bitkilerle tedavibitkisel bilgileren iyi şifacıen tecrübeli aktarToprak Ananın Mucizeleri

Isırgan Tohumu Faydaları

Isırgan tohumu faydaları, ısırgan tohumu halk arasında yaygın bir şekilde kanser tedavilerinde kullanılmaktadır. Isırgan tohumunun kanser önleyici etkisinin yanında kanser hastalarına direnç verici bir özelliği de vardır. Şifalı bitkiler arasında ilk başlarda yer alan ısırgan tohumu içeriğinde demir, C vitamini ve klorofil barındırır.

Isırgan otuna direkt el ile temas edildiğinde cildi tahriş ederek kızarıklıklara yol açabilir. Bu nedenle mutlaka eldiven ile toplanması gerekir.

Kan temizleyici ve kan yapıcı özelliği ile de sıkça kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır. Dolaşım sistemini düzenleyerek karaciğeri destekler. Yara ve iltihaplar üzerinde etkilidir ve kan şekerini ayarlayıcı etki yaratır. Özellikle ciddi anlamda kan kayıplarında oldukça etkili bir bitkidir.

Kalp ve damar hastalıklarında ve damar tıkanıklığına karşı kullanılabilecek en etkili ve şifalı bitkilerdendir. Egzama ve alerjik sorunlarda bitkinin tedavi edici özelliğinden rahatlıkla yararlanılabilir. Kız çocuklarında özellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan sivilceler üzerinde büyük fayda sağlar. Böbrek hastalıkları ve idrar yolu ile alakalı gelişen hastalıklarda bitkinin özelliğinden yararlanılabilir. Burun tıkanıklığı ve geniz tıkanıklığında kullanılabilecek en etkili bitkilerdendir. Tüm bun faydaların yanı sıra ısırgan tohumunun bilimsel olarak faydaları kanıtlanmıştır. Isırgan tohumunun bilimsel olarak kanıtlanan faydaları şu şekilde sıralanabilir;

Kadınlarda oluşan hormonal sorunları engeller.

Soğuk algınlığı ve beraberinde oluşum gösteren hastalıklar üzerinde etkilidir.

Kan temizleyici bir özelliği vardır.

Kan şekerini düşürerek ödem attırır.

Bağırsakları temizler. Bu özelliği ile bağırsak sorunlarında kullanılabilecek en önemli bitkilerdendir.

Yüksek tansiyonu düşürür.

Anne sütünü arttırıcı özelliği vardır.

Karaciğer, akciğer gibi hayati önem taşıyan organlarda meydana gelen hastalıklara karşı fayda sağlar.

Balgam söktürücü özelliği vardır.

Adet bozukluklarına karşı faydalıdır. Vücuda enerji verir.

İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı tedavi edici özelliği bulunmaktadır.

Isırgan Tohumu Nasıl Kullanılır?

Isırgan tohumu dövülerek ya da öğütülerek bal ile tatlandırılarak kullanılabilir. Hazırlanan karışım güneş görmeyen bir yerde muhafaza edilmelidir. Yaprakları çay şeklinde hazırlanarak içilebilir. Isırgan tohumu ekstreleri tavsiye edilen ölçülerde kullanıldığı takdirde her hangi bir yan etkiye yol açmaz. Çok nadir de olsa bazı bünyelerde alerjik reaksiyonların oluşumuna yol açabilir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı