Genel

Çam Terebentin Yağı

Çam Terebentin Yağı Kullanımı

Çam terebentin yağı kozaların distilasyonu ile elde edilir.  Çoğunlukla saç bakımında kullanılan bir yağdır. Ancak içine karıştırılan baz yağlar olamadan kesinlikle tek başına kullanılmaması gerekmektedir.

 

Çam Terebentin Yağı Faydaları

Solunum sıkıntısı, bel soğukluğu, idar yolu enfeksiyonları, Astım, şeker, romatizma tedavisinde ve grip döneminde bağışıklık sistemini güçlendirerek , vücudun dirençli tutulmasını sağlar. Hemoroite faydalıdır. Saç dökülmesine ve kepeğe karşı kullanılır. İştah açıcı, süt arttırıcı, regl söktürücü olarak kullanılır. Kılcal damarları uyararak kan dolaşımını düzenler.

 

Çam Terebentin Yağı Dozu

Bir çağ bardağı suya 4 damla damlatılarak günde 3 defa alınır. Egzama, kuru cilde ve saça masaj yaparak uygulanır. Saç diplerine friksiyon şeklinde kullanılır. Sinüzit için sabah akşam burna 1-2 damla damlatılır. Ayrıca cilde masaj yapılarak kullanılır.

Saç Bakımı – Yağlı ve Cansız Saçlar İçin : Portakal yağı, Çam Terebentin esansı. Defne uçucu yağı Biberiye yağı Mersin yağı Papatya yağı Karıştırılıp saç diplerine ve saça yedirilir. İstenildiği kadar bekletilip yıkanır. Saç diplerinde bit ve sirke oluşumunu önler. Haftada iki kez uygulanabilir.
Saçlar için susam, fındık, ceviz ve badem yağıyla birlikte saça friksiyon yapılarak kullanılır. 200 Ml. şampuan şişesine bir çorba kaşığı konularak şampuanla birlikte kullanılabilir.

Gözle temas ettirilmemelidir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı