bitkilerle tedaviFaydalı Bitkiler

Kuş Otu

Kuş Otu Kaşındırıcı ve rahatsız edici sedef hastalığı ve egzamada rahatlatıcıdır Cildi yumuşatır.

Kuş otu

( Stellaria Media )

(Diğer adları: Serçedili, Serçeotu) Karanfilgiller familyasındandır. Anayurdu bilinmemekte, ancak Anadolu’da yol kenarları, duvar dipleri ve bahçelerde yaygın olarak yetişmektedir. 10-30 cm. kadar boylanabilen, biryıllık otsu bitkidir. Çok dallı, gevrek yapılı, açık kahverengi gövdesinin bir tarafı tüylü olur.

Oval biçimli, etli ve sulu yaprakları, sapsız ve karşılıklı olarak gövde üzerinde dizilmiştir. İlkbaharın başlarından kış başına kadar aralıksız açan küçük kırmızımsı beyaz renkli çiçekleri yıldız biçimindedir. Yer seçmeyen, nemli olmak koşuluyla her türlü toprakta yetişen kuşotu bitkisi, döktüğü tohumlarıyla çoğalır.

Bitkinin topraküstü kesimleri organik asitler, potasyum tuzlan, fosfor ve C vitamini içerir. Ülkemizde pazar yerlerinde satılan kuşotu, çiğ olarak yenilebilecek kadar lezzetlidir. Bu nedenle salatalara konulur, börek harcına girer ya da sebze olarak pişirilir.

Halk tebabetinde kullanımı

 

  1. İdrar söktürücüdür. Böbreklerin çalışmasını hızlandırır.
  2. Balgam söktürücü etkisi de vardır.
  3. Müshildir, pekliği giderir.
  4. Romatizma yangılarını ve ağrılarını hafifletir.

Bu etkileri sağlamak üzere, kuş otunun tüm topraküstü bölümleri bitki yeşil olduğu sürece toplanır ve gölgelik yerde kurutulur. Kurutulmuş bitkiden 2 tatlı kaşığı alıp üzerine 1 bardak kaynar su konularak 5 dakika süreyle demlendirilir. Böylece elde edilen infüzyon, günde üç kez birer bardak olarak içilir.

Hemoroite (basur) karşı iyileştirici etkiler gösterir

Kaşındırıcı ve rahatsız edici sedef hastalığı ve egzamada rahatlatıcıdır Cildi yumuşatır.

Bu etkiler için, kurumuş bitkiden 2-3 tatlı kaşığı alınıp 1 bardak suda kaynama noktasına kadar ısıtılır. Sonra ateşi kısılarak 15-20 dakika daha ısıtmaya devam edilir. Böylece hazırlanan yoğun dekoksiyon dıştan uygulanır.

Kuş otu ayrıca yara iyileştiricidir: Yara, kesik ve çıbanların tedavisinde kullanılır. Bunun için toplanan taze bitki ezilerek yara lapası hazırlanır. Bu lapa şikâyetli yerlere dıştan uygulanır.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Ayrıca kontrol et

Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunuyor!
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün