fahrettin boztepePropolis Mucizesi

Sıvı Propolis Kolorektal Kanserde Etkileri

Kolorektal kanserlerin çoğu, genellikle kolon veya rektumun iç astarından başlayan ve merkeze doğru büyüyen bir polip olarak başlar.

Sıvı Propolis Kolorektal kanser

Kolorektal kanserlerin çoğu, genellikle kolon veya rektumun iç astarından başlayan ve merkeze doğru büyüyen bir polip olarak başlar. Bazı polipler tehlikeli değildir ancak bazıları sonunda adenomlara dönüşür ve sonunda kansere neden olabilir.Propolis gelam ve nenas monofloral kolon kanseri hücre hatlarına karşı kemopreventif etkilerini araştıran bir çalışmada, kolon kanseri hücrelerinin çoğalmasını inhibe ettiğini bulundu . Propolisin etkisini incelemek için kolon kanseri hücrelerinde hidrojen peroksit kaynaklı enflamasyon kullanılmıştır. Sonuçlar Propolisin etkileri kanserli hücrelerde iltihaplanmayı azalttığını göstermiştir . Propolisin ,kolon kanseri hücre hatları üzerindeki apoptotik etkilerini araştırmak için başka bir çalışma yapılmıştır. Çalışma, bu hücrelerdeki antiproliferatif etkisini doğrulamıştır. Ek olarak, yüksek fenolik konsantrasyonlarda (kersetin ve flavonoidlerinkiler gibi), kolon kanseri hücrelerine karşı önemli bir antiproliferatif etki gözlenmiştir.

Propolis antiproliferatif ve antikanser etkilerine neden olan moleküler mekanizmalar arasında hücre döngüsü durdurma, mitokondriyal yolun aktivasyonu, mitokondriyal dış zar geçirgenliğinin uyarılması, apoptozun uyarılması, oksidatif stresin modülasyonu, enflamasyonun azaltılması, insülin sinyalleşmesinin modülasyonu ve inhibisyonun inhibisyonu bulunur. Kanser hücrelerinde anjiyogenez Ek olarak balda, kanseri teşvik eden proteinleri, genleri ve sitokinleri modüle ederek kanser hücresi üzerindeki potansiyel etkileri gösterir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı