Ansiklopedik Bilgilerbeyza boztepeBitkisel YağlarFaydalı Bitkiler

Itır Yağı Faydaları ve Kullanış Şekilleri Nelerdir ?

Itır uçucu yağının diğer birçok uçucu yağların sinir sistemine yardımcı olduğunu kanıtlanmıştır. Bu yağlarla yapılan aromaterapi, Alzheimer hastalığı, depresyon, kaygı gibi problemler yaşayan hastalar için yararlıdır.

Itır yağı Latince ismi ;  pelargonium graveolensolarak bilinen ıtır bitkisinden elde edilen, güzel, çiçeksi uçucu bir yağdır. Tatlı ve gül benzeri bir aromaya sahiptir. Kokusu uzun ömürlü ve güçlüdür. Sadece küçük bir miktar kullandığınızda bile günlerce kokusunu alabilirsiniz.

Geleneksel olarak sağlıklı ciltler için onarım veya yenilenme gibi ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılır. Diğer yandan, duygulara olan desteği ile de bilinmektedir. Genellikle olumsuzluğun ortadan kaldırılması durumda tercih edilmektedir. Stresin azalması teşvik eder. Itır yağı, gerginlik ve genel refah için mükemmel bir yağ olarak kabul edilir.

Itır yağının sağlığa olan faydaları

Antioksidan, antibakteriyel ve antifungaldır: Itır yağının aktif antibakteriyel ajanları arasında, sitronellol, geranil, menton, linalol ve gurjunene yer almaktadır. Ortak bakterilere karşı test edildiğinde, ıtır yağı, çok düşük konsantrasyonlarda bile inhibisyon etkileri göstermektedir.

Tehlikeli bir bağışıklık sistemi ve diyabet, yara iyileşmesini çok yavaş ve acı verici bir süreç haline getirebilir. Itır yağının antioksidan kapasitesi etkili bir şekilde enfekte olur ve enfeksiyon sık görülse bile iyileşmeyi hızlandırır. Itır yağı ayrıca etkili bir mantar öldürücüdür.

Güçlü bir sıkılaştırıcıdır: Itır yağı, vücudun farklı bölümlerinde ihtiyaç duyulan sıkılaşmalar için mükemmeldir. Kaslar, diş etleri, bağırsak, dokular, deri ve kan damarları ıtır yağı yardımıyla kontrol edilebilir. Dişetlerini sıkıştırarak dişlerinizi korur. Aynı zamanda karın kaslarının daralmasına neden olur ve daha iyi bir görünüm sağlar. Cildin de daralması sağlanır ve böylece cildinizin sarkmasını önleyebilirsiniz. Bu yağı yüzünüze uygularsanız, kırışıklıkların oluşmasını ve cildin erken yaşlanmasını önlemiş de olursunuz. Cilt sıkılaştırıcı kremler ve losyonların içinde genellikle ıtır yağı bulunmaktadır.

İdrar söktürücüdür: Itır yağı çok faydalıdır; idrara çıkma sürecini arttırmak ve böylece zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Çıkarmada yardımcı olduğu toksinlerin bir kısmı ürik asit, safra tuzları, patojenler, sentetik maddeler, kimyasal maddeler, şeker, yağ, kirleticiler ve ağır metallerdir. Eğer vücuttan düzgün bir şekilde çıkmazlarsa, pek çok sağlık tehlikesine neden olabilirler. Gıda maddelerinin doğru bir şekilde sindirilmesi için idrara çıkma da gereklidir. Aynı zamanda kan basıncını düşürür ve aşırı gaz oluşumunu engeller.

Kanamayı durdurur: Itır yağı hemorajiyi (kanama) önlemek ve cildinizdeki herhangi bir kesik veya yarada oluşan kan akışını durdurmak için kullanılır. Bunun nedeni, ıtır yağının sıkıştırıcı olması ve kan damarlarının daralmasına yardımcı olabilmesidir; böylece kan akışını engellenmektedir. Ayrıca, hemostatik özelliklere sahip olması, kan pıhtılaşmasını da artırmaktadır, böylece yara iyileşebilir. Çeşitli toksinlerin ve mikropların dışarıdan kan dolaşımına girmesini de önleyebilmektedir.

Kardiyovasküler sisteme iyi gelir: Doğal diüretik olan ıtır yağı, böbrek ve karaciğerdeki toksinlerin ve diğer zararlı maddelerin etkin bir şekilde ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Böylece, tansiyon düzeylerini korumada ve kardiyovasküler sisteminizi korumaya destek olabilmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Bu uçucu yağın antimikrobiyal yapısı insan vücudunun savunma mekanizmasını geliştirmeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda bir diüretik olarak çalışmaktadır, böylece detoksifikasyonu teşvik etmektedir. Bu iki özellik bir araya gelince bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için oldukça etkili olabilmektedir.

İltihaplanmayla mücadele eder: Itır yağı, iltihaplanmanın yol açtığı bütün hastalıklara yardımcı olabilecek güçlü antiinflamatuar niteliklere sahiptir. Itır esansiyel yağının, kulak ödemi iltihabını % 88’e kadar azaltıldığı ortaya konmuştur. Araştırmacılara göre, yağın etkisi iyi bilinen antiinflamatuar ilaçlar ile karşılaştırıldığında bile oldukça güçlü kalabilmektedir. Araştırmacılar, ıtır esansiyel yağının artrit gibi inflamatuar hastalıkların tedavisinde önemli bir gelecek potansiyeline sahip olduğu sonucuna varmıştır.

Stresle ve depresyonla mücadele eder: Birçok uçucu yağ gibi, ıtır yağı da aromaterapide stres, kaygı ve depresyon semptomlarıyla mücadele etmek için sıklıkla kullanılır. Canlandırıcı bir aroması vardır ve havayı arttırır. İhtiyaç hissettiğinizde, ellerinize sürüp doğrudan teneffüs etmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca, özellikle kaygı duyduğunuzda veya stres altında hissettiğinizde, boynunuza ve şakaklara bir veya iki damla yağla masaj yapabilirsiniz.

Mideye iyi gelir: Mide rahatsızlıkları ve kramplardan muzdarip insanlar sindirim için ıtır yağı kullanarak hızlı bir rahatlama sağlayabilirler. Itır yağı, serbest dolaşım enerjisine yardımcı olarak krampları rahatlatabilmektedir. Eğer mide sorunları stres kaynaklı ise, sorunlar çok etkili bir şekilde giderilebilir. Aynı zamanda, mide ülserini yatıştırmasıyla da bilinmektedir.

Kadın sağlığına iyi gelir: Menstrüel kramp çeken kadınlar yağ kullanarak rahatlayabilirler. Alt karın ve kalçalarda oluşan krampları yatıştırabilir. Yağ, menstruasyonun ortak semptomları olan ruhsal değişimlerin ve huzursuzluğun önlenmesinde de yardımcı olur. Premenopozal semptomlar yaşayan kadınlar için, yağın rahatsızlığı azaltması çok faydalıdır. Mastitis kadınlarda meme dokusunda enfeksiyon ile karakterize bir sorundur. Enfekte olmuş dokularda ıtır yağı ile masaj yapma, bakteri ve mantar önleyici özellikleriyle enfeksiyonu hafifletir.

Hormonal dengeyi teşvik eder: Itır yağı vücudun hormonal aktivitesini dengeleyen adrenal korteksi uyarmaya destek olmaktadır. Hormonlar kontrol altına alındığında, duygusal durum artar, ruh halleri kontrol edilir ve sinirlilik azalır. Östrojen hormonu üretimini düzenlemeye yardımcı olan ıtır esansiyel yağı ödemi de azaltır.

Alerjilere iyi gelir: Bir çalışmada, ıtır yağının alerjik durumların tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir. Bir kişi herhangi bir alerjene maruz kaldığında, bağışıklık sistemi belli hücreleri mast hücreleri olarak adlandırır, alerjik semptomlar üreten bileşiklerini degranüle eder ve serbest bırakır. Itır uçucu yağın ana bileşenlerinden biri olan sitronellol, mast hücrelerinin degranülasyonunu engeller. Bu, alerjinin semptomlarının kontrolünde yardımcı olur.

Sinir sistemine iyi gelir: Itır uçucu yağının diğer birçok uçucu yağların sinir sistemine yardımcı olduğunu kanıtlanmıştır. Bu yağlarla yapılan aromaterapi, Alzheimer hastalığı, depresyon, kaygı gibi problemler yaşayan hastalar için yararlıdır. Ayrıca, ıtır yağı, zararlı serbest radikal türü olan hidrojen peroksitin neden olduğu hasardan nöronları veya sinir hücrelerini de korumaktadır. Ayrıca nöronları veya sinir hücrelerini çinko gibi çeşitli metallerin toksisitesinden korur.

Üst solunum yollarına iyi gelir: Boğaz ağrısı, soğuk algınlığı, bademcik iltihabı gibi çeşitli solunum problemlerini tedavi etmek için ıtır yağını kullanmak gerçekten çok etkilidir. Bu şaşırtıcı yağın birkaç damlasını sıcak suya ilave etmeniz ve buharı teneffüs etmeniz yeterlidir. Ayrıca bu yağı bir mendille veya bir pamuklu beze de ekleyebilir ve yağın kokusunu teneffüs edebilirsiniz. Itır yağı, solunum problemlerine neden olan bakteri ve virüsleri öldürdüğünden, bu hastalıkların belirtilerinde hızlı bir rahatlama alabilirsiniz. Itır yağının iltihap azaltıcı özellikleri de solunum semptomlarının kontrolünde yardımcı olur. (7

Cilt sağlığına iyi gelir: Doku rejenerasyon özellikleri nedeniyle akne ve deri iltihabı gibi cilt durumlarının tedavisinde yardımcı olabilir. Antiinflamatuar özelliği, dermatiti, egzamayı, sivilceleri ve sedef hastalığını korumaya yardımcı olurken, antibakteriyel etkisi akneye yol açan bakteri gelişimini önlemeye destek olur. Bu amaçla ıtır yağı kullanmak için, yüzünü temizlerken bir damla veya iki damla ilave edebilirsiniz. Ayrıca bir çay kaşığı hindistancevizi yağı (veya diğer taşıyıcı yağ) içine beş ila sekiz damla ıtır yağı karıştırabilir ve bunu günde en az iki kez etkilenen alanlara uygulayabilirsiniz.

Uykusuzluğa iyi gelir: Sinir sistemi için yatıştırıcı bir ajan olan ıtır yağı, uykuyu geliştirmeye de yardımcı olan yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Elleriniz arasına bir damla yağ sürüp aromayı teneffüs etmek, gevşeme ve uyku duygularını ortaya çıkarmanıza yardımcı olabilir. Yağı yatak odanıza yaymak aynı zamanda daha kolay uyumanıza destek olur ve uyku kalitesini artırır.

Saç sağlığına iyi gelir: Bu uçucu yağ, saç tellerinin canlanmasını ve sağlıklı kalmasını sağlamanın harika bir yoludur. Sebase bezlerin işleyişini düzenler ve böylece saçınızı ipeksi, pürüzsüz ve parlak kalmasını sağlar. Ayrıca dolaşımın iyileştirilmesinde ve stresin hafifletilmesinde etkili olduğu için dolaylı yoldan saç büyümesinin ilerletilmesine de yardımcı olabilir.

Itır yağının zararları

Itır uçucu yağı, herhangi bir yan etki yaratmaz gibi görünse de pek çok uçucu yağ gibi hamile kadınlar veya çocuklar için kullanılması önerilmez. Bazı uçucu yağlar hassas ciltli insanlarda tahrişe veya alerjik reaksiyonlara neden olabilir, bu nedenle düzenli olarak kullanmadan önce bir tahriş testi yapmak en doğrusu olacaktır.

Tavsiyeler

Itır esansiyel yağı, tedavi etmek istediğiniz rahatsızlığa bağlı olarak farklı şekillerde kullanılabilir.
Teneffüs etme yöntemiyle ıtır yağını kullanabilirsiniz. Bu yöntem duygusal refahınızı olumlu yönde etkileyecektir.

  • Kesikleri ve küçük yaraları tedavi etmek için, bunu herhangi bir antiseptik krem gibi doğrudan uygulayabilir ve sonra etkilenen bölgeyi gazlı bezle örtebilirsiniz.
  • Yatıştırıcı bir masaj yağı yapmak için taşıyıcı yağla seyreltin.
  • Kreminize bir damla ekleyerek hemoroid tedavisi yapabilirsiniz.
  • Sıcak banyo suyuna birkaç damla ıtır uçucu yağ ekleyebilirsiniz.
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
deneme bonusu veren siteler canlı bahis siteleri casino siteleri deneme bonusu