Genel

Ylang Yağı( Ylang Yılang )

Ylang Yağı

Ylang Yağı, ylang çiçeklerinin buhar distilasyonu ile elde edilen Bitkisel Yağdır. Ylang yağı ve faydaları Aromatik ve ferahlatıcıdır. Cildi ve saçları yenileyicidir. Afrodizyaktır. Zihinsel ve duygusal olarak etkileyicidir.
Aromaterapide; stresi ve gerginliği uzaklaştırmak ve ruh halini düzeltmek için kullanılır. Tropikal Asya’da yüksek tansiyon, ishal, uykusuzluk gibi rahatsızlıklar için kullanılmıştır.
Antidepresan olan Ylang Ylang Yağı kas gevşetici, hücre yenileyici özelliklerine sahiptir.
Kuru ciltleri nemlendirmekle beraber cilt çatlakları için kullanılmaktadır.
Akciğer, kalp, kalın ve ince bağırsakların fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olmaktadır.
sinir sistemine dayalı stres, öfke, endişe, tansiyon, korku, şok ve panik duygularını yatıştırıcı, uykusuzluk giderici, tansiyonu dengeleyici, depresyonun yarattığı etkileri hafifletici ve afrodizyak özelliği bulunmaktadır.
 Bayanların regl döneminde yaşadıkları stresi ve ruhsal değişimlerin verdiği sıkıntıyı hafifletir.
Ylang Ylang nasıl kullanılır
Ylang Ylang Yağı su ya da buhar damıtımı ile elde edilir. Ylang Ylang’ın egzotik, çiçeksi ve tatlı bir aroması vardır. Rahatlatıcı ve dolaşım düzenleyici etkisi olduğu bilinir.
Aromaterapinin vazgeçilmez Bitki yağlarından birisi olan Ylang Ylang, ülkemizde pek bilinmemesine karşın, aromaterapi uygulamalarının yaygın olduğu uzakdoğu ve batıda (Avrupa ve ABD) oldukça iyi tanınan değerli bir yağdır. Banyo suyuna koyulacak 8-10 damla aromatik yağ, dinlendirici etki yapar.
Yüze uygulama yapılacaksa 1 lt. suya 3-4 damla aromatik yağ koyularak uygulanır. Baş ağrısı, bronşit, solunum yolları rahatsızlıkları, grip rahatsızlıklarında buğu şeklinde uygulanabilir.
Sivilceli ciltlerde direkt veya buhar yoluyla uygulanırsa antiseptik bir özelliği vardır. Susam yağını karıştırarak yapacağınız bir masaj sizi oldukça rahatlatır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı