Ansiklopedik Bilgilerbitkilerle tedavi

Yasemin Çayı’nın Sağlığa Faydaları

Yasemin çayı, aslında “bitkisel çay” olarak kabul edilmez çünkü eşsiz bir koku ve tat yaratmak için yasemin çiçekleri ile tatlandırılmış normal bir çaydır (yeşil, beyaz, siyah veya oolong).

Yasemin çayı sağlık yararları arasında düşük kalp krizi riski daha güçlü bağışıklık sistemi ve şeker hastalığının önlenmesi bulunmaktadır . Kanseri önler , sindirim sürecini iyileştirir ve kolesterol seviyelerini düşürür . Ayrıca zararlı bakterileri yok etmek ve kronik enflamasyonu kolaylaştırmak için bulunmuştur.

Yasemin çayı, aslında “bitkisel çay” olarak kabul edilmez çünkü eşsiz bir koku ve tat yaratmak için yasemin çiçekleri ile tatlandırılmış normal bir çaydır (yeşil, beyaz, siyah veya oolong).

Bu çay çeşitli güçlerde ve derecelerde çeşitli şekillerde yapılabilir.Cons kesilir ve çay poşetleri haline getirilirken, bazıları gevşek yapraklı çaylar olarak yapılır. Bazıları genellikle iki çay tomurcuğu ve bir çay yaprağından oluşan çok yaygın “yasemin incisi” gibi farklı şekillerde yuvarlanır veya bağlanır.

Şekle bakılmaksızın tüm türlerin “yasemin çayı” haline gelmeden önce kokulu olması gerekir. Bunu yapmak içinde bir çok yöntem vardır; Çok basit fiziksel karışımlardan karmaşık hava filtrelemeye ve hafif tadı için saf aroma karıştırmaya kadar. Lezzetli ve etkili yasemin çayı yaratması gerçekten bir sanattır. Yasemin çayı özü çayın demlenmesi gerekmeden yasemin çayı faydaların elde etmek için içeceklere de eklenebilir .

Yasemin çayının bu kadar popüler olmasının bir nedeni, organik çay tomurcuklarındaki besin elementlerinden gelen genel sağlığa olan faydalarından kaynaklanmaktadır. Vücudunuzda çok çeşitli faydalı etkilere sahip olabilen kateşinler ve epikateşinler gibi sisteminize nadir antioksidanlar eklemenin harika bir yoludur .

Yasemin Çayı Sağlığa Faydaları

Eşsiz aroma ve tat ile birlikte, yasemin çayı stres ve kalp krizi azaltmak ve sindirim sistemi geliştirmek için yardımcı birçok yararlı nitelikleri vardır .

Kilo kaybı

Herkes kilolarını kolay ve hızlı bir şekilde azaltmak için bir mucize aramaktadır yasemin çayı kilo kaybına yardımcı olmak için herhangi bir diyete iyi bir ektir . Yasemin çayı antioksidan özelliklerini  artırmak  için yardımcıdır .Metabolik verimdeki bu artış egzersizinizi etkili hale getirir ve vücudunuzun besinleri daha hızlı işlemesine yardımcı olur. Daha hızlı veya daha etkili metabolizma kilo kaybına etkili olur, ancak diğer bir kilo verme tekniğine ek olarak, tek başına bir çözüm olarak değil, tamamlayıcı bir unsur olarak kullanılmalıdır.

Antioksidan Özellikleri

Belki de en önemlisi yasemin çayının bu narin ve lezzetli içeceğin yüksek seviyeli antioksidanlarıdır. Yasemin çayında bulunan en önemli antioksidanlar kateşindir. yasemin çayı yeşil çay  için en çok kullanılan baz aromasıdır, ancak hangi tür çayın bir baz olarak kullanıldığına bağlı olarak farklı antioksidan özelliklere erişilebilir. Örneğin, siyah çay yüksek seviyelerde theaflaine sahiptir yeşil çay ise yüksek kateşin seviyelerine sahiptir.

Antioksidanlar, hastalıklara neden olabilecek ve bağışıklık sistemini tehlikeye atabilecek zararlı ajanları veya serbest radikalleri tespit etmek ve yok etmek için vücutta çalışır. Yukarıda bahsedildiği gibi, yasemin çayı kullanıcısının çoğunun tercih sebebi vücuttaki bazı ciddi hastalıkların önlenmesinde ayrılmaz oldukları gösterildiğinden kateşin olan antioksidanlardır.

Kalp Sağlığını Korur

Kişisel veya genetik mirası olanlar içinde kardiyovasküler sorunları olanlarda yasemin çayı daha fazla sorun önlemede büyük yardımı olabilir. Yasemin çayı içinde bulunan kateşinler, LDL-oksidasyonu inhibe etmede önemli bir faktördür; bu, atardamarlarınızdaki “kötü” kolesterolün oksitlendikten sonra iltihaplandığı zaman ortaya çıkar. Bu damar ve arter iltihabı kalp krizi veya felce yol açabilir. Yasemin çayında bulunan kateşinler bu oksidasyon sürecini engeller bu nedenle kan basıncı ve kolesterol düzeyleri azalır ve kalp hastalıkları gibi uzun vadeli tehditler önlenebilir.

Kanseri Önler

Kansere karşı mücadele, dünyadaki birleştirici sağlık sorunlarından biridir, bu yüzden kanseri önlemeye yardımcı olabilecek her şey her zaman popülerdir. Araştırma çalışmaları , yasemin çayı gibi çay tüketiminin kanseri önlemede yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Yasemin’den yapılan tüm yeşil çayların, kanser önleyici özelliklere sahip oldukları yaygın olarak gösterilmiştir çünkü epigallocatechin gallate (EGCG) gibi polifenoller içerirler . EGCG gibi polifenoller  vücuttaki serbest radikallere ve diğer zararlı veya kanserojen istilacılara karşı anahtar savunma çizgileridir . Yeşil / Yasemin çayı, meme kanseri , akciğer kanseri ve diğer birçok hastalık riskini azalttığı gösterilmiştir . EGCG’nin sisteme eklenmesi yanında, yeşil çay elementleri de kanserli tümörlerde ve hücrelerde yaygın olarak bulunan tehlikeli enzimlerin aşırı ekspresyonunu inhibe eder.

Diyabet kontrol eder

In  mücadelede  diyabet, yasemin çayı değerli bir araç olarak kendini göstermiştir. Glikozu metabolize etme yeteneği diyabetik rahatsızlıklara neden olan temel mekanizmadır . Yasemin / yeşil çay içmek, diyabetin bazı serum proteinleri üzerindeki olumsuz etkilerini tersine çevirebilir, diyabetli kişiler için bir düzenleyici olarak çalışır ve teşhis edilmeyen ancak koruyucu ilaçlarının düzenli bir parçası olarak tüketenlere karşı koruyucu bir önlem olarak kullanılabilir.

Stresi azaltır

Koku sistemi genellikle gözden kaçırdığımız bir şeydir ancak çok güçlü bir duyu olabilir ve  çalışmalar   yasemin kokusunun bazı test denekleri için çok yararlı olabileceğini göstermiştir. Yasemin kokusuna doğal bir yatkınlığı olan bu test deneklerinin vücutları kokuya karşı parasempatik bir yanıta sahiptir ve doğal olarak dinlenmelerine veya ruh hallerini iyileştirmelerine yardımcı olan kimyasalları serbest bırakır. Bununla birlikte, yasemin kokusu, bazılarının “edinilmiş bir tat” olarak adlandırdığı şeydir ve bazı araştırmalar, yasemin kokusunun tadını çıkarmayan insanların yüksek yoğunluklarda strese maruz kaldıklarında gerçekten endişeli hale gelebileceğini göstermiştir  .

Gastrointestinal Bozuklukları Önler

Normal diyetinize yasemin çayı eklenmesi  sağlıklı bir mide, daha iyi sindirim ve gastrointestinal kanser türlerinin önlenmesi şansınızı artırabilir. Yasemin çayında bulunan kateşinler, gastrointestinal sistem dahil olmak üzere birçok sağlık alanında olumlu etkilere sahiptir. Bir dizi intraselüler antioksidanı aktive eder ve sağlıklı bağırsak işlevini desteklemek için gastrointestinal enzimlerle iyi etkileşirler.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Kanser ve karsinojenik hastalıkların pek çok formu bağışıklık sistemini baskılayıcı bir etkiye sahip olabilir bu da vücudun genel bağışıklık sisteminin tehlikeye girdiği ve vücudun kanser tedavisini zorlaştıran patojenlere karşı savunmasız kaldığı anlamına gelir. Antiinflamatuar ve antioksidan özelliklerinden dolayı bağışıklık sistemini koruduğu gösterilmiştir . Bağışıklık sistemi her tür hastalığa karşı ilk savunma hattıdır bu sayede bedene sayısız yoldan fayda sağlayabilir.

Ağrıyı azaltır

Yasemin çayının olumlu etkilerinden biri eklem ağrısı ve artrit ile ilişkili kronik rahatsızlıklarda azalmadır . Bazı organik elementlerin yasemin çayı içerisindeki antienflamatuvar yapısı istenmeyen hücresel oksijenasyonun önlenmesiyle eklemlerin şişmesini ve iltihaplanmasını azaltabilir.

Antibakteriyel Özellikler

Çay tomurcuklarına basitçe yasemin esansiyel yağı ekleyerek oluşan yasemin çayı, bakteri enfeksiyonlarına karşı bir savunma sağlayabilir ve yasemin çayını diyetinize güvenle ekleyebileceğinizden bu tüketim yasemini beklenmedik bir antibiyotik haline getirebilir. E. coli genellikle zayıf korunmuş bulunan çok tehlikeli bir bakteri olabilir bazı deneklerde yiyecek veya sağlıksız pişirme koşulları. Öksürük, soğuk algınlığı ve boğaz enfeksiyonlarından da Yasemin çayı rahatlama sağlayabilir.

Yasemin Çayı’nın Yan Etkileri

Hamilelik : Hamilelik sırasında birçok aromaterapi tekniği popüler olsa da , hamile olduğunuzda, güçlü kokulu ve yasemin çayı veya yasemin kimyasalları önerilmemektedir. Yasemin çayının ya da esansiyel yasemin (bazen yasemin çayı haline getirilmesi için kullanılan) yağ kullanımının hamile kadınlarda erken kasılmalara neden olduğu durumlar olmuştur. Bu çayı diyetinize eklemeden önce doktorunuza danışın.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı