organik çözücüde bekletilmesini ve ardından yağı elde etmek için çözücünün buharlaştırılmasını içeren çözücü ekstraksiyonudur. Bu teknik basit ve ucuzdur, ancak düşük yağ kalitesine ve yağda çözücü kalıntılarına neden olabilir.

Diğer bir teknik ise, tohumlardan yağı çıkarmak için yüksek basınç ve sıcaklıkta karbondioksit gibi bir sıvının kullanıldığı süperkritik sıvı ekstraksiyonudur. Bu teknik, solvent kalıntısı olmadan yüksek kaliteli yağ ürettiği için daha verimli ve çevre dostudur. Ancak, aynı zamanda daha sofistike ekipman ve daha yüksek enerji tüketimi gerektirir ve yüksek maliyetlidir.

 

Ağrıyı hafifletmek için geleneksel halk ilaçlarında ve antiseptik bir madde olan üzerlik tohumu yağı ayrıca antibakteriyel,Antifungal, antiviral, antioksidan, antidiyabetik, antitümör, antireishmanial, böcek öldürücü ve sitotoksik aktiviteleri ve hepatoprotektif ve antinosiseptif etkileri. Harmaline, harmine, harmalol, harman,kinazolin türevleri, vazisin, vasisinon, antrakinon içeren sabit yağı üzerlik tohumlarından elde edilmektedir . 
Yukarıdada yazıldığı gibi ,içeriğinde çok az yağ barındırdığı için değişik ve sistematik işlemderden geçirelerek elde edilen Üzerlik tohumun yağı, Modern Tıb’bın bu yüzyılda ıspatladığı, üzerlik tohumundaki biokimyasallarının damar genişletici ve doku büyütücü etkisinınde olmasıdır.

% 8.4 kadar rutubet, ihtiva ettiği; yakıldığında f/o 7.05 kül bıraktığı, asitte çözünmeyen kül %0.78; sülfatlı kül % 9.061 belirtilmiştir. Tohumlarında ise % 14.24 sabit yağ ihtiva ettiği, tohumlardada steroller, tanenler, serbest ve kombine şekerler, saponinler, antrakinon türevleri ve flavonlar bulunmadığı yazılmıştır. üzerlik tohumu ve yağı Türkiye, Suriye, İran, Pakistan, Hindistan, Mısır ve diğer ülkelerde ilaç olarak kullanılmaktadır.. Ortadoğu’da, özellikle İran ve Mısır’daki erkeklerdeki cinsel organ gelişmesi ve büyütmesinde kara harmal yani üzerlik tohumunun yağı kullanılmıştır ve hala günümüzdede bu etkisi nedeniyle ününü korumaktadır.

Bu ülkerde yaşayan erkekleri evlendikten sonra cinsel performanslarını korumak amacıyla; haftada bir kere Üzerlik tohumu Yağı ile tüm bedenlerini ovdururlar, sebebi ise erkaklikleriniz zinde tutmak içindir . Bu coğrafyalard üzerlik tohumu yağı’nın bir diğer adı da erkek yağı’dır. Fitokimyasal diğer özelliği de antibakteriyal ve antifungal olması sebebiyle insan vücudundan veya dış etkilerden oluşabilecek, hiçbir bakteri veya virüsün içinde yaşamasına izin vermez

Son zamanlarda Afrika ülkerinde kullanımının araştırıldığı Botanik adı Harmala seed oil Yani üzerlik tohumu yağının bilimsel çalışmalarında ve yayınlanan bilimsel makalelerle değişik faydalarıda açıklanmış ve litaretürde yerini aldığıda görülmektedir.

Arap ve Afrika coğrafyasındaki insanların üzerlik tohumu yağının tahmini keşfi en az eski Mısır uygarlıgı’na dayandığı var sayılmaktadır. Bu keşif, üzerlik tohumu Yağının doğrudan penise uygulamaları ile görsel olarak önemli fark tespit edilmiş, yazılmadan ve hatta konuşulmadan bir gelenek olarak asırlardır nesilden nesle aktarılmıştır..

Bu ülkelerdeki erkek evladı ergenliğe çağına gelen baba, çocuğunun penisi daha kalın ve büyük, ilerde de erkekliğinin güçlü olması için üzerlik tohumu yağı’nı çocuğunun odasına yarı saklı şekilde bırakır. Bir şekilde bu yağı bulan erkek çocuk, gelişme çağı boyunca iç güdüsel olarak bu yağı mastürbasyon yaparken kayganlaştırıcı olarak kullanır ve zamanlada masaj ile uygulaması gerektiğini büyüklerinden öğrenir. Bu uygulama hiç konuşulmadan çocuğun ergenlik dönemi bitene veya evleneninceye tekrarlanır. Evlenip kendisinin de erkek çocuğu olduysa, kendiside bu geleneği devam ettirir, bu gelenek babadan oğula asırlardır süregelen erkekler arasında penis büyütme tekniği olmuştur.

Arap ve Kuzey Doğu Afrikalı çoğu aşiretin erkekleri, üzerlik tohumu yağı’nın etki gücünü çok iyi bildikleri için, bu özelliğinden dolayı yetişkinlerde dahi kullanılmasına halen büyük bir 
ciddiyetle devam ettirmektedirler..

Üzerlik tohumu yağının kullanıldığı diğer alanlar:

Dahili kullanımı günlük iki çay kaşığından fazla olmaması uzmanlarcada uyarılmaktadır

Artrit ağrısı

Anti-spazm

Bioaktif

Diuretik

Daha temiz mide ve akciğer için

Düzenli regl

Tüberküloz ve zatürrede

karaciğer tedavisinde

Kronik baş ağrılarında

Ateş düşürücü

Nefes darlığında

Anne sütü arttırmada

Cilt hastalıklarında

Sırt ağrıları ve romatizmada

Sağlıklı saç uzatmada

Pürüzsüz diri ve güçlü saç için

Kas hacmi artırmada ve kan dolaşımı için

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
deneme bonusu veren siteler canlı bahis siteleri casino siteleri deneme bonusu