Toprak Ananın MucizeleriTürkiyenin en iyi aktarı

Ceviz ile Beslenmenin Önemli Faydaları

Ceviz sağlığa yararları arasında vücuttaki LDL (kötü) kolesterolün azaltılması, metabolizmada iyileşme , kilo yönetimi ve diyabetin kontrolü yer alır .

Ceviz sağlığa yararları arasında vücuttaki LDL (kötü) kolesterolün azaltılması, metabolizmada iyileşme , kilo yönetimi ve diyabetin kontrolü yer alır .  Beyin sağlığını geliştirmek içinde güçlendirici anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca, kanserin yayılmasını yavaşlattığına inanılmaktadır .

Ceviz nedir?

Ceviz Juglans  cinsinin ağaçlarından  yenilebilen kuru yemişler olarakta adlandırılan çok amaçla kullanılan bir gıdadır . Ceviz ağacının yuvarlak tek tohumlu meyvalarıdır . Cevizlerin meyvesi  kalın ve yenmeyen bir kabuk içinde bulunur. Çekirdeği çevreleyen meyvanin kabuğu sert ve meyvanın iki yarısıdır.

Ceviz her zaman ‘beyin gıdası ‘ olarak düşünülmüştür ,  cevizin yüzey yapısı beynin kıvrımlı görünümüne sahiptir. Bu sebeple, zekanın bir sembolü olarak düşünülmüş ve kişinin aklını arttırdığı inancına yol açmıştır. Bu tam olarak doğru olmasa da son çalışmalar ceviz tüketiminin beyin işlevini desteklemede yardımcı olduğunu kanıtlamıştır. Lezzetli tatları ile birlikte cevizler çok sayıda sağlık yararı sağlamada yardımcı olan antioksidanlar ve proteinlere sahiptir. Bunlar ayrıca lezzetli bir tamamlayıcıdır ve bu nedenle herkesin diyetine kolayca dahil edilebilir.

Cevizin Besin Değeri

Cevizler ağırlıkça % 65 ve% 15 protein içerir. linoleik asit olarak adlandırılan bir omega-6 yağ asidi açısından dahada zengindir. Ceviz ayrıca nispeten yüksek miktarda alfa-linolenik asit (ALA) adı verilen omega-3 yağ asidine de sahiptir. C vitamini , B6 vitamini , tiamin, riboflavin , niasin , pantotenik asit ve folat gibi mineraller gibi kalsiyum , demir , magnezyum , fosfor , potasyum ,sodyum ve çinko gibi vitaminlerde içerir .Ceviz ayrıca beta-karoten, lutein ve zeaksantin gibi diğer önemli mineralleri ve aynı zamanda fitoterolleri içerir bunun içinde iyi bir diyet lifi kaynağıdır Ceviz ellagik asit, kateşin, melatonin ve fitik asit gibi zengin antioksidan kaynaklarıdır. Cevizler ayrıca, vücut dayanıklılığını geliştirdiğine inanıldığı için ‘güç gıdası’ olarak kabul edilir.

 

Ceviz Sağlığa Faydaları

Kanseri önlemede

Ceviz vücuttaki kanser hücrelerinin büyümesini kontrol etme yeteneğine [ sahiptir. Fenolik bileşikler, omega-3 yağ asitleri, gama- tokoferol ve bunların içinde bulunan diğer antioksidanlar [ 3 ]  meme kanseri, prostat ve pankreas kanseri dahil olmak üzere insan kanser hücreleri üzerinde bir kontrol sağlamıştır .

Kalp Fonksiyonunu Geliştirmede

Ceviz amino asit l-arjinin, omega-3 ve oleik asit gibi tekli doymamış yağ asitleri (% 72) bakımından zengindir. Ayrıca linoleik asit, alfa-linolenik asit (ALA) ve araşidonik asitler gibi EFA’ları içerir. Cevizlerin herhangi bir diyete dahil edilmesi sağlıklı bir lipit tedariğini destekleyerek koroner kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur . Tüketimi LDL (kötü) kolesterolü düşürür ve HDL (iyi) kolesterol düzeyini artırır. Günlük ceviz tüketmek de yüksek tansiyon riskini azaltmaya yardımcı olur.

Antioksidan Güç

Antioksidan Zengini gıdalar, listesinde böğürtlen . Kınon juglon, tanen tellimagrandin ve cevizlerde bulunan flavonol morin gibi nadir güçlü antioksidanlar kayda değer serbest radikal süpürücü güce sahiptir. Bu antioksidanlar ayrıca kimyasallara bağlı karaciğer hasarını önlemeye yardımcı olur.

Erkek Doğurganlığı İyileştirin

Ceviz,  sperm kalitesini, miktarını, canlılığını ve hareketliliğini geliştirerek erkek doğurganlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir

Beyin sağlığı

Ceviz  beynin aktivitesini artıran  omega-3 yağ asitlerini içerir. Omega-3 yağ asitleri, iyot ve selenyum ile birleştiğinde beynin en iyi şekilde çalışmasını sağlar. Ayrıca demans ve epilepsi gibi bilişsel bozuklukları da tedavi eder .

Diyabet Kontrolü

Diyabetten muzdarip olan kişiler  yüksek miktarda çoklu doymamış ve tekli doymamış yağ içeren   önemli bir kilo alımı olmaksızın düzenli olarak cevizleri olabilirler  . Araştırmacılar Ceviz tüketiminin tip-II diyabet geliştirme riski ile ters orantılı olduğunu söylüyor.

Kemik Sağlığı artırmak

Cevizde bulunan esansiyel yağ asitleri vücudun kemik sağlığını korur. Üriner kalsiyum atılımını azaltırken kalsiyum emilimini ve birikmesini artırırlar.

Metabolizmayı Geliştirin

Ceviz, EFA’larla birlikte, manganez , bakır , potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko ve selenyum gibi mineralleri vücuda sağlar. Bu mineraller, büyüme ve gelişme, sperm üretimi, sindirim ve nükleik asit sentezi gibi metabolik aktivitelere katkıda bulunur .

Enflamasyonu Azaltın

Cevizlerde bulunan polifenolik bileşikler ve fitokimyasal maddeler, vücuttaki inflamasyonun etkilerini azaltır.

Temiz Sindirim Sistemi

Bu süper yiyecek, toksinlerin ve atıkların giderilmesiyle detoksifikasyona yardımcı olarak iç sindirim sistemini temizlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda kabızlığı iyileştirir .

Hamilelikte

Cevizlerde bulunan zengin vitamin B- kompleksi kaynağı fetal büyümede önemlidir.

Uyku düzenler

Ceviz  uykuyu indüklemeye ve düzenlemeye yardımcı olan melatonin hormonu yapar ve cevizin içinde biyo-mevcut formda bulunur. Böylece sizi harika ve dinlendirici bir uykuya götürecektir

Motivasyon güçlendirici                 

Omega-3 yağ asitlerinin (ceviz tarafından sağlanan) hiperaktivite sinirlilik ve tantrumlara neden olur. Çocuğun diyetini bu kuruyemişler ile desteklemek, EFA’lardaki açığı telafi eder ve ruh hallerini hafifletir. Travma sonrası depresyon ve stresle mücadele eden kişilerde stres bozukluğundan ( TSSB ) muzdarip insanlara da uygulanabilir .

Cilt bakımı

Cevizde bulunan E vitamini cildi doğada zararlı olan serbest radikallerden korumaya yardımcı olur . Kırışıklıkların ve kuru cildin önlenmesine de yardımcı olur Cevizin düzenli kullanımı da göz altı morlukarını giderir

Sıkılaştırıcı özellikleri

Ceviz yağları önemli sıkılaştırıcı özelliklere sahiptir. Ceviz yağı ise gıdaya aroma ve lezzet katmaya yardımcı olan zengin ve lezzetli bir tada sahiptir. Bu lezzet hoş bir tat verir . Kozmetik ve ilaç endüstrisinde olduğu kadar aromaterapi ve masaj terapisi gibi çeşitli terapilerde taşıyıcı / baz yağ olarak kullanılır .

Bağışıklıktaki faydaları

Cevizin düzenli tüketimi çeşitli hastalıkların başlangıcını önleyebilecek güçlü bağışıklık sistemi kurulmasına yardımcı olur. Zengin antioksidan kaynağı olduğu için çok bağışıklık için cok faydalıdır.

Saç Bakımı

Ceviz saç foliküllerini güçlendirdikleri ve saç derisini kepeksiz hale getirdikleri için sağlıklı saçlara sahip olmak içinde kullanılmalıdır . Ayrıca kalın telli uzun ve daha güçlü saçlara sahip olmanızıda sağlar. Kabuğunu doğal bir fosforlu kalem olarak da kullanabilirsiniz.

Mantar enfeksiyonları

Cildinizdeki veya vücudun içindeki mantar enfeksiyonlarından  kurtulmanızı sağlar.

Yan etkiler

Ortalama olarak 7-9 adet ceviz tüketimi  güvenli kabul edilir. Ancak aşırı yerseniz, aşağıdaki gibi bazı yan etkiler vardır:

Alerji: Cevizlerin aşırı tüketilmesi minörden öldürücüye kadar çeşitli alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Sindirim sorunları: Çok fazla miktarda ceviz tüketimi bulantı, mide ağrısı, ishal , şişkinlik ve daha fazlasına neden olabilir.

Kilo alımı: İyi bir yağ kaynağı olmasına rağmen cevizin çok fazla alınması kilonuzun artmasına sebep olabilir.

Hamilelik ve emzirme: Emziren anneler bu yiyeceği sadece belirtilen miktarlarda tüketmeleri tavsiye edilir. Dozunu arttırmak istiyorsanız, doktorunuza danışın.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı