Ansiklopedik Bilgilercopabia yağırakı aromasıToprak Ananın MucizeleriTürkiyenin en iyi aktarı

Neem Yağı Ve Başlıca Faydaları

Anavatanı Hindistandır .Tıbbi ve tarım amaçlı kullanılan  ve son derece de değerli olan  nimbin ve azadirachtin içeren yağın, antiseptik antifungal, antipiretik ve antihistaminik özelliklerini verende neem yağındaki başlıca aktif antioksidanlardır.

Neem yağı, saç bakımı ve cilt bakımı, bağışıklık sistemini korumak, vücudu detoksifiye etmek, tümör büyümesini yavaşlatmak, ağız sağlığını güçlendirmek, böcekleri kovmak, iştahı arttırmak, iltihabı hafifletmek ve kalp sağlığı gibi etkileyici bir sağlığa faydaları etkiler  sahiptir.

Neem Yağı Nedir

Neem yağı, Neem ağacında bulunan (Azadirachta indica) tohumlar ve meyvelerden elde edilir. Anavatanı Hindistandır .Tıbbi ve tarım amaçlı kullanılan  ve son derece de değerli olan  nimbin ve azadirachtin içeren yağın, antiseptik antifungal, antipiretik ve antihistaminik özelliklerini verende neem yağındaki başlıca aktif antioksidanlardır. Soğuk presleme buhar damıtma üretilir.Yada solvent ekstraksiyonu gibi üretilir yöntemine bağlı olarakta neem yağının gücüde değişebilir. Yağın rengi benzer şekilde soluk sarıdan kahverengi, yeşil ve kırmızı tonlarına kadar değişebilir.

Neem Yağı Faydaları

Neem yağı birçok sağlık durumunun tedavisinde etkilidir ve neem yağının bazı önemli faydaları aşağıda belirtilmektedir

Saç Bakımı

Saç sağlığı açısından, neem yağı, saç maskelerinde, doğal şampuanlarda, saç tellerinde ve kıvırcık saçlardan kepeklere kadar her şey için kullanılan bir bileşendir. Nemlendirici  antibakteriyeldir ve yağın saçınıza yoğun ve doğal besin olarak emilmesini fazla suyu önleyerek saç sağlığını optimize etmek için idealdir.

Cilt bakımı

Neem yağı cilt için çeşitli şekillerde kullanılabilir. Deride ve tırnaklarda çeşitli mantar enfeksiyonlarına karşı koruyup tedavi edebilirken, aynı zamanda iltihabı ortadan kaldırır ve lekelerin ve yaşlılık lekelerinin görünümünü iyileştirir . Güneş yanıklarının şiddetini azaltabilir, cilde nem sağlayabilir, akne oluşumunu azaltabilir (antibakteriyel etkisi sayesinde) ve cildinize sağlıklı bir parlaklık kazandırmak için sağlıklı yeni hücrelerin büyümesini teşvik edebilir.

Enflamasyonu azaltır

Artrit ve baş ağrısı için reflü hastalığı ve sedef hastalığında neem yağında bulunan bileşikler ile güçlü anti- enflamatuardır . Vücudu Temizler

Bazı insanlar idrar söktürmeye yardımcı olan idrar söktürücü özellikleri için neem yağı kullanır ve böylece fazla toksinlerin, tuzların , yağların ve suyun vücuttan atılmasını sağlar . Buda böbrekler ve bağışıklık sistemi üzerindeki baskıyı hafifletir.

İştahı Açar.

Geleneksel olarak neem yağı iştahı arttırmaya ve kilo alımına yardımcı olduğu gibi genişletilmiş bir hastalık yaralanma veya ameliyattan sonra insanlar için reçete edilmiştir. Bu aynı zamanda, bir yeme bozukluğu veya kilo kaybına veya zayıf besin alımına neden olan metabolik problemlerle mücadele eden insanlar için mükemmel bir çözümdür .

Ağız sağlığı

Neem yağının kayda değer antibakteriyel ve antiseptik özellikleri dişeti ve dişleri etkileyebilen diş eti iltihabı, penier ve diğer enfeksiyonlar için popüler bir ilaç haline getirmiştir. Hızlı rahatlama ve taze nefes için az miktarda doğrudan diş etlerine uygulanabilir.

Bağırsak Ülserini Kontrol Eder

Bağırsak ülserleri  midede dengesiz pH seviyelerinin bir sonucudur. Çünkü asitik dengesizlik herhangi bir ülsere neden olan mide suyu aşırı salgılanmasından kaynaklanır.Sonuçta neem’in güçlü gastro-koruyucu ve antiülser etkileri olduğuda bilinmektedir. PH seviyelerini geri yükler ve midedeki asitliği yatıştırır.

Kalp Sağlığını Geliştirir

Neem Yağı, alfa-linolenik asit linoleik asit ve oleik asit gibi palmitik ve stearik asit de dahil olmak üzere yağlı asitlerle doludur. Uygun miktarlarda olmak üzerebu yağlar vücut için gereklidir ve vücuttaki uygun kolesterol seviyelerini dengelemeye bile yardımcı olabilir . Araştırmalar neem yağının kan basıncını düşürebildiğini  kalp çarpıntısını normalleştirdiğini , kolesterol seviyelerini düşürdüğünü ve damar ve damarlardaki iltihabı ortadan kaldırabildiğini ve bunun da ateroskleroz  kalp krizi ve felç riskini azaltabileceğini göstermiştir

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Neem Yağının antibakteriyel ve antifungal aktiviteleri bağışıklık sistemini güçlendirmek ve çeşitli enfeksiyonlara karşı koruma sağlamak isteyenler için popüler bir tercihtir. Neem yağında aktif madde azadirachtin ,bakterilerin hücre duvarlarını yıkmak ve yayılmadan önce bunları nötralize olduğu bilinmektedir. Çeşitli bakteriyel enfeksiyonlardan hızlı rahatlama sağlar.

Kanseri Önler

Bu yararlı yağda vücutta serbest radikal aktivitesini nötralize etmede yardımcı olabilecek aşırı bir antioksidan konsantrasyonu vardır . Kronik hastalık riskini azaltmadaki ile birlikte , kardiyovasküler hastalık, diyabet , romatoid artrit gibi , hatta çeşitli kanser türlerini tedavi etmek için bilinen formları arasında neem yağı ile ilgili çalışmalar, malign tümör oluşumunu önleyebileceğini yavaşlatabileceğini ve hatta tersine çevirebileceğini göstermiştir. Özellikle meme ve prostat kanserine karşı etkilidir.

Diyabet önler

Bu yağın şeker hastalığı olan herkes için önemli bir faydası kan şekeri düzeylerini düşürdüğü iyi bilinmektedir .  İnsülin ve glukoz seviyelerini düzenleyerek sağlıklı insanların diyabet geliştirmesini önlemede etkilidir

Neem Yağı Kullanımı

Neem yağı sadece çeşitli kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde kullanılmaz , aynı zamanda çeşitli diğer sektörlerdeki uygulamalardada faydalıdır

Aşağıda Neem Yağının sektörel bir listesi:

Tarımsal Ürünler:  Neem yağı, çeşitli tarım ürünlerinde uygulanmasını sağlayan doğal bir mantar ilacı, mikrop öldürücü ve böcek ilacıdır .  Çeşitli böceklere saldırır yaşam döngülerine müdahale eder ve büyümelerini engeller. Neem yağı ile işlenen ürünlerin kalitesi, kimyasallarla tedavi edilenlerden daha iyidir.

Evcil Hayvan Bakım Ürünleri: Evcil  hayvanınızın kenelerin en sevdiği köşesine neem yağını püskürtmek suretiyle kene pireler ve akarlar tarafından saldırıya uğramasını önleyin . Bu yağ sevgili evcil hayvanlarınız için bir Ayurvedik ilaç gibidir . [Ayrıca vücut döküntülerini  uyuz ve diğer cilt bozukluklarını iyileştirmeye yardımcı olur .

Sivrisinek Kovucular:  Giysilerinize birkaç damla neem yağı uygulayarak kendinizi ölümcül dengeden koruyun . Bu yağ  çeşitli Akrep çiyan ve sivrisinek kovucularında kokusu ve kimyasal bileşimi sivrisinekleri öldürdüğü için kullanılır ayrıca diğer haşerelerde evinize veya doğada yakınıza bile gelemez Bu yağınsu giderleri gibi tıkanmış bölgeler gibi yerlerde yağın birkaç damlası ile bu bölgede üreyen sivrisinek bulunmadığından emin olabilir.

Kişisel Bakım Ürünleri:  Neem yağı  saç yağı, şampuan ve saç kremi gibi kozmetik ve saç bakım ürünleri de dahil olmak üzere çok sayıda kişisel bakım ürününde yaygın olarak kullanılmaktadır.

İnsektisitler:  Sadece sivrisinek değil neem yağı da yatak böceklerini, hamam böceklerini, karıncaları ve termitleri de etkisiz hale getirir . Hepsi bu değil. Ayrıca külleme, mantar öldürücü tırtıllar ve böcekler gibi bahçe böceklerini de uzaklaştırır .

Kontraseptifler:  Bir çalışmaya göre, sıçanlar, maymunlar ve insanlar üzerinde yapılan testler, neem yağının bir doğum kontrol aracı olarak oldukça etkili olduğunu ortaya çıkardı .   Cinsel ilişkiden önce vajinal kullanılan ve bu teste tabi tutulan gebeliğin engellenmesi % 100 etkili olmuştur.Aynı zamanda çalışmalar kullanımının herhangi bir yan etkiye sahip olmadığını göstermektedir.

Neem Yağı Nasıl Alınır?

Bulaşmamış veya çözücü karışmış olanlar daha az güçlü ve sınırlı uygulamalara sahip olacağından güvenilir neem yağı satın almak en iyisidir. Bu nedenle, etiketlerini detaylı olarak okuyunuz ayrıca son kullanma tarihlerinede dikkat ediniz. Yağ iki yıllık üretim ve şeffaf bir şişede olması kullanım için en uygun olanıdır, neem yağı bulutlu ve sarı renkte görünmelidir.

Neem yağını muhtemelen buzdolabınızda karanlık ve soğuk bir yerde saklayın. Kolayca katılaşabilir. Bununla birlikte şişeyi ılık suda tutarak sıvı formunda geri gelir. Kaynayan suyun en önemli bileşen azadirachtinini parçalayacağını belirtmek önemlidir. Bu nedenle yeniden sıvılaştırma için sadece ılık su tavsiye edilir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı