Genel

Aslan Pençesi

Aslan Pençesi

Aslan Pençesi, allcemilla vulgaris adıyla bilinen bitki, halk arasında aslan ayağı, şebnemli diye de bilinir. Daha çok dağlık alanlarda, yükseklerde nemli çayırlarda, orman kenarlarında doğal olarak yetişen bir bitkidir. Aslan pençesi güzel görünümü, 7-9 parmaklı olan yapraklarının kenarları dişli olur. Sapları yüksek olmasa da, sağlam yapılıdır. Sarımsı yeşil renkte olan yaprakları Mayıs ayından Haziran ayına kadar görülebilir. Bu aylar dışında da görülmeleri mümkün olabilir. Çiçekleri açtığında tamamı toplanır, diğer zamanlarda sadece yaprakları toplanarak, gölge bir yerde kurutulur.

 

Bu bitki özellikle kadın hastalıkları üzerinde etkili olur. Adet düzensizliklerinde, rahim akıntılarında, rahim sancılarında, menopoz dönemi etkilerinin azaltır. Ergenliğe geçme döneminde civan perçemi ve çoban çantası ile birlikte kullanıldığında adetleri düzenler ve geciken adetin başlamasına yardımcı olur.
Gebelik sırasında oluşan baş dönmelerinin giderilmesinde etkili olur.
Vajinal banyo, el ayak banyosu sırasında 1 litre suyun içinde 2 avuç kadar aslan pençesi kaynatılarak kullanılabilir.
Kangren, kırık yaralarında, apseli yaralarda, çıbanlarda iyileştirme etkisi bulunmaktadır. Bu durumlarda çayı hazırlanabilir ya da ezilerek haricen bölgeye tatbik edilerek kullanılabilir.
Kanamaları durdurmak için, lapası hazırlanarak her 10 dakikada bir bölgeye haricen tatbik edilir.
Kalbin güçlenmesinde ve skleroz rahatsızlığında etkili olur.

 

Peklik verici ve kuvvetlendirici olarak kullanılabilir
Kas yorgunluğunda, kas erimesinde, demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlık durumunda, çoban çantası bitkisiyle birlikte kullanılırsa çok faydalı olur.
Diş çekimi sonrasında ağızda gargara yapılarak ya da çayı içilerek kullanılırsa, yaranın iyileşmesinde etkili olur.
Gebelikte düşük riski yüksek olan kadınlarda kullanılırsa, rahim kaslarını güçlendirir, kas yorgunluğunu giderir ve bununla düşük riskini azaltır. Aynı zamanda zor doğumları olanlarda, doğum yaralanmalarında etkili olur. Gebelikte bu riskleri olan kadınlar, ilk üç aydan sonra aslanpençesi çayı içebilirler. Lohusa olan kadınlara da 10 gün kadar bitkinin çayından önerilir.
Rahim sarkması ve fıtıklar içinde, çoban çantası bitkisiyle birlikte kullanımı önerilir. Bu rahatsızlıklarda mümkün olduğu kadar taze toplanan bitkiyle hazırlanan çay içilmelidir.
Sara hastalarında ve kasları gelişmemiş olan çocuklarda, aslan pençesi çayı önerilir. Çocukların güçsüzlüğü varsa, banyo sularına aslan pençesi konulabilir. Her banyoda 200 gram bitki kullanılması yeterlidir.
Vücuttaki yağ birikimlerinde kullanılabilir. Fazla sıvı birikimine idrar söktürücü özelliğiyle iyi gelir. Özellikle yükseklerde yetişen yapraklarının altı parlak gümüş renkte olanlar bunun için uygundur. Bunun çayı hazırlanarak, günde 3 fincan içilebilir.
Şeker hastalarında, uyku düzensizliği olanlarda, sindirim bozukluğu çekenlerde olumlu etkileri olur.
Göz hastalıklarında kullanılır, yarım bağ ağrısında, soğuk algınlığında etkili olur.
Hasta olanlar 2 avuç aslanpençesini bir litre suda 10 dakika kaynatıp, içerse kendilerini hemen toparlarlar.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı