Genel

Cilde iyi gelen yiyeycekler

AKNE 
Parlak kırmızı ve oranj meyve – sebzeler beta karoten içerdikleri için vücudun A vitamini eksikliğini onarırlar. L.A. Dermotoloğu Dr. Howard Murad, ayrıca yeşil yapraklı sebzelerin B6 Vitamini açısından zengin olduğunu ve ciltte oluşan kabarıklıkları azalttığını söylüyor. Bununla beraber, sivilce oluşumunu da azaltmış olurlar.

Sakınılması Gereken Yiyecekler
Aşırı tuz tüketimi, karides ve çeşitli yosunlar ciltteki yağ bezelerini uyardıkları için gözeneklerin tahriş olmasına sebebiyet verebilir. Ayrıca bilinenin aksine saf çikolata akneye neden olmaz fakat tatlı tüketimi sonucundaki şeker alımının artması akne oluşumuna neden olur.


KIRIŞIKLIKLAR 
Çilek gibi canlı renkli meyveler, gençleştirici C vitamini, cildi koruyucu 
kolajenler ile antioksidanlar içerir. Amerikalı dermatolog Nicholas Perricone, somon ve istakoz gibi turuncu deniz ürünlerinin, C ve E vitaminlerinden daha güçlü bir antioksidan olan, astaksantin içerdiğini söylüyor.

Sakınılması gereken yiyecekler:

Perricone, kolajen oranını yükselterek sarkmalara neden olabilecek şeker alımını dengelemek için tarçın (1/8 çay kaşığı alınması kan sekerinizin iki hafta süreyle düşürür) yenmesini tavsiye ediyor. Bouman, fazla demir almanın kırışıklıklara neden olabileceği belirtiyor.

CİLT KURULUĞU
Çok su için, avoado, zeytinyağı, narenciye ve kivi (içindeki potasyum vücudun su seviyesini ayarlar) gibi faydalı yağ içeren yiyecekler (hücre duvarlarını güçlendirip su kaybını önlerler) yiyin. Lahanadaki kükürt cildin kurumasını ve tahriş olmasını önler.

Sakınılması gereken yiyecekler:
Kahve ve demli çay gibi içecekler, iç dokunun ve derinin su kaybetmesine neden olur. Diyetisyen Esther Blum, margarin ve birçok kızartılmış yiyecekte bulunan trans yağlar ile hidrojene yağlar, iyi yağları azaltarak cildin kurumasına neden olduğunu söylüyor.

ROZASE(GÜLLEME HASTALIĞI)
Vücutta oluşan iltihabın bir belirtisi sonucu ortaya çıkan kronik Rosecea, balık, salatalık ve meyan kökü gibi yiyeceklerle yatıştırılabilir. Circumin iceren, yiyeceklere renk veren safran baharatlı yiyecekler güçlü antioksidan ve iltihap önleyici etkiler gösterir.

Sakınılması gereken yiyecekler:
Amerikalı dermatolog Neil Sadick, ısı ve baharat bakımından sıcak yiyeceklerin, alkol ve kafein kan damarlarını şişiririp ve derinin daha kırmızı görünmesini sağladığını belirtiyor. Miami’li dermatolog Fredric Brandt, niakin bakımından zengin yer fıstıklarının da kırmızılığı arttıracağını belirtiyor.

ŞİŞKİN GÖZLER
Beslenme uzmanı Philip Goglia, idrar söktürücüler, kuşkonmaz ve maydanozun gözlerde oluşabilecek şişmeyi engellediğini belirtiyor. Bununla beraber potasyum deposu muz ve narenciye meyvelerinin kan basıncını dengeleyeceğini söylüyor. Kan dolaşımını güçlendirici Kapsikum biberin yardımıyla gözlerin çevresindeki kan dolaşımını düzenlenir ve bu sayede yaptıracağınız lenfatik drenaj masajı size iyi gelecektir.

Sakınılması gereken yiyecekler:
Dr. Goglia aynı zamanda hücrelerden su süzen tuzun en büyük düşman olduğunu belirtiyor ve soya sosu ile konserve yiyeceklerden (peynir ya da et) uzak durulmasını öneriyor. Mayanın şişkinliğe neden olduğunu ekliyor ve fırınlanmış gıdalardan ve alkolden uzak durulmasını tavsiye ediyor


İNCE VE GÜÇSÜZ SAÇLAR İÇİN
Brandt, biotin bakımından zengin yiyeceklerin (koyu yeşil yiyecekler ve et) saçların daha güçlü ve hızlı büyümesini sağladığını belirtiyor. Saç proteinden oluşur. Bu yüzden bezelye ve yumurta gibi yiyecekler sağlıklı gelişim için çok önemlidir. Zeytinyağında bulunan squalene maddesi saçın nemini korumasında yardımcı olur.

Sakınılması gereken yiyecekler:
Eğer saçlarınız inceliyorsa, bu sorunu arttıracak yüksek miktarda A vitamini içeren gıdalardan kaçınmanızı tavsiye ediyor. Fakat badem gibi kabuklu yemişleri yemelisiniz. Çünkü içlerinde derinin tahriş olmasını ve saçların incelmesini engelleyen çinko bulunur.


CANSIZ GÖRÜNÜMLÜ CİLT
Amerikalı Dermatolog Howard Murad’a göre yeşil ve turuncu sebzeler vücudun A vitamini seviyesini yükseltir, bu da cilt hücrelerini güçlendirerek tenin daha canlı ve parlak olmasını sağlar. Murad, soya fasülyesi ve yer elmasının içerdiği bitkisel östrojen sayesinde cilde parlaklık verdiğini belirtiyor. Dr. Perricone ise bunlara ek olarak , çilek yemenin gözeneklerin daha küçük görünmesini sağlayacağını belirtiyor.

Sakınılması gereken yiyecekler: 
Baharatlar, sarımsaklar ve soğanlar kan dolaşımını hızlandırır ve sağlıklı bir görünüş sağlar. Ancak fazla tüketilmesi yüzünüzde kızarıklığa yol açabilir. Besinlerin emilmesini engelleyerek cildi soluklaştıran şeker, kafein ve kızartılmış yemeklerden uzak durulmasını tavsiye ediliyor.Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı