Toprak Ananın MucizeleriTürkiyenin en iyi aktarı

Kırmızı Rooibos Çayı Ve Genel Faydaları

Kırmızı rooibos çayı  sağlıklarını önemseyen kişiler için en iyi şifa içeceklerinden biridir. Kırmızı rooibos çayı ile pozitif ilişkili olan yararlı faktörler aşağıda listelenmiştir.

Kırmızı rooibos çayı sağlığa yararları arasında baş ağrılarını , uykusuzluğu , astımı , egzamayı , kemik zayıflığını, hipertansiyonu, alerjileri ve erken yaşlanmayı tedavi etmede etkili yer alır . Bu çay kafein içerir. Rooibos çayı içimi astım ve diğer ilgili durumlardanda kurtulmayı sağlar. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kırmızı Rooibos çay veya kırmızı çay  Güney Afrika’da bulunan Aspalathus linearis çalı bitkisinden elde edilen şifa özellikleri ile bilinen  bitkisel bir içecektir . Güney Afrika Rooibos Konseyine göre  rooibos gerçek bir çay değil bir bitkidir .  Çay halinin rengide kırmızıdır. Kırmızı rooibos çayının sağlık yararlarıda çoktur ve bu yararları ilede  harika tadı ve eşsiz rengi nedeniyle popülerdir.

Tıbbi özellikleri Washington DC’de Washington DC’de onaylanmıştır ve bu kırmızı rooibos çayının kanser  kalp hastalıkları erken yaşlanma ve diğer ciddi durumları azaltabileceğinide kanıtlamıştır

Kırmızı Rooibos Çay  Gerçekleri

Kırmızı rooibos çayın oksalik asidi yoktur ve bu nedenle böbrek taşı olan kişiler tarafından tüketilebilir. Rooibos çayı, demir , kalsiyum , potasyum , bakır , manganez , çinko , magnezyum ve alfa hidroksi asit gibi birçok mineral açısından zengindir . Ayrıca aspalatin ve nothofagin gibi antioksidanlar ve son derece güçlü ve çok yönlü fenolik bileşikler içerir.

Kırmızı Rooibos Çayı Sağlığa Faydaları

Kırmızı rooibos çayı  sağlıklarını önemseyen kişiler için en iyi şifa içeceklerinden biridir. Kırmızı rooibos çayı ile pozitif ilişkili olan yararlı faktörler aşağıda listelenmiştir.

Polifenollerde Zengin

Kırmızı Rooibos Çayı  anti-inflamatuar, antiviral ve antimutagenik özelliklere sahip polifenoller içerir. Polifenoller genellikle antioksidan özellikleri için bilinen organik kimyasallardır . Rooibos çayı içinde çok sayıda fenolik bileşene sahiptir ve bunların en önemlisi polifenollerdir. Hücre boyunca serbest radikallerin temizleyicileri olarak hareket ederler, bunlar kanser ve kalp hastalıklarına neden olabilecek hücre metabolizmasının zararlı yan ürünleridir . Aspalathin ve nothofagin, rooibos çayının içerdiği diğer iki önemli antioksidanlar olup bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve vücudunuzu her tür hastalığa karşı korumak için Rooibos çayı tüketimi büyük bir tercih olmalıdır

Kafein İçermez

Kırmızı Rooibos çayı  tamamen  kafeinsizdir ve bu nedenle uykusuzluk çeken hastalar için tavsiye edilir.  Yatağa gitmeden hemen önce bir fincan rooibos çayı daha iyi uyumanıza yardımcı olur . Kafeini diyetinizden çıkararak stres seviyenizi ruh halinizi ve kalp sağlığınızı da iyileştirebilirsiniz . Kafein bağımlılığı tüm dünyada en yaygın bağımlılıktır ancak insanlar bu durumun ortaya çıkarabileceği tehlikeleri fark etmemektedir. Rooibos çayı size bu tehlikeli bağımlılık yapıcı maddeler olmadan enerji ve şifa yararları sağlar.

Düşük Kan Basıncı

Kırmızı Rooibos çay stres sinir gerginliği ve hipertansif koşulları rahatlatmak için bilinir  . Hipertansiyon, daha çok yüksek tansiyon olarak bilinir ve rooibos çayı bir bronkodilatör olarak davranır. Sadece solunum rahatsızlıklarını gidermekle kalmaz, aynı zamanda kan basıncını düşürür, kalp krizi ve ateroskleroz gibi tehlikeli kardiyovasküler hastalıkların önlenmesine neden olur .

 Kırmızı Rooibos Çayı ve Moringa çayı İkilisi

Yüksek Kan Basıncı

Moringa, yüksek tansiyonu ,damar sertleşmesine ve önlenmesine yardımcı olur. Potasyum açısından zengindir, bu da sodyum içeriğinin azaltılmasına yardımcı olur ve yüksek tansiyonun azaltılmasına yardımcı olur. Kırmızı Rooibos Çayı ve Moringa birlikte tüketilme açısından muhteşem bir ikilidirler

Kemik Sağlığını Geliştirir

Kırmızı Rooibos çayı zengin  kalsiyum, manganez ile kemik yapısı ile dişleri korumada güçlü yardımcı florür içeriz ve sisteminizdeki minerallerin biyo yararlanımını artırarakta artrit , osteoporoz ve kronik eklem ağrısı gibi gelişmekte olan durumları azaltabilirsiniz . Manganez aslında daha derin bir seviyede çalışır ve yeni kemikler inşa etmek ve hasarları onarmak için gerekli olan enzimleri uyarır. Florür diş sağlığıyla daha çok ilişkilidir, bu nedenle çoğu gargara ve diş macununda florür bileşikleri bulunur. Diş veya kemik yapısı olsun kırmızı rooibos çayı size her şeyden üstünlük sağlar

Kalp Sağlığını Geliştirir

Quercetin roybos çayda bulunan diğer bir güçlü antioksidandır Quercetin çeşitli  kalp rahatsızlıklarını önlemede bağlantılı olan doğal anti-inflamatuardır .Bu da kan basıncını düşürdüğü ve diğer antioksidanlar gibi serbest radikalleri temizlediği anlamına gelir. HDL kolesterolde (iyi kolesterol) bir artış sağlar ve LDL kolesterolünü (kötü kolesterol) arterlerin ve kan damarlarının duvarlarına bağlanmasını engeller ve ateroskleroz, kalp krizi ve inme de dahil olmak üzere çeşitli kalp rahatsızlıklarına karşı ek koruma anlamına gelir.

Bağısak sancılarında

Kırmızı Rooibos çayı küçük çocuklar için yararlıdır  Bağırsak sancısı veya mide ağrısı ve gazdan muzdarip küçük çocukalrdada güvenle kullanılır .Tadını güzelleştirmek ve daha lezzetli hale getirmek için çayın içine biraz şekerli süt ekleyebilirsiniz . Birçok Güney Afrikalı kadınlar bu bitkinin kolikli (Sancılı ) bebekleri için çok rahatlatıcı olduğundan ve bu durumlarda kullanmamaktadırlar . Rooibos çayının mide ağrılarına iyi geldiğide kesinlik kazanmıştır.

Diyabet kontrol eder

Aspalathin, rooibos çayda bulunan nadir antioksidanlardan biridir ve kendine özgü niteliklere sahiptir. Kan şekerini dengelemeye kasların insülin direncini ve glikoz emilimini artırmaya yardımcı olduğundan  pankreastan insülin sekresyonunu artırır. Günümüzde şu anda Dünyada en yaygın olan ve tehlikeli koşullardan biri olan tip II Diyabet’e karşı ideal bir savunma kalkanıdır . Rooibos çayı Kan şekerinin dengelenmesiyle sağlıklarına zarar veren kan şekerininin önüne geçerek halihazırda şeker hastalığı olan insanlara şifa sağlar.

Cilt bakımı

Bu kırmızı çaydaki alfa hidroksi asit ve çinko cilt için çok iyidir . Ayrıca sivilce güneş yanığı veya ilgili cilt rahatsızlıklarını gidermek için cildinize doğrudan kırmızı çay tozu sürmeyi deneyebilirsiniz . Alfa-hidroksi asitler kırışıklık ve diğer erken yaşlanma belirtilerini azaltır. Cildi canlandıran ve onu taze ve sağlıklı bir ışıltı ile canlandıran kimyasallarda Rooibos’un kabuklarında bulunurlar. Bununla birlikte alfa hidroksi asit ticari kullanımları hakkında bazı tartışmalar olmuştur bu yüzden kırmızı rooibos çay gibi doğal bir kaynaktan elde etmek her zaman daha iyidir.

Böbrek Taşlarını Önler

Böbrek taşı problemi olan kişiler içecekte oksalik asit bulunmadığından istedikleri kadar kırmızı rooibos çayı içebilirler. Çoğu zaman böbrek taşı olan insanlara  yoğunlaştırıcı madde nedeniyle çok fazla çay içmekten vazgeçirilir. Oksalik asit kristal oluşturan bir maddedir, bu nedenle böbreklerdeki kalsiyum taşlarının veya diğer ağrılı büyümenin varlığını daha da büyüterek daha da kötüleştirebilir. rooibos çayında bu bir sorun olmaz.

Antispazmodik Özellikler

Bu çay  şiddetli mide krampları ve abdominal ağrıları hafifletebilen zengin bir antispazmodik ajanlar kaynağıdır . Esas olarak kalsiyum aktivitesini antagonize etmeden vücuttaki K + (potasyum) iyonlarının aktivasyonundan kaynaklanır. gastrointestinal sistemdeki hiperaktivite varlığını azaltabildiğinden diyare ve diğer bağırsak sorunlarını böylelikle önleyebilir .

Güney Afrika’nın birçok yerinde Rooibos çayı  kullanılan  egzama, saman nezlesi gibi alerji tedavisinde etkili ateş ve alerji ile ilişkili bronşit gibi rahatsızlıklarda iyileştiricidir  Fenolik içeriği sayesinde antienflamatuar niteliklere sahiptir ve böylece vücutta çeşitli tiplerde astım ve topikal alerjik reaksiyonlar için tavsiye edilir edilir.

Yaşlanma

Rooibos çayında bulunan antioksidanlar yaşlanma sürecini yavaşlatır ve bağışıklık sisteminin gücünü arttırır. Antioksidanlar, hastalıklara ve dejenerasyona karşı savunmasız hale getirerek cilde saçlara, kemiklere ve diğer organ sistemlerine zarar veren serbest radikaller ararlar. Rooibos çayı antioksidan içeriği bakımından en güçlü içeceklerden biridir. Aynı zamanda, bilişsel  yetenek açısından anti-aging etkilere sahiptir çünkü nöral yollardaki oksidatif yan ürünlerin etkilerini azaltır, böylece konsantrasyonu ve odaklamayı arttırır

Büyük içecek

Kırmızı rooibos çayı, mükemmel bir susuzluk gidericisidir ve sporcular hiperaktif çocuklar ve sık seyahat edenlerde ister zevk ister iş için harikalar yaratır. Çoğu insan herhangi bir tatlandırıcı kullanmadan doğal formda rooibos çayı içmeyi tercih eder ve kafein takviyesi olmadan sadece serinletici bir içecek isteyenler için rooibos çayı ideal bir seçimdir.

Kırmızı Rooibos Çayı

Nadir Bulunan besin maddeleri İçerir . Rooibos çayının kan dolaşımına yardımcı olan ve aynı zamanda kanamayı engelleyen quercetin ve bioflavonoidler gibi nadir besinler içerdiği söylenir.

Dikkatli Edilmesi Gereken Durumlar  Rooibos çayının tüm bu sağlık yararlarına rağmen bazı insanlar için bir dezavantaj olabilir. Rooibos çok güçlü olduğundan kanser hastaları için kemoterapi de dahil olmak üzere çeşitli durumlar için tedavilerde olumsuzluk yaratabilir. Rooibos bazı çalışmalarda östrojenik aktiviteler göstermiştir, bu nedenle meme kanseri gibi hormona duyarlı kanseriniz varsa kullanmak sakıncalı olabilir . Son olarak eğer mevcut böbrek veya karaciğer rahatsızlığınız varsa rooibos  faydalı olmaktan daha zararlı olabilir. Bu koşullar için bir tedavi olarak değilde önleyici bir önlem olarak kullanılmalıdır Normal rutininize özellikle de rooibos çayı kadar güçlü olan herhangi bir yeni diyet öğesi veya içecek eklemeden önce hekimizle diyalog halinde olmanız gerekir.

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı