Genel

Akasma

AKASMA, FİLBAHAR, KARABAĞ, PEÇEK ,ADİFAHR

CLEMATIS VİTALBA L

(Ranunculaceae-fam)

DİKKAT! Bu Bitki Muhtevasındaki Klematitol ve Anemenol Zehirlidirler.

BULUNDUĞU YERLER:Ormanlarda, çalılıklar arasında ve 1500 m. deniz seviyesine kadar her yerde yetişir.

YAPISI:Uzunluğu 30 m. kadar, sapı ağaçlaşmış dallı, çok yıllık sürüngen ve tırmanıcı bir bitkidir.Yapraklar tüysü, mızrakımsı yumurta biçiminde yaprakçıkları uzun saplıdır, bunlar vasıtasıyla etraftaki eşyalara tutunur.Çiçekler beyaz, bir aradaki çiçekler süpürgemsi çiçek demetini teşkil eder.Hafif aromatik,kenar çiçekler 4 bölümlü ve çok sayıda erkek organları vardır.Meyve kırmızı kahverengi, kıllı bomcuk şeklinde uzun liflidir.

KULLANILAN KISIMLAR:Yapraklar kullanılır.Çiçek açma zamanında (Mayıs-Haziran aylarında) toplanır.Gölgede veya 45 derceye kadar ısılı fırınlarda kurutulur.Rutubet payı %12’dir.Torba ve balya halinde paketlenir.Kuru ve havadar yerlerde muhafaza edilir.

KİMYEVİ TERKİBİ:Anemenol, klematitol, saponinler, leontin, stigmasterin, incelenmemiş glikozid, seril alkolü, mirisil alkolü, melis asidi, sitosterin, trimetilamin, mumlu maddeler vs. ihtiva eder.

HANGİ HASTALIKLARDA KULLANILIR:Antimikrobik, mantarları öldürücü (fungisid), idrar çıkartıcı ve terletici tesire sahiptir.Su toplama, kalp şişkinlikleri, göz iltihapları, mesane zührevi hastalıklar, baş ağrısı, kemik urları (tümörler), iştiha artışı gibi yerlerde kullanılması tavsiye edilir.

Halk tababetinde karabağ yaprakları mide ülseri, sıtma, genişlemiş vena ülseri gibi yerlerde kullanılması tavsiye edilir.Haricen gıcık, çıban ve cerahatlı yaralara banyo şeklinde kullanılır.Bitkinin kökünde de aynı tesirler vardır.

Halk tababetimizde sapın kabukaltı dokuları da kullanılır.Dövülmek suretiyle zeytinyağı ile karıştırılır (8 saat), romatizmalı yerlere ve kemik çırıklarına (ur) konur. (Konan yerde fazla kalacak olursa deride yara açabilir, dikkat edilmelidir.)

KULLANILIŞI:1 Kahve kaşığı bitki 0,5 lt. kaynar su ile haşlanır ve 1 saat bekletilir.Günde 3 defa yemeklerden evvel birer kahve fincanı alınır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı