Ansiklopedik Bilgiler

Yeşil Çay Yeşil Çay Gezegenimizdeki En Sağlıklı İçecek.

Yeşil Çayın 10 Kanıtlanmış Faydaları

Yeşil Çay vücut üzerinde güçlü etkileri olan antioksidanlar ve besinlerle yüklüdür.

Bunlar arasında gelişmiş beyin fonksiyonu yağ kaybı  daha düşük kanser riski ve daha birçok etkileyici yarar bulunmaktadır.

Aşağıda çalışmalarla desteklenen yeşil çayın 10 sağlık faydası bulunmaktadır.

Yeşil Çay Sağlığı Geliştiren Biyoaktif Bileşikleri İçerir

Yeşil çay sadece sıvıdan daha fazlasıdır.

Çay yapraklarındaki bitki bileşimlerinin çoğu içeceğe büyük miktarlarda önemli besinler içeren en faydalı etkiyi  yapar.

Yeşil Çay enflamasyonu azaltmak ve kansere karşı savaşmak gibi etkileri olan polifenoller Sağlığı açısından zengindir.

Yeşil çay EGCG olarak adlandırılan büyük miktarda bir kateçin içeren ağırlıkça yaklaşık yüzde 30 polifenoldur. Catechinler, hücre hasarını önlemeye ve diğer faydaları sağlamaya yardımcı olan doğal antioksidanlardır.

Bu maddeler vücuttaki serbest radikallerin oluşumunu azaltabilir hücreleri ve molekülleri hasara karşı korur. Bu serbest radikallerin yaşlanma ve her türlü hastalıkta rol oynadığı bilinmektedir.

EGCG (Epigallocatechin Gallate) yeşil çayda en güçlü bileşiklerden biridir. Çeşitli hastalıkların tedavisi için çalışılmıştır ve yeşil çayın güçlü tıbbi özelliklerinin ana nedenlerinden biridir

Yeşil çay da sağlık için önemli olan az miktarda mineral içerir.

Daha kaliteli yeşil çay seçmeye çalışın çünkü düşük kaliteli yeşil çayın bazıları aşırı miktarda florür içerebilir

Yeşil çay EGCG adı verilen bir kateçin içeren polifenol antioksidanlarla yüklüdür. Bu antioksidanlar sağlık üzerinde çeşitli yararlı etkilere sahip olabilir. Yeşil Çaydaki Bileşikler Beyin Fonksiyonunu Geliştirir ve düşünme gücünüzü artırır .Yeşil çay sizi uyanık tutmanın ötesinde sizi daha da zeki hale getirebilir.

Aktif bileşen bilinen bir anahtarda uyarıcı olan kafeindir.

Kahve kadar içermez ama çok fazla kafeinle ilişkili olmadığınan “titreme” yapacak kadar yeterli kafeinde içermez

Beyindeki kafein Adenosin denilen bir inhibitör nörotransmitteri engellemektir. Bu şekilde, aslında nöronların ateşlenmesini ve dopamin ve norepinefrin gibi nörotransmitterlerin konsantrasyonunu artırır

Kafein daha önce yoğun olarak çalışılmış ve sürekli olarak ruh hali uyanıklık tepki süresi ve hafıza da dahil olmak üzere beyin fonksiyonunun çeşitli yönlerinde gelişmelere yol açmaktadır

Ancak yeşil çay sadece kafeinden daha fazlasını içerir. Aynı zamanda kan-beyin bariyerini geçebilen amino asit L-teanine de sahiptir

L-teanin, anti-anksiyete etkiye sahip olan inhibitör nörotransmitter GABA’nın aktivitesini arttırır . Ayrıca beyindeki dopamin ve alfa dalgalarının üretimini arttırır

Çalışmalar kafein ve L-teaninin sinerjistik etkilere sahip olabileceğini göstermektedir. Bu ikisinin kombinasyonu özellikle beyin fonksiyonlarını iyileştirmede güçlüdür

L-theanine ve daha küçük kafein dozu nedeniyle yeşil çay size kahveden çok daha hafif ve farklı bir rahatlık  verebilir.

Birçok insan kahveye oranla daha fazla yeşil enerjiye sahip olduklarını ve yeşil çayı içtikleri zaman daha verimli olduklarını bildiriyorlar.

Yeşil çay kahve yerine etki yaratmaya yetecek kadar daha az kafein içerir,. Aynı zamanda beyin fonksiyonunu iyileştirmek için kafein ile sinerjik olarak çalışabilen amino asit L-teanini de içerir.

Yeşil Çay Yağ Yakmayı ve Fiziksel Performansı Artırır

Herhangi bir yağ yakımı takviyesi için malzemeler listesine bakarsanız oradaki yeşil çayın olması kaçınılmaz bir tercihtir.

Bunun nedeni yeşil çayın insan kontrollü çalışmalarda yağ yakımını artırdığı ve metabolik hızı arttıracağı gösterilmiştir

On sağlıklı erkekte yapılan bir çalışmada yeşil çay enerji harcamasını % 4 artırmıştır

Başka bir çalışma yağ oksidasyonunun % 17 oranında arttığını ve yeşil çayın yağ yakımını selektif olarak arttırdığını göstermiştir

Ancak yeşil çay ile ilgili bazı çalışmalar metabolizmada herhangi bir artış göstermez bu nedenle etkiler kişiye görede  değişebilir.

Kafein aynı zamanda, yağ asitlerini yağ dokularından harekete geçirerek ve onları enerji olarak kullanıma hazır hale getirerek fiziksel performansı geliştirdiği de gösterilmiştir.

İki ayrı gözden geçirme çalışmasında kafeinin fiziksel performansı ortalama % 11-12 oranında artırdığı gösterilmiştir.

Yeşil çayı tüm çalışmaların kabul etmemesine rağmen metabolizma hızını artırdığı ve kısa vadede yağ yakımını artırdığı gösterilmiştir.

Yeşil Çaydaki Antioksidanlar Bazı Kanser Türleri Riskinizi Düşürebilir

Kanser kontrolsüz hücrelerin büyümesinden kaynaklanır. Dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biridir.

Oksidatif hasarın kanserin gelişimine katkıda bulunduğu ve antioksidanların koruyucu etkisi olabileceği bilinmektedir

Yeşil çay güçlü antioksidanlar için mükemmel bir kaynaktır, bu yüzden kanser riskini azaltabileceği anlamına gelir;

Göğüs kanseri: Gözlemsel çalışmaların bir meta-analizi en çok yeşil çayı içen kadınların kadınlarda en yaygın kanser olan meme kanseri gelişme riskini% 20-30 daha düşük bulduklarını bulmuştur.

Prostat kanseri: Bir çalışmada, yeşil çay içen erkeklerin, erkeklerde en sık görülen kanser olan prostat kanseri gelişme riski% 48 daha düşük bulunmuştur.

Kolorektal kanser: 29 çalışmanın analizi, yeşil çay içenlerin kolorektal kanser geliştirme olasılığının% 42’ye kadar daha az olduğunu göstermiştir

Birçok gözlemsel çalışma yeşil çay içenlerin çeşitli kanser türlerini geliştirme olasılığının düşük olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte bu etkilerin doğrulanması için daha kaliteli araştırmalara ihtiyaç vardır

Yeşil çayın içine süt koymak kötü bir fikir olabileceğini akılda tutmak önemlidir çünkü bazı çalışmalar antioksidan değerini azalttığını göstermektedir

Yeşil çay kansere karşı koruyabilen güçlü antioksidanlara sahiptir. Birden fazla çalışma yeşil çay içenlerin çeşitli kanser türlerinde daha düşük risk altında olduğunu göstermektedir.

Yeşil Çay Alzheimer ve Parkinson Riskini Düşürerek Beyninizi Yaşlılıkta Koruyabilir

Yeşil çay sadece kısa vadede beyin fonksiyonlarını iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda beyninizi yaşlılıkta da koruyabilir.

Alzheimer hastalığı insanlarda en sık görülen nörodejeneratif hastalıktır ve bunamada önde gelen bir nedendir.

Parkinson hastalığı en sık görülen ikinci nörodejeneratif hastalıktır ve beyindeki dopamin üreten nöronların ölümünü içerir.

Çoklu çalışmalar yeşil çayda bulunan kateşin bileşiklerinin, test tüpleri ve hayvan modellerinde nöronlar üzerinde çeşitli koruyucu etkilere sahip olabileceğini ve potansiyel olarak Alzheimer ve Parkinson riskini azaltabileceğini göstermektedir.

Yeşil çaydaki biyoaktif bileşikler beyinde çeşitli koruyucu etkilere sahip olabilir. En yaygın iki nörodejeneratif hastalık olan Alzheimer ve Parkinson riskini azaltabilirler.

Yeşil Çay Diş Sağlığını Geliştiren ve Enfeksiyon Riskinizi Düşüren Bakterileri Öldürebilir

Kateşinler yeşil çayda da diğer biyolojik etkileri vardır.

Bazı araştırmalar bakterileri öldürebildiğini ve influenza virüsü gibi virüsleri önlediğini potansiyel olarak enfeksiyon riskini azaltabildiğini göstermektedir.

Streptococcus mutans ağızdaki başlıca zararlı bakterilerdir. Plak oluşumuna neden olur ve boşluklara ve diş çürümesine öncülük eden bir etkendir.

Çalışmalar yeşil çaydaki kateşinlerin Streptococcus mutans’ın büyümesini engelleyebileceğini göstermektedir. Yeşil çay tüketimi geliştirilmiş diş sağlığı ve daha az çürük riski ile ilişkilidir

Çoklu çalışmalar ayrıca yeşil çayın kötü nefesi azaltabildiğini göstermektedir

Yeşil çayda bulunan kateşinler, bakteri ve bazı virüslerin büyümesini engelleyebilir. Bu, enfeksiyon riskini azaltabilir ve diş sağlığında iyileşmelere, düşük çürük riskine ve kötü nefeste azalmaya neden olabilir.

Yeşil Çay Tip 2 Diyabet Riskinizi Düşürebilir

Tip 2 diyabet son birkaç yılda salgın oranlara ulaşmış bir hastalıktır ve günümüzde dünya çapında yaklaşık 400 milyon insanı etkilemektedir.

 

Bu hastalık, insülin direnci veya insülin üretememe bağlamında yüksek kan şekeri seviyelerine sahip olmayı içerir.

Çalışmalar yeşil çayın insülin duyarlılığını artırabildiğini ve kan şekeri düzeylerini düşürebildiğini göstermektedir.

Japon bireyler üzerinde yapılan bir çalışmada, en çok yeşil çayı içenler,% 42 daha düşük tip 2 diyabet gelişme riski olduğunu bulmuşlardır.

Toplam 286.701 bireyle yapılan 7 çalışmanın gözden geçirilmesine göre, yeşil çay içenlerin % 18 daha düşük diyabetik olma riski vardır

 Yeşil Çay Kardiyovasküler Hastalık Riskinizi Azaltabilir

Kalp hastalığı ve inme de dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalıklar dünyadaki en büyük ölüm nedenidir.

Çalışmalar yeşil çayın bu hastalıklar için başlıca risk engelleyebileceğini göstermektedir.

Öncelikli risklerde kolesterol, LDL kolesterol ve trigliseritleri içerir

Yeşil çay da kanın antioksidan kapasitesini önemli ölçüde artırır, bu da LDL partiküllerini kalp hastalığına doğru giden yolun bir parçası olan oksidasyondan korur

Risk faktörleri üzerindeki yararlı etkiler göz önüne alındığında, yeşil çay içenlerin % 31 daha düşük kardiyovasküler hastalık riskine sahip olduklarını görmek şaşırtıcı değildir.

 Yeşil Çay, Kilo Vermenize ve Obezite Riskinizi Düşürmenize Yardımcı Olabilir

Yeşil çayın metabolik hızı kısa vadede artırabileceğini göz önüne alarak kilo vermenize yardımcı olabileceğini ıspat edilmiştir

Birçok çalışma yeşil çayın özellikle abdominal bölgede vücut yağında azalmaya neden olduğunu göstermektedir

Bu çalışmalardan biri 240 erkek ve kadında 12 haftalık randomize kontrollü bir çalışmadır. Bu çalışmada yeşil çay grubu vücut yağ yüzdesi vücut ağırlığ  bel çevresi ve göbek yağında belirgin azalma göstermiştir.

Yeşil Çay Daha Uzun Yaşaya Yardımcı Olabilir

Tabii ki hepimiz sonunda ölmek zorundayız. Bu kaçınılmazdır

Ancak yeşil çay içenlerin kardiyovasküler hastalık ve kanser riskinin daha düşük olduğu göz önünde bulundurulduğunda daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceği düşüncesini taşımaktadır .

40.530 Japon erişkininde yapılan bir çalışmada en çok yeşil çayı içenlerin ( günde 5 veya daha fazla fincan ) 11 yıllık bir süre boyunca ölüm riskinin azaldığı tespit edilmişti

Tüm nedenlerin ölümü: kadınlarda % 23, erkeklerde % 12 daha düşük.

Kalp hastalığından ölüm: Kadınlarda % 31, erkeklerde% 22 daha düşük.

İnmeden ölüm: Kadınlarda % 42 daha düşük, erkeklerde % 35 daha düşük.

Yaşları On dört ve yüz arasında olan bir başka çalışmada en çok yeşil çayı içenlerin, 6 yıllık çalışma süresince ölme ihtimalinin% 76 daha az olduğu bulunmuştur

 

 

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı