Genel

Badem Yağı

Tatlı Badem Yağı

Badem Yağı,  yüksek tansiyonu engeller. Kolesterolü düşürür. Yüksek oranda E vitamini içeriği ile kuvvetli antioksidan özelliği vardır. Zengin Magnezyum ve kalsiyum mineralleri içerir. İnsanda Trigliserid oranını düşürür.Bu bilgiler Amerikan FDA kurumu tarafından 2003 yılında onaylanmıştır. Kuru ciltleri canlandırır. Derideki irritasyonu giderir. Alerjiyi engeller.Laksatif özelliği vardır.Kabızlığı giderir.

Badem surubu hazirlanmasinda kullanilir. Çocuklar için iyi bir müshildir. Kremlerin terkibine girer. Meyve kabuğu halk arasında boğaz ağrılarına karşı kullanılmaktadır.Cilde masaj yapılarak kullanıldığında yaraları iyileştirici etkisi vardır.

İçeriğinde benzaldehit, protein, demir, kalsiyum, fosfor ve B vitaminleri bulunur. Benzaldehitin saf hali yüksek miktarlarda zehirlidir. solunum ve sindirim yollarında ağır tahrişlere neden olabilir. ancak son yapılan çalışmalar bu maddenin düşük miktarlarda alınmasının kanser önleyici etki yaptığını ortaya çıkarmıştır.

Halk tebabetinde kullanımı

Badem yağı dahilen müshil, haricen yumuşatıcı ve yara iyi edici olarak kullanılır.

Badem yağı ağız yoluyla alındığında yumuşatıcı, öksürük kesici ve solucan düşürücü etkisi vardır.

Haricen, yumuşatıcı, yara tedavi edici, yanıkları iyileştirici ve saçları gürleştirici olarak faydalanılıyor.

Ayrıca badem yağı saçları güçlendirdiği için saça da uygulanabilen yağdır. Kırık oluşumunu engelleyici, besleyici, koruyucu ve nemlendirici olarak saç bakımında kullanılmaktadır.

Özellikle karın, bel, basen ve kalça kısmında oluşan cilt çatlaklarının giderilmesinde, besleyici, onarıcı, koruyucu, yumuşatıcı ve nemlendirici olarak cilt bakımında kullanılmaktadır.

Kaşları yanan ya da bir şekilde dökülmüş kişilerin periyodik olarak kaşlarına sürmesi çok başarılı sonuçlar verir.

Haricen uygulandığında, saç, sakal ve bıyıkların daha gür ve sağlıklı olmasını sağlar.

Göz kapaklarındaki alerjik durumlarda, göz kapağını ve çevresini nemlendirip kurumasını engellemesiyle de başka bir güzelliği olan bitkisel yağdır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı