Ansiklopedik Bilgiler

Sardunya Yağı

Sardunya yağı bilimsel adı Pelargonium odorantissimum olan sardunya bitkisinin sapları  buharla damıtılarak çıkarılır . Bu yağın ana bileşenleri alfa-pinen, mirerken, limonen, menton, linalool, geranil asetat, sitronellol, geraniol ve geranil bütirattır

Sardunya Yağının  İnanılmaz Faydaları

Sardunya yağının sağlığa olan faydaları, sıkıştırıcı, hemostatik, kikatrizan, sitofilaktik, diüretik, deodorant, styptik, tonik,ve  vermifuge  önleyici bir ajan olarak özellikleri sayılabilir. Cilt bakımı, dengeli hormonlar, stres ve depresyonun hafifletilmesi, iltihap ve tahrişi azaltma, menopoz etkilerini hafifletme, dolaşımı iyileştirme, diş sağlığına fayda sağlama, güçlendirme gibi özellikler de dahil olmak üzere sağlık yararları için aromaterapide bir element olarak yaygın şekilde kullanılır. böbrek sağlığı ve kan basıncını düşürür.

Sardunya yağı bilimsel adı Pelargonium odorantissimum olan sardunya bitkisinin sapları  buharla damıtılarak çıkarılır . Bu yağın ana bileşenleri alfa-pinen, mirerken, limonen, menton, linalool, geranil asetat, sitronellol, geraniol ve geranil bütirattır.

İçindekiler

Sıkışan Mülk

Sardunya yağının  Faydaları

Bakteriyel Büyümeyi Önler

İyileşmeyi hızlandırır

Yara izlerini azaltır

Kanamayı önler

Hücre Sağlığını İyileştirir

Kovulmayı Sağlar

Deodorant

Kan Akışını Kısıtlar

Sinirsel Dejenerasyonu Önler

Tonik gibi hullanılır

Bağırsak solucanlarını ortadan kaldırır

Sardunyan yağı, sağlık açısından çok şey sunar ve insanlar aşağıda listelenen sağlık yararlarının çoğundan düzenli olarak yararlanabilirler.

Sıkışan Mülk

Bir sıkıştırıcının ana işlevi , vücudun çeşitli yerlerinde kasılmaları başlatmaktır . Buna göre sardunya yağı,  kaslar, bağırsaklar, cilt, dokular ve kan damarlarını daraltır. Ayrıca, karın kaslarının güçlenmesini sağlar ve size daha iyi tonlamalı bir görünüm kazandırır. Sardunya yağı aynı zamanda kasları ve cildin sarkmasını ve  dişetlerini kuvvetlendirerek dişlerin sağlamlamlaştırı. Son olarak, yüz derisini sıkıştırarak kırışıklıkların varlığını azaltır, böylece erken yaşlanmanın etkilerinin bir kısmını geciktirir.

Bakteriyel Büyümeyi Önler

Sardunya yağının özellikleri bakterilerin veya mikropların yaralar üzerinde gelişmesini önler ve  enfeksiyonların gelişmesinden korur. Bağışıklık sistemine olan bu destek, vücudun savunma hücrelerinin, cilt üzerindeki periferik toksinler tarafından zayıflatılmak yerine, dahili zorluklara ve tehlikelere odaklanmasını sağlar.

İyileşmeyi hızlandırır

Sardunya yağı  yara, kesik ve cerrahi insizyonların iyileşme sürecini hızlandırır. Bu mülkiyet onu bir güvenlik kalkanı yapar. Belki de hemostatik, styptik, antibakteriyel, antimikrobiyal ve sitofilaktik olarak diğer özelliklerinden dolayı bu durumu açık bir şekilde ortaya koymaktadır ancak sonuç da aynıdır.

Yara izlerini azaltıyor

Herkes cildinin yara izi ve yağ çatlakları, ameliyatlar, kaynar , akne veya çiçek izlerinden arındırılmasını istiyor . Ne yazık ki birçok kişi buna bir servet harcıyor ve pazardaki tüm mevcut kozmetik çözümlerini deniyor ve yine de istenen sonuçlara ulaşamıyor. Sardunya yağı onları hem zamandan hem de paradan kurtarabilir.  Güçlü  cicatrizant  nedeniyle ciltteki lekelerin ve diğer lekelerin azalmasına yardımcı olur. Cildin yüzeyinin hemen altındaki kan dolaşımını kolaylaştırır ve aynı zamanda melaninin eşit dağılımını sağlar.

Kanamayı önler

Sardunya yağı hemorajiyi iki şekilde durdurabilir. İlk olarak, sıkıştırıcı (daha spesifik olarak, styptik) olarak, kan damarlarının daralmasına neden olur ve yukarıda tartışılan kan akışını durdurmada yardımcı olur. İkinci olarak, bir hemostatik ajan olarak, yaraların iyileşmesine ve toksinlerin açık veya açılmamış yaralar yoluyla kan dolaşımına girmesini önlemeye yardımcı olan koagülasyon ve kan pıhtılaşmasını hızlandırır .

Hücre Sağlığını İyileştirir

Sardunya yağı  hücre sağlığını geliştirir, ölü hücrelerin geri dönüşümü ve yeni hücrelerin yenilenmesini teşvik eder. Bu, vücudu verimli bir şekilde metabolize ettirerek vücut hücrelerinin yanı sıra gametlerin büyümesine de yardımcı olur.

Kovulmayı Sağlar

sardunya yağının diüretik özellikleri vardır , bu da idrara çıkma oranını arttırır. Ürinleme, toksinleri vücuttan atmanın doğal yollarından biridir. Diğer yöntemler atılım ve terleme, ancak etkili olanda idrara çıkarmadır. Bunu ortadan kaldırılan toksinler üre, ürik asit, safra tuzları , patojenler ve diğer sentetik veya kimyasal maddeler, ağır metaller, kirleticiler ve hatta şekerdir . Üstelik  her seferinde idrar hacminin% 4’ü kadar olan yağ ve vücuttaki su fazlası atılır. Boşaltım, sindirim sürecine yardımcı olur ve bağırsakta aşırı gaz oluşumunu engeller . Aynı zamanda, karaciğer tarafından salgılanan aşırı asitler ve safrayı gidermenin etkili bir yoludur. Idrara çıkma da kan basıncını düşürür, çünkü idrar ne kadar çok sodyum ortadan kalkarsa kan basıncının düşmesine neden olur.

Kan Akışını Kısıtlar

Bu özellik neredeyse hemostatik ile eş anlamlıdır ancak hafif bir fark vardır. Stipptik olmak, sıkışan özelliklerden dolayı bir hemostatik olmak demektir. Bir siyiptik, sardunya yağı, kan damarlarının kasılmasını sağlar ve böylece kan akışını yavaşlatır veya durdurur. Bununla birlikte bu etkileri yüksek tansiyonu olan ve ateroskleroz , kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler hastalık riski taşıyanlar için bir problem olabilir . Dikkat edilmelidir.!

Sinirsel Dejenerasyonu Önler

Mikroglial hücreler, Alzheimer ve demans gibi nörodejeneratif hastalıklarla mücadelede ayrılmaz bileşenlerdir . Mikroglial hücreler aktive edildiğinde nöral dejenerasyona neden olan sinir yollarındaki iltihapla mücadele eden nitrik oksit gibi proenflamatuvar bileşikler serbest bırakırlar. Sardunya yaginın bu mikroglial hücreleri aktive oldugu gösterilir ve bu nedenle, sardunyum yagi ile beynin dogal kimyasi arasindaki sinerjik ilişki  bu tehlikeli ve potansiyel olarak ölümcül durumlari önleyebilir.

Tonik gibi davranıyor

Tonik, tonların genel sağlık durumuna yükselmesidir . Dahili olarak, çeşitli hormonların, enzimlerin, asitlerin ve safra salgılamasının düzenlenmesi için endokrin bezleri etkilemek suretiyle tüm sistemlerin ve fonksiyonların düzgün çalışmasını sağlar. Bu, solunum, sindirim sistemi, dolaşım sistemi, sinir sistemi ve boşaltım sistemlerinin güçlenmesine ve işlevselliğine neden olur. Ayrıca, kaslara ve cilde parlaklık katar ve genel görünümünüzü geliştirebilir.

Bağırsak solucanlarını ortadan kaldırır

Bu özel mülk, bağırsak solucanlarından mustarip çocuklar (ve sınırlı sayıda yetişkin) için çok yararlıdır . Sardunya yağı bir vermifltır ve bu sorundan kurtulmanıza yardımcı olabilir .

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı