abdullah dizdarbitkisel bilgiler

Karanfil Yağının Sağlığa Yararları

Karanfil yağı sağlığa yararları  antimikrobiyal, antifungal, antiseptik, antiviral, afrodizyak ve uyarıcı özelliklere sahiptir. Bu yağ cilt sorunları, diş ağrısı, hazımsızlık, öksürük, astım , baş ağrısı , stres ve kan tükürme gibi çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılır

Karanfil yağı sağlığa yararları  antimikrobiyal, antifungal, antiseptik, antiviral, afrodizyak ve uyarıcı özelliklere sahiptir. Bu yağ cilt sorunları, diş ağrısı, hazımsızlık, öksürük, astım , baş ağrısı , stres ve kan tükürme gibi çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılır . Karanfil yağının en önemli ve yaygın kullanımı diş bakımı içindir. Çeşitli diş macunları, ağız gargaraları ve ağız bakımı ilaçları bu yağı önemli bir bileşen olarak kullanılır.

Karanfil, çeşitli tıbbi özelliklere sahip bir çiçek tomurcuğu üreten, yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Genellikle karanfil tomurcuğu denir. Bir mil ve bir baş vardır ve bu nedenle, çivi anlamına gelen Latince adı clavus dur. Karanfil, eski Hint ve Çin medeniyetlerinde yoğun şekilde kullanıldığı bilinir ve yedinci ve sekizinci yüzyıllarda Avrupa da dahil olmak üzere dünyanın diğer bölgelerinede yayılmıştır. Şimdi bile, karanfil birçok Hint ve Çin mutfağında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Karanfil kalsiyum , hidroklorik asit, demir , fosfor , sodyum , potasyum ve A vitamini ve C vitamini gibi mineraller bakımından zengindir .

Karanfil Yağı Sağlık Faydaları

Enfeksiyonları Tedavi Edici

Diş bakımı

Cilt bakımı

Bağışıklık Sistemini Artırıcı

Stres Düşürücü

Baş ağrısını giderici

Solunum problemlerini tedavi eder

Sty’de ( Arpacık-İt dirseği ) kullanılır

Kulakları rahatlatır

Hazımsızlığı tedavi eder

Mide bulantısını azaltır

Kan dolaşımını arttırır

Kanları Arındırır

Erken Boşalımı Önler

Kolera virüsü ile mücadelere

Diyabetleri Kontrol Eder

Kanserden korunmada

Karanfil Yağı’nın Diğer Kullanımları

Öncelikle dişhekimliği konuları için bilinmesine rağmen yararları bununla sınırlı değildir. Bu güçlü yağ, aşağıda listelenen bir çok faydalarıyla sizin için harikalar yaratabilir.

Enfeksiyonları Tedavi Ediyor

Antiseptik özelliklerinden dolayı  , karanfil yağı yara, kesik, uyuz, atlet ayağı, mantar enfeksiyonları, çürükler , dikenli ısı ve diğer yaralanmalar için kullanışlıdır . Ayrıca böcek ısırıkları ve sokmalarının tedavisinde de kullanılabilir . Doğada çok güçlüdür ve her zaman seyreltilmiş bir biçimde kullanılmalıdır ve ayrıca hassas ciltli insanlar tarafından dikkatli kullanmalıdır.

Diş bakımı

Karanfil yağının en belirgin  kullanımı diş bakımı içindir. Yağın mikrop öldürücü özellikleri, diş ağrısı, ve ağız ülserlerini gidermek için çok etkili olmaktadır. Uzun yıllardır diş hekimliğinde kullanılan öjenol içerir. Seyreltilmiş karanfil yağı ile boğaz ağrısı ve tahrişi hafifletmede yardımcı olur.                                            Bu yağın karakteristik kokusu da ağız kokusunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur . Karanfil kavitelere karşı da etkilidir ve geleneksel olarak Hindistan’da her gün uyumadan önce, diş oyuklarına pamuktan minik yuvarlamalar yapılıp karanfil yağıda damlatılıp  dişin kavuğuna konulduğunda  var olan boşluğun birkaç gün içinde yok olduğu gözlemlendi. Sonuç olarak, karanfil yağı, ağız gargaraları ve diş macunu da dahil olmak üzere çok sayıda dişçilik ürününe ve ilacına eklenir. Diş hekimleri aynı zamanda karanlık kanala geçici bir alternatif olarak beyaz bir dolgu malzemesi hazırlamak için karanfil yağını çinko oksit ile karıştırırlar . Ancak dikkatli olunmalıdır, çok güçlüdür ve yanlış kullanıldığında ağzınızda yanmalara neden olabilir.

Son zamanlarda yapılan çalışmalarda  karanfil yağı etkisine dikkatle bakılması, diş çıkaran bebeklerde üzerinde yatıştırıcı  olarak kullanıldı  . Yağın antiseptik ve yatıştırıcı nitelikleri ağrıyı hafiflettiği ve rahatsızlığı azalttığından son derece seyreltik biçimde bir bebeğin diş etlerine uygulanabilirliği söylenmiştir.

Cilt bakımı

Karanfil yağı cilt bakımında , özellikle akne hastalarında önerilir. Karanfil yağının temiz ve kuru bir bez üzerine yaydırılıp kompres  uygulaması yapılır. Yaşlanmanın etkilerini azaltmak için kırışıklıklar, ciltleri bakım ve göz altı bakım  yüz bakım ürünlerinin gibi pek çok kozmetik ürünlerinde karanfil yağı kullanılmaktadır .Karanfil yağı Çünkü cilt altında kan akışını artırma özelliği ile cildin  gençleşmesini sağlayacak canlandırıcı ve uyarıcı özelliklerine sahiptir

Bağışıklık Sistemini Artırıyor

Karanfil ve karanfil yağı  , bağışıklık sistemini arttırmak için yararlıdır ,antivirütik özellikleri ve kanı temizleme özelliği ile çok sayıda hastalığa karşı direnci arttırır. Karanfil  yağı içindeki antioksidanlar, kalp rahatsızlıkları ve belirli kanser türleri gibi hastalıkların çoğuna neden olan tehlikeli serbest radikallerin vücut tan atılmasını sağlar .

Karanfil yağı ve Stres

Karanfil yağı doğal bir afrodizyaktır ve bu nedenle mükemmel bir stres giderici olarak hizmet eder. Zihinde uyarıcı bir etkiye sahiptir ve zihinsel yorgunluğu ve yorulmayı kaldırır. Uygun miktarda yutulduğunda zihni tazeler ve beyin işlevini harekete geçirir. Ayrıca uykuyu sağlar ve uykusuzluğa yakalanan hastalar için faydalıdır . Aynı zamanda hafıza kaybı , depresyon ve kaygı gibi sinirsel bozuklukların tedavisinde de yararlıdır .

Baş ağrısını ortadan kaldırır

Karanfil yağı, tuzla karıştırıldığında ve alında uygulandığında soğutma etkisi verir ve baş ağrılarından kurtulmaya yardımcı olur. İçinde anti-inflamatuar ajanlar olan birçok flavonoid bulunur ,boynuna topikal olarak uygulandığında anti-inflamatuar özelliği ilede çoğunlukla baş ağrısı yaratan iltihaplanmayı veya gerginliği hafifletir. Aynı nedenle, karanfil yağı, ağrılı yangı ve şişmelerden biraz rahatlama sağlamak için eklem ve aşırı yorgun kaslar gibi vücudun diğer bölgelerinde bir ağrı kesici olarak kullanılır.

Solunum problemlerini tedavi eder

Karanfil yağı soğutma ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir  ve sıklıkla burun geçişini temizlemek için kullanılır. Balgam söktürücü, öksürük, soğuk algınlığı, bronşit , astım, sinüzit ve tüberküloz gibi çeşitli solunum bozuklukları için yararlı bir tedavidir . Boğaz ağrısı yatıştırmak için bir karanfil tomurcuğunun çiğnenmesi önerilir .

Sty’ (Arpacık it dirseği)

Karanfil ve karanfil yağı ev ilaçları için çok etkilidir . Sty, kirpikteki bir enflamasyondur ve çok sinir bozucu ve ağrılı bir durumdur. Gözün çalışması zorlaşır. Ayrıca, antibakteriyel özelliklerinden ötürü diğer göz enfeksiyonlarının önleyici olduğu da gösterilmiştir.

Kulakları rahatlatır

Ilık halde karanfil yağı ve susam yağı karışımı, kulaklar için iyi bir çözümdür.

Hazımsızlığı tedavi eder

Karanfil yağı geleneksel olarak hıçkırık, hazımsızlık, bulantı hastalığı ve gaz gibi mide ile ilgili problemlerin tedavisinde etkili olmuştur . Bu nedenle, karanfil birçok Hint yemeklerine eklenen en önemli baharatlardan biridir .

Mide bulantısını azaltır

Karanfil yağı, mide bulantısını ve kusmayı azaltmada faydalıdır ve genellikle hastalık ve rahatsızlık için kullanılır. Aromaterapide bazen kullanmanız veya uzun süre solunum yoluyla fayda almak için gece yastığa topikal olarak uygulamanız olumlu etkilere sağlar.

Kan dolaşımını arttırır

Karanfil yağı kan dolaşımını arttırarak ve vücut sıcaklığını düşürerek vücudun metabolizmasını arttırır. Kan dolaşımındaki artış  tipik olarak baş ağrılarıyla ilişkili bir problem olan kan damarlarındaki gerginliğin azalması anlamına gelir. Ayrıca, Sağlıklı  dolaşım metabolizmayı ve organ verimliliğini ,kan ve organ sistemlerinin oksijenasyonunun artmasını sağlar .                                                                              Son olarak, diyabet açısından sağlıklı kan dolaşımı, bu korkunç hastalığın, en büyük komplikasyonları olan amputasyonlara ve hatta ölümle sonuçlanabilecek en tehlikeli yan etkilerin bazılarını önlemeye yardımcı olabilir. Eugenol,  kan dolaşımının uyarılmasına neden olan karanfil uçucu yağdaki aktif bileşendir .

Kanları Arındırır

Karanfil yağı kanın temizlenmesinde yardımcı olur; çalışmalar, aroma ekstraktlarının   kandaki toksisiteyi azaltabildiğini ve vücuttaki antioksidan aktiviteyi tetikleyebileceğini, böylece bağışıklık sistemini ve trombositleri arıttığını göstermiştir.

Erken Boşalımı Önler

Bir araştırma, karanfenin  erken boşalmanın tedavisi için yararlı olabileceğini göstermiştir . Bununla birlikte, bu sonuçların teyit edilmesi için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Kolera virüsü

Birçok tıp uygulayıcısı tarafından yapılan çalışmalar, karanfil yağının kolera tedavisinde yararlı olduğunu ileri sürdü.

Diyabette

Kan temizlemesi ile birlikte, karanfil yağı kan şekerinin seviyesini kontrol etmeye yardımcı olur  ve diyabet hastalarına çok  faydalı olur. Çalışmalar, karanfil yağı vücudun sistemlerinde hareket ederken, yemek sonrası insülin ve glukoz  mekanizmalarının daha fazla düzenlendiğini göstermiştir. Bu öncelikle baharat bitkileri bakımından en yüksek oranlardan biri olan fenol konsantrasyonundan kaynaklanmaktadır .

Kanseri Önlüyor

Birçok kişi, karanfil yağının kanseri önlemede ve tedavi etmede faydalı olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, Amerikan Kanser Derneği açıkça, karanfil yağı iyileştirici özellikleri hakkında bilimsel bir kanıt olmadığını belirtmektedir.

Karanfil Yağı’nın Diğer Kullanımları

Böcek Kovucu: Karanfil yağı, böcek itici ve böcek kovucu mumlarda bir bileşen olarak yaygın olarak kullanılır; çünkü buharı birçok böcek koku duyusu için çok güçlüdür. Geleneksel olarak, birkaç damla karanfil yağı, böcekleri uzak tutmak için gece yataklara yerleştirilmiştir.

Kozmetik: Karanfil yağı genellikle kozmetik kremlerde ve losyonlarda bulunur ve sıklıkla ağrıdan ve stresden kurtulmayı sağlayan iyi bir masaj yağı olarak bilinir .

Karanfil sigaraları: Geleneksel olarak karanfil Endonezya’da sigaraya eklenmiş olsa da, sigara üretmede karanfil kullanımı tüm dünyada yeni bir trend. Sigara içenlerin yanlışlıkla , karanfil sigarasındaki doğal unsurların zararlı etkileri azaltmasına karşın, karanfil sigaranın hala kanserojen olması nedeniyle, karanfilin sayısız sağlık faydasının sigara içiminin kötü etkilerini yok edeceğini düşünüyorlar.

Sabun: Güçlü aroması, yatıştırıcı etkisi ve antiseptik özellikleri nedeniyle, karanfil yağı sabunlarda aktif madde olarak sıklıkla eklenir.

Aromaterapi:  Karanfil yağı , fesleğen  yağı , biberiye yağı, gül yağı, tarçın yağı, greyfurt yağı, limon yağı, Hindistan cevizi  yağı, nane yağı, Portakal yağı , lavanta yağı , ve sardunya yağı , karanfil yağı ile birlikte kullanıldığında  aromaterapi ve diğer bitkisel kombinasyonlarda popüler bir unsur yapar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı