Faydalı Bitkiler

Beyaz Ginseng

Beyaz Ginseng 5000 yıllık geçmişi olan, kökleri insan vücuduna benzediğinden "insan otu" ismini almış, çok yıllık (perennial) bitki türlerinden biridir. Güçlü iyileştirme özelliklerinden dolayı botanik isimi yunancada "Panax" yani tam iyileştirme adını almıştır.

Beyaz Ginseng 5000 yıllık geçmişi olan, kökleri insan vücuduna benzediğinden “insan otu” ismini almış, çok yıllık (perennial) bitki türlerinden biridir. Güçlü iyileştirme özelliklerinden dolayı botanik isimi yunancada “Panax” yani tam iyileştirme adını almıştır.

Okuldan veya işten eve geldiğinizde kendinizi yorgun ve halsiz mi hissdiyorsunuz? Sevdiğiniz işi yapacak kadar bile enerjiniz kalmadı mı? Gün içerisinde sebebini bilmediğiniz stresli misiniz? O halde bu makaleyi baştan sona kadar okumanızı öneririm, ginseng nedir sorusunun cevabı sorunlarınızın çözümü olabilir, şahsen denedim ve etkisini gördüm.

Ginseng binlerce yıldır uzak doğuda kullanılmasına karşın dünyada ve ülkemizde yaygın kullanım geçmişi en fazla 10 yıldır. Ginseng Siberi’de, Kore’de, Çin’de ve Kuzey Amerika’da uzun yıllardır kullanılan ve bilinen bir bitkidir. Ginseng ailesi 11 üyeden oluşur ancak en bilinen ve tıbbi amaçlarla kullanılan tipleri Amerikan ginsengi (Panax quinquefolius), Kore ginsengi (Panax ginseng) ve Sibirya ginsengi (Eleutherococcus senticosus) isimleri ile bilinmektedir.

Bu isimlerdeki “Panax” kelimesi ise Yunanca tam iyileşme demek olan panacea kelimesinden türetilmiş olan bir kelimedir. Ginseng kelimesi ise Çincede insan otu anlamına gelen (rénshēn) kelimelerden türetilmiştir. Sebebide aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bitki kökünün insan vücuduna benzerlik göstermesidir. Bu benzerlikten dolayı eski dönemlerde insanlar bitkinin ilahi bir kaynağı olduğunu ve insan vucüduna bu sebeple iyi geldiğini düşünmektelerdir.

Ginseng Nedir- Faydaları Nelerdir

Çin’de yaklaşık 5000 yıllık geçmişi olan bir bitkidir ve özellikle eski Hint ketibelerinde bu bitkinin kökünden kutsal olarak bahsedilmektedir. Eski çin yazıtlarında ise bitkinin bir çok hastalığın tedavisinde nasıl kullanılacağına dair yazılar mevcut. Ginseng bitkisi yaprağı ve meyvesi olmasına karşın sadece kökü tedavide kullanılır ve yetiştirmesi çok uzun zaman alan bir bitkidir, Ginseng kökü yetişkin seviyeye gelebilmek için en az 6 yıl toprak altında bulunmalı, 7-8 yaşına gelmiş olan bitkinin kökünün çapı 10 santimetre kadar olmaktadır. Beyaz ya da kırmızı renklerde olabilir. Kore ginsengi bu bitki türünün en etkili bireyi olarak kabul edilmektedir

Beyaz Ginseng

Beyaz ginseng soyulmuş ginseng köklerinin güneşte veya sıcak hava akımında kurutulması ile elde edilir, yaklaşık olarak aynı içeriğe sahiptir ancak sıcak buharda bırakılmadığından etken maddelerinin etkisi daha azdır.

Kaynak Wikipedia

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı