abdullah dizdar

Ardıç Yağının Sağlığa Olan Faydaları

Ardıç Yağı sağlığa olan faydaları, antiseptik, ani gelişen, antiromatötik, depresif, antispazmodik, uyarıcı, mide, büzücü, yağlı, diüretik, rubefacient, zayıf ve tonik bir madde olarak özelliklerine sahiptir

Ardıç bitkisi, Juniperus Communis bilimsel adı taşıyan ardıç,  toz haline getirilmiş meyvelerden buharla damıtılarak elde edilir. Başlıca bileşenleri şunlardır: Alfa Pinene, Camphene, Beta Pinene, Sabinene, Myrcene, Alpha Phellandrene, Alpha Terpinene, Gamma Terpinene, Cineole, Beta Phellandrene, Para Cymene, Terpineol, Bornil Asetat ve Caryophyllene ve eser miktarda Limonene, Camphor, Linalool, Linalyl Asetat, Borneol ve Nerol.

Birçok endüstride ve cin gibi alkollü içeceklerin tadına bakmak için kullanılır. Ardıç , Avrupa’da çok yaygındır ve daima yaprak dökmeyen bir çalıdır. Güzel kokusu harikadır, ancak ardıç sağlığa etkili yararları için etkileyici yağına çok daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır ve bu bizim ilgi alanımızdır. Ardıç esansiyel yağı vücudunuza ekleyebileceğiniz etkileyici nitelikleri ve avantajlarıı keşfedelim.

İçindekiler

Juniper Essential Oil’in Sağlık Faydaları

Sepsis’i Önler

Artritle Savaşır

Krampları Gevşetir

Sıkıştırıcı olarak davranır

Kanı Arındırır

Sivrisinekleri Kovulmayı Sağlar

Terleticidir

Uyarıcı olarak davranır

Mide Sorunlarını Gidermektedir

tonik

İyileştirme Sürecini Hızlandırır

Diğer Faydaları:

Ardıç uçucu yağının birçok sağlık faydası vardır, bunlar arasında aşağıdakiler bulunmaktadır.

Sepsis’i Önler

Geçmişte iyi bilinen bir antiseptik olan ardıç yağı ve savaşlarda ya da atletizmde yaralanan ya da yaralı olan insanlar onunla tedavi edilip. Yaraları , tetanozdan  ya da septik hale gelen koruyan yaraları verimli bir şekilde korur.

Artritle Savaşır

Ardıç yağı kan dolaşımını teşvik eder ve geliştirir. Aynı zamanda vücuttan ürik asit gibi toksinlerin giderilmesinde de yardımcı olur. Bu özelliklerin her ikisi de, romatizma, artirit , gut ve böbrek taşı gibi uygunsuz dolaşım ve vücuttaki toksinlerin birikimi ile ilişkili hastalıklarla mücadeleye yardımcı olur. Bu uçucu yağ da şişmeyi hafifletir.

Krampları Gevşetir

Ardıç uçucu yağ, kas, bağırsak, solunum ya da başka herhangi bir alanda, krampların neredeyse tüm biçimlerinde de etkilidir. Kas kramplarını rahatlatır ve spazmodik kolera tedavisinde yardımcı olur. Antispazmodik olarak, kramp veya spazmlarla ilgili diğer birçok sorunun tedavisine yardımcı olur.

Sıkıştırıcı olarak davranır

Sıkılaştırıcı bir arındırıcı Ardıç uçucu yağı diş ağrısını iyileştirmeye yardımcı olur, saç dökülmesini durdurur, dişetlerin dişlerindeki tutuşunu güçlendirir ve gevşetilmelerini veya düşmelerini önler . Aynı zamanda gevşek kasları sıkar  gençlik hissi verir. Bu özellik aynı zamanda diyare tedavisinde de kullanılabilir. Bu özelliğin en önemli yararı, bir büzücü olarak kan damarlarının kasılmasına ve kanama şansını azaltmasına neden olabilir.

Tahriş edici madde

Gazların bağırsaklardan uzaklaştırılmasında havayolu ajanları yardımcı olur. Bağırsakta sıkıştığında ve yukarı doğru zorlandığında gaz çok tehlikeli olabilir ve bazen ölümcül olabilir. Gaz yukarıya doğru itildiğinde, bir insanı boğması, göğüs ağrısı, hazımsızlık ve huzursuzluk yaratması, kan basıncını yükseltmesi, kalp sağlığınızı tehdit edebilmesi ve akut mide ağrıları verebilir. Bu bakımdan, ardıç yağı size çok yardımcı olabilir. Gazlar, aşağıya doğru geçiş yoluyla etkili bir şekilde giderilir ve ek gazların oluşmasına izin vermez. Ardı ardına yağ da kronik gaz sıkıntısı çekenler için çok iyi.

Kanları Arındırır

Ardıç bitkisinin tozu, toksinlerin kanı temizler ve böylece detoksifikatör veya kan temizleyici olarak görev yapar. Bu mülkiyet, ‘temizleyen’ anlamına gelen, deferatif olarak da bilinir. Ürik asit, ağır metaller, kirleticiler ve vücudun kendisi tarafından üretilen bazı bileşikler ve hormonlar gibi ortak toksinleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Bu yaygın toksinlerin yanı sıra yanlışlıkla kana karışan diğer yabancı toksinlerin kanlarından boşaltır.

Kovulmayı Sağlar

Ardıç yağı doğasında idrar söktürücüdür, yani idrara çıkışı teşvik eder. İdrar sıklığını ve hacmini arttırır. Bu nedenle, vücuda su birikimi veya küçük veya kronik böbrek yetmezliği nedeniyle şişme görülen insanlar için çok yararlıdır. Bu hastaları vücudun idrar yoluyla ekstra su çekerek hafifletir. Ayrıca insanlar kilo vermeye yardımcı olur, çünkü her idrar yaparken bazı yağlar vücuttan atılır. Bu kan basıncını düşürür ve ekstra tuzları ve ürik asit gibi tehlikeli toksinleri vücuttan atar.

kızartıcı

Adı geçtikçe Rubefacient, yüzünüzü kırmızı görünen bir ajandır. Bununla birlikte, bu sadece yüz ile sınırlı değil, aynı zamanda vücudun geri kalan kısmı ile de sınırlıdır. Böyle bir madde deriye uygulandığında derinin hemen altındaki kan dolaşımını cildin kırmızı renkte görünmeye başlamasını sağlar. Aşırı uygulandığında, ciltte tahrişe neden olabilir. Yine cildin altında kan dolaşımının artması kesinlikle cildin yararına ve sağlıklı ve oksijenli olmasını sağlar.

Terlemeye teşvik

Ani bir madde, ağır terleme veya terleme yaratabilen bir maddedir. Bu kızdırmak için başka bir şey değildir. Ara sıra salgılana ter sizi daha hafif, daha sağlıklı hissetmenizi sağlar ve ter yoluyla toksinlerin, aşırı tuzun ve suyun alınmasına yardımcı olur. Bu, akne ve diğer deri hastalıklarını önleyen ter ve sebum bezlerinin cilt gözeneklerini ve açıklıklarını temizler. Ardıç yağı güçlü sudorifik özelliklere sahiptir.

Uyarıcı olarak davranır

Ardıç yağı özelliklerinden biri, Emenagog, Galaktogog ve Diüretik madde gibi yetenekleri , bu maddenin Stimulant olarak tek bir mülkünden kaynaklanmaktadır. Bir uyarıcı olarak vücudun içindeki tüm faaliyetleri uyarır. Bu uyarıcı etki aynı zamanda yorgunluk, baş dönmesi ve depresyonun üstesinden gelmeye yardımcı olur. Süt , sebum, ter, gözyaşı, idrar ve sindirim sistemi, sindirim sistemi ve boşaltım sistemi arasındaki boşalmaları içeren beyin ve sinir sistemi, sinir sistemi, endokrin salgıları ve ekzokrin bezlerin aktivitesini arttırır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı