bitkisel bilgilerToprak Ananın Mucizeleri

Moringa Haiti %100 Pure Nedir ?

Moringa yaprakları yüksek bir  konsantrasyonda  besin içerir ve kurutulduğunda bunları bünyesinde tutabilmektedirler.

Moringa haiti %100 pure

Moringa çay Kurutulmuş moringa yapraklarının bir kaç dakika boyunca sıcak suda  demlenmesiyle yapılan bir içecektir. Bu ferahlatıcı bitkinin öğütülmüş olarak yada yaprak olarak kullanımı, sağlık ve canlılığı artırır. Moringa yaprakları yüksek bir  konsantrasyonda  besin içerir ve kurutulduğunda bunları bünyesinde tutabilmektedirler. Tadı hafif çimenli, dünyevi bir tada sahiptir ve dünyanın birçok yerinde son derece popüler hale gelmektedir.

Moringa ( Moringa oleifera ) son yıllarda sağlık yararları için çok ilgi görmektedir. Hindistan ve Pakistan’a özgü bu küçük ağacın (aynı zamanda bagetsiz çay veya Mucize çayı olarak da adlandırılır) araştırılması için büyük miktarda harcama yapılmıştır  . Genel olarak, bitkiden gelen kök ve ekstraktlar zehirli olabilir ve bundan kaçınılmalıdır, ancak yapraklar, çiçekler, saplar, tohumlar , kabuk ve meyveler tüm sağlık yapılanması için kullanılabilir ve tavsiye edilir.

Moringa ve Besin değerleri

Moringa çayı besin maddelerini potasyum , kalsiyum , fosfor , demir ve A, C ve D vitaminlerinde bol olan kurutulmuş moringa yapraklarından alır . Çay ayrıca yüksek seviyelerde amino asitlere, beta gibi antioksidanlara sahiptir. -karoten, polifenoller ve kaempferol ve kuersetin gibi flavonoidler . Moringa çayı kafein içermez.

Sağlık Yararları

En popüler sağlık faydalarına ayrıntılı olarak bakalım:

Anti-inflamatuar Özellikleri

Öncelikle bir anti-inflamatuar çay olarak bilinen moringa,   vücuttaki tüm doku ve hücrelerin inflamasyonunu azaltmak, ağrıyı, kronik ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını gidermek, gut, mide rahatsızlıkları, baş ağrıları ve ateş gibi rahatsızlıkların giderilmesinde mükemmeldir Moringa’nın birçok ülkede “her şeyi tedavi eden bitki” olarak görmesinin ana nedenlerinden biri budur.

Antioksidanların Zengin Kaynağı

Moringa çayı yüksek antioksidan güce sahiptir serbest radikallerle savaşır ve oksidatif stres azaltmak,  inflamasyon ve hücresel hasarları tedavi etmesi şeklindedir. Araştırmacılar çayı yapılan moringa yapraklarının polifenoller, flavonoidler ve askorbik asit içerdiğini bulmuşlardır . Bir başka çalışmada, yaprakların glutatyon, beta-karoten, kaempferol, kateşinler ve gallik asit gibi 46 doğal antioksidan içerdiği bulunmuştur. Bu güçlü biyoaktif bileşikler insan hücrelerinin korunmasına, geri kazanılmasına ve onarılmasına yardımcı olur.

Cilt bakımı

C vitamini ve biyoflavonoidlerin yüksek konsantrasyonu ile moringa çayı, cilt için çok besleyici bir içecektir, anti-yaşlanma etkisi olan bir içecektir. Kolajen üretimi artırır, serbest radikaller ince çizgilerin oluşmasını engeller ve nem ve Cildin genç görünümünü arttırır. Anti-inflamatuar yapısı ile akne çatlağıyla mücadeleye yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Yüksek düzeyde askorbik asit ve diğer antioksidanlar, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve soğuk algınlığı ve grip semptomlarına karşı korumak için çayı tüketmek mükemmel bir yoldur. C vitamini, beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarır ve oksidatif stresi yavaşlatan bir antioksidan ve bunun sonucu olarak zayıflamış bağışıklık  sistemini harekete geçirir Kronik hastalıklar açısından, çalışmalar moringa çayının kanser riski ve diğer kronik hastalıklar üzerinde de etkili olabileceğini göstermiştir .

 Diyabet kontrol eder

Bazı  kan şekeri   ve moringa  tozunun kolesterol düşürücü etkileri vardır, bu da diyabetik veya diyabet riski altında olan kişiler için önemli kılar . Kolesterol ve kan basıncını azaltarak, diyabet geliştirme şansınız azalır. Ayrıca moringa çayda klorojenik asit, diyabetlere karşı doğal bir koruma sağlar.

Sindirimdeki Yardımlar

Bu çayın iltihap önleyici özelliği, sakinleştirici mide rahatsızlıkları, sakinleştirici ishal ve kabızlık semptomları ve genel olarak  gastrointestinal sağlığı iyileştirmek için idealdir .

Gut Sağlığını Geliştirir

Moringa çayının antibakteriyel etkileri bağırsak florasının yeniden dengelenmesine yardımcı olur, böylece bağırsaklarınızın daha verimli çalışmasına yardımcı olurken, aşırı gazı , krampları ve şişmeyi önler.

Kalp Sağlığını Artırır

Potasyum, arterlerde ve kan damarlarında gerginliği azaltabilen bir vazodilatatör olduğundan, potasyumun önemli bir içeriği bu çayı kan basıncını düşürmek için mükemmel kılar. Bu, ateroskleroz  gelişiminin yanı sıra kalp krizi veya felç geçirme riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir  . Moringa çayında vücut ve zihin rahatlatmaya yardımcı olan rahatlatıcı bir kaliteye sahiptir.

İyileştirme Oranını Artırır

Moringa çayındaki daki C vitamini sadece Bağışıklık sistemini değil, aynı zamanda vücutta yeni hücreler yaratılması için yüksek düzeyde askorbik asit daha fazla kolajen oluşumu ve kan pıhtılaşma süresinde bir azalması anlamına gelir. Bu özellikle bir yaralanma veya genişletilmiş hastalıktan iyileşen biri için daha hızlı iyileşme sağlar.

Bilişimi artırır

Moringa çayında bulunan antioksidanlar ve diğer  nöroprotektif  vitaminleri ve besinleri, moringa çayının gerçek bir beyin güçlendirici olmasını sağlar. Araştırmalar bu çayın hafıza ve bilişsel gücü etkileyebilecek nörotransmitter seviyelerini düzenleme yeteneğine sahip olduğunu göstermiştir. Flavonoidler ve polifenoller de beyindeki oksidatif etkinin azaltılmasına yardımcı olur, böylece plak birikimini ve beta-amiloidin birikmesini önlerler.

Hormonları Dengeliyor

Antioksidanlar ile paketlenmiş moringa çayı hormonları düzenlemeye yardımcı olur. Bu hormon menopoz sonrası dengesizlik komplikasyonların önlenmesi için tedavi edici potansiyele sahiptir. Aynı zamanda tiroid bezinin düzenlenmesine yardımcı olur ve hipertiroidizmin önlenmesine yardımcı olabilir .

Menstrual Krampları Tedavisi

Bir fincan moringa çayı içmek menstürasyon döngüsü sırasında adet krampları, bulantı, şişkinlik, ruh hali değişimleri ve migrenleri hafifletebilir . Yaprakların suyu analjezik özelliklere sahiptir ve ağrıyı hafifletebilir.

Kilo kaybı

Moringa çayı, güçlü besin profili ile metabolizmayı hızlandırmaya , kalori yakmaya, şeker seviyelerini dengelemeye , sindirimi artırmaya ve enerji seviyelerini artırmaya yardımcı olur . Bu nedenle bir fincan moringa çayı kilo verme diyetine mükemmel bir ektir .

Enerji yükseltici

Size bir enerji artışı sağlayan kafeinsiz bir içecek arıyorsanız, moringa çay cevap olabilir. Çay, canlılığı ve genel sağlığını artırmaya yardımcı olur ve şeker ya da kafein içermez.

Antimikrobiyal ve Antibakteriyel Özellikler

Moringa çayı  güçlü antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklere sahip olduğu için belirli türdeki bakterilere karşı etkili olabilir . Moringa çayı cilt enfeksiyonları, yaygın sindirim problemleri, kan safsızlıkları ve idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilir . Sporcunun ayağı, vücut kokusu ve diş eti hastalıkları (diş eti iltihabı) gibi çeşitli bakteriyel, fungal, viral ve paraziter enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur .

Karaciğer Sağlığını Teşvik Ediyor

Polifenollerle dolu moringa çayı, karaciğerin toksisitesinden korunmasına ve korunmasına yardımcı olur . Bir çalışmaya göre, moringa, safra üretmek, kanı zehirlemek ve yağları metabolize etmek için en iyi işlevini yerine getiren karaciğer enzimlerini geri yükler.

Arsenik Toksisitesine Karşı Korur

Moringa çayı genellikle kontamine sudan kaynaklanan arsenik toksisitesinin etkilerini tersine çevirebilir. Yüksek arsenik seviyeleri kusma, karın ağrısı ve ishale neden olabilir.

Cinsel hayatı düzenlerı

Seks hayatına bir destek vermek istiyorsanız , her sabah bir fincan moringa çayı almayı deneyin. Moringa bitkisi, kadın ve erkek libidoyu arttırmak için doğal bir ilaç olarak kullanılmıştır. Geleneksel cinsel işlev bozukluğu, erektil disfonksiyon ve genel seks sürüşünü tedavi etmek için kullanılmıştır.

Depresyon ve Migren Tedavisi

Moringa çayı ağrı algısı ve duygudurum düzenlemeleri için önemli olan serotonin ve dopamin seviyelerini dengelediği için bir anti-depresan olarak hareket edebilir. 2012 çalışmasına göre, moringa migrenleri ve kronik baş ağrılarını tedavi etme ve yönetme kabiliyetini gösterdi.

Böbrek sağlığı

Çayda kullanılan moringa ekstresi veya yaprakları nefrotoksisiteye karşı koruyucu bir etkiye sahiptir ve böbrek sağlığını artırır. Ayrıca, moringa çay tüketimi de böbrek taşlarının parçalanmasına ve idrar çıkışının artmasına yardımcı olabilir.

Saç Bakımı

Moringa çayı, yüksek seviyelerde demir, C vitamini, B vitamini ve kompleksi (tüm önemli amino asitler) içerir. Bu besinler kıl büyümesini ve bakımını teşvik eder, kepek ve kuru saçları önler ve sebumu düzenler. Moringa çayı alımının, saç tellerinde bölünmüş uçları önlediği de bilinmektedir.

Çayda kullanılan Moringa yaprakları, doğal bir galaktagogtur; Emziren annelerde süt üretimini arttırmak için kullanmalılar. Bununla birlikte, emziren annelerin sadece kendi doktorlarıyla görüştükten sonra bitkisel takviyeleri ve çay almaları önerilir.

Moringa Çayı Nasıl Yapılır?

Moringa çayı, özellikle de ev bahçenizde moringa bitkileri yetiştiriyorsanız nispeten kolaydır. Kurutulmuş moringa yaprakları kullanılarak yapılır. Bu sağlıklı çayı yapmak için gerekli adımlara bakalım:

1 tatlı kaşığı kurutulmuş moringa yaprağı (ezilmiş / karıştırılmış)

1 su bardağı sıcak su

Bal

Adım 1: moringa bir fincan içine bırakır.

Adım 2: Sıcak su ekleyin ve yaprakların 3-5 dakika (ya da renk değişene kadar) dik olmasını bekleyin.

Adım 3: Tatmak için balla karıştırın.

Not:  Bu çay, sıcak ve soğuk olarak sunulabilir.

Moringa Yapraklarını toplama

Toplama Tamamen büyüdüğü zaman, Moringa ağaçları yaklaşık 4-5 metre boyunda durur ve yetiştirme mevsiminde birden fazla kez, yaklaşık 1-2 feet yüksekliğe kadar kesilebilir. Bu “kesilmiş” dallar moringa çayı yapmak için mükemmel olan yapraklarla doldurulacak. Kurutulmadan önce yaprakların iyice yıkanması önemlidir.

Kurutma : Çay için kuru yapraklar elde etmek için moringa saplarını lastik bir el ile toplayın ve kuru, serin bir yerde baş aşağı asın. 10-14 gün sonra, yaprakların sapları tamamen kurutulmuş olmalıdır. Yaprakların yapraklı tarafını bir torbaya koyun ve kuru yaprakların dökülmesini sağlamak için sapları ezin.

Daha büyük sapları yaprakların karışımından çıkarın.

Depolama : Bu yapraklar daha sonra serin ve kuru bir yerde hava geçirmez bir kapta saklanmalıdır. Onları kullanmaya hazır olduğunuzda, moringa yapraklarını çay için ezebilir, parçalayabilir veya karıştırabilir veya hatta sağlıklı bir ilaç olarak kullanılabilen moringa tozu yapabilirsiniz..

MORINGA YAPRAĞI TOZU

Moringa yaprağı tozu, yediğiniz her şeye eklenebilir. Bu son derece çok yönlüdür.

Bir kilo Moringa yaprak tozu elde etmek için yaklaşık yedi kilo taze Moringa yaprağı kurutulması gerekir.

Moringa nın Kullanımı:

Çok itina ile öğüttüğümüz Moringa yı yemeklerden kırkbeş dakika önce bir silme çay kaşığı tozu ılık suyla yutabilirsiniz

Moringa yaprakları çok “güçlü” bir toz yapar,  yoğurt pekmez vb hangi biri gıdaya yan karıştıracağınız zaman iki çay kaşığı moringa tozunu iyice gıdayla karıştırdığınıza emin olun..

Moringa Çayı’nın Yan Etkileri

İçme moringa çayının yan etkileri şunlardır:

Mide ekşimesi

Mide bulantısı

İshal

Düşük yapma riski: Bu çay, kasılmalara ve rahimin sıkılaşmasına neden olabilir ve hamilelik sırasında düşük yapma  riskinizi artırabilir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı