Ansiklopedik Bilgiler

Sarmaşık Yağı Faydaları Etkileri ve Kullanım Alanları

Sarmaşık Yağı Nedir:

Sarmaşık yağı en ilginç sağlık yararları arasında iltihaplanmayı azaltma, tıkanıklığı ortadan kaldırma, iyileşmeyi hızlandırma, mideyi yatıştırma, vücudun oksijenleşmesini arttırma, bağışıklık sistemini güçlendirme ve cildi iyileştirme yeteneğidir.

Anti-inflamatuar etkiler,Vücut Detoxifies,Cilt bakımı, Sıkışıklığı Dindirir,Kanseri Önlüyor

Antibakteriyel Özellikler;

Ciltte ve saçta kullanımı:

Sarmaşık yağı.

Deri bariyeri onarımı.

Nemlendirici.

Emoliyan.

Antienflamatuvar.

 Anti-tahriş edici.

Antioksidan.

Yaşlanma karşıtı.

Işığa karşı koruma.

Saç renginin korunması.

 Ivy Nedir?

Aslında, Ivy, aslında Avrupa, Asya, Kuzey Afrika ve Pasifik’in bir bölümünde bulunan Hedera adı verilen tüm bitki türlerinin ortak adıdır. Ağaç veya duvar gibi istikrarlı bir tırmanma yüzeyine ulaşıncaya kadar yere sürünerek büyüyen yaklaşık 15 tür sarmaşık bulunur. Bu noktada, sarmaşık güneş ışığına daha doğrudan erişebilir ve daha sonra büyüme oranını artırabilir. Sarmaşık bitkilerin yaprakları sadece süs değildir. Binaların kenarlarında hoş görünüyorsa da doğada da tıbbi görünüme sahiptir. Yaprakları geleneksel tıp boyunca binlerce yıldır Avrupa’dan Asya’ya kadar kullanılmaktadır ve tarihte çok önemli bir yere sahiptir.

Yapraklar topikal olarak tüketilebilir ya da uygulanabilir; bu arada yapraklardaki ekstrakton yaygın olarak alınır ve güçlü bir takviye ya da bitkisel tedavi olarak kullanılır. Tentür, tüysüz, çay ya da infüzyon olsun, sağlık yararları veren güçlü antioksidan ve kimyasal bileşenler büyük   miktarlarda kullanıldığında zararlı olabildiğinden dolayı, ne kadar sarmaşık kullandığınıza dikkat etmelisiniz. Bu maddelerden bazıları çeşitli saponinler ve poliinleri içerir, bunların hepsi vücudunu çeşitli şekillerde etkileyen daha küçük miktarlarda diğer kimyasal maddeler içerir.

Sarmaşığın Sağlık için Faydaları

Anti-inflamatuar etkiler

Sarmaşık kullanmanın en iyi bilinen faydalarından biri, özellikle de  vücuttaki iltihaplanma sorunları içindir . Artrit , gut veya romatizma muzdarip olmanız halinde, çay şeklinde tüketebilir veya yaprakları doğrudan iltihaplanma noktasına uygulayabilirsiniz. Bir yaralanma veya ameliyattan rahatsızlık ve ağrı yaşayan insanlar için topikal uygulama önerilir. Bu, çeşitli vücut sistemlerinde çeşitli diğer uygulamaları olan dahili iltihabı da iyileştirebilir.

Vücut Detoxifies

Erken yapılan çalışmalar karaciger ve safra kesesi islevi ile sarmaşık yaprakları kullanımı arasında bağlantı olduğunu göstermiştir; bu organ sistemlerinin daha iyi çalışmasına ve toksinleri vücuttan daha etkili şekilde serbest bırakmasına yardımcı olur, böylece kanı temizler ve bu önemli sistemlerde zorlanmayı azaltır.

Cilt bakımı

İnsanlar, yüzyıllar boyunca deride yanık yaralarının enfeksiyon ve enfeksiyonunu önlemek için sarmaşık yaprakları kullandı. Yapraklarda bulunan saponinlerin koruyucu niteliğine ek olarak yapraklarının bazı antibakteriyel özellikleri olduğu için bu, açık yaralar veya yaralar için de geçerlidir. Bu aynı zamanda sedef , egzama , akne ve diğer deri ile ilgili rahatsızlıkların rahatsızlık ve tahrişlerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Sıkışıklığı Dindirir

Sarmaşık yaprakları sıklıkla solunum yolu tıkanıklığı ve iltihaplanmayı gidermek için kullanılır. Balgam söktücüsü gibi davranırlar ve bronş sisteminde balgam ve mukusu parçalayabilirler. Patojenler ve bakteriler için bu üreme alanlarını ortadan kaldırarak, genel sağlığınızı iyileştirebilir ve hastalıktan iyileşme sürenizi azaltabilirsiniz. Bu, ayrıca, bu pasajların iltihaplanmasını azalttığı için, sarmaşık yaprakları alerjik reaksiyonlar ve astım için etkili bir çare haline getirir.

Kanseri Önlüyor

Araştırmalar halen devam etmekle birlikte sarmaşık yaprakların önemli bir özelliği, antioksidan aktivite olduğunu ve kanserin yayılmasını veya gelişmesini önleyebilecekleri anlamına geliyor. Serbest radikaller ortadan kaldırarak ve mutasyon ve apoptozu önleyerek, sarmaşık yaprakları vücudu kanser de dahil olmak üzere geniş bir yelpazede kronik hastalıklardan koruyabilir.

Antibakteriyel Özellikler

Ayrıca, antibakteriyel özelliklerine ek olarak, sarmaşık da bağırsak solucanlarını ve bitleri ortadan kaldırmak için ideal olan bazı anthelmintik ve antiparazitik özelliklere sahiptir. Onları tüketirseniz bağırsaklarınızı temizleyebilirsiniz, ancak ekstre veya kaynatmayı saçınıza uygularsanız, rahatsız edici, kaşıntılı bitlerden de kurtulabilirsiniz!

Son Bir Uyarı : Bazı insanlar deriyle doğrudan temasın tahrişe neden olduğunu bildirmiştir; bu nedenle hassas cildiniz varsa, ilk başta hafifçe uygulayın ve reaksiyonunuzu görün. Çoğu durumda oral tüketim güvenlidir. Bununla birlikte, eğer gebelik var ise, sarmaşık takviyeleri veya yağlardan kaçının; zira kimyasalların kuvvetli karışımı zararlı olabilir. Her zaman olduğu gibi, sağlık rejiminde önemli değişiklikler yapmadan önce bir tıp uzmanıyla veya bitki uzmanıyla konuşun.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı