Ansiklopedik Bilgilerbitkilerle tedavibitkisel bilgilerTürkiyenin en iyi aktarı

Hibiskus Çayı Şaşırtıcı Faydaları

İnsan vücudunun sağlıklı ve formda kalmasına yardımcı olacak hibiskus çayının çeşitli faydaları aşağıda verilmiştir. Okuyun ve daha sağlıklı olun

Hibiskus Çayı yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, sindirim rahatsızlıkları bağışıklık sistemi ve inflamatuar sorunları tedavi yeteneğinide  içerir. Karaciğer hastalıklarının tedavi edilmesine yardımcı olur ve kanser riskini azaltır . Ayrıca metabolizmayı hızlandırır sağlıklı, kademeli kilo kaybına yardımcı olabilir . C vitamini , mineraller ve antioksidanlar açısından zengindir ve hipertansiyon ve anksiyete tedavisinde yardımcı olur .

Hibiskus bitkisinin Hibiscus sabdariffa a çiçek adıyla bilinen kısımlarının kaynatılmasıyla hazırlanır . Dünya çapında çok popüler bir içecek ve genellikle bir çay olarak kullanılır. Hibiscus çiçekleri çeşitli isimlere sahiptir ve bazı yerlerde Roselle olarak bilinir. Ülkemizde Mekke Gülü Olarak Tanınmaktadır

Hibiskus çayı rengi yakut kırmızısıdır ve ekşi bir tada sahiptir. Bu nedenle, ekşi çayı olarak da bilinir ve kızılcık tadına  benzer bir aromaya sahiptir. Çay ve İçecek dünyasında pazarda yaygın olarak bulunur ve tercihinize bağlı olarak sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir. Bu çay kalorisi düşüktür ve kafeinsizdir.

Hibiskus Çayı Sağlık Faydaları

İnsan vücudunun sağlıklı ve formda kalmasına yardımcı olacak hibiskus çayının çeşitli faydaları aşağıda verilmiştir. Okuyun ve daha sağlıklı olun

Kan basıncını yönetir

AHA (American Kalp derneğinden Kasım 2008’de yayınlanan bir açıklama) yetişkinlerde hipertansif ve kan basıncını düşürdüğü belirtiyor  hafif . Aynı zamanda, Amerika Birleşik Devletleri’nde yetişkinlerin 1 / 3’ünün yüksek tansiyondan muzdarip olduğunu ve bunun da hipertansiyon olarak da adlandırıldığını belirtmektedir.  Odigie IP tarafından yürütülen bir  çalışmada antihipertansif ve kardiyoprotektif özelliklere sahip olduğu ve hipertansiyondan ve kardiyovasküler hastalık riskinin yüksek olduğu kişiler için hibiskus çayının faydalı olabileceği düşünülmektedir.

Anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle,Hibiskus çayı, Boston’daki Tufts Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, kan basıncını 10 puana kadar düşürebileceğide açıklanmıştır . Bu ciddi gelişmenin gerçekleşmesi için, düzenli olarak günde üç bardak bu çayı üç hafta boyunca tüketilmesi önerilmiştir. Ayrıca idrara çıkma ve aynı zamanda tansiyonu düşüren diüretik özelliklere de sahiptir.

Kolesterol düşürücü

Vücuttaki (kötü) LDL kolesterol seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olur, böylece kalp hastalıklarına karşı korunma sağlar ve kan damarlarını hasara karşı korur. Hibiskus çayı hipolipidemik ve hipoglisemik özellikleri, diyabet gibi kan şekeri rahatsızlıklarından muzdarip olanlar için faydalıdır . Tip II diyabetli hastalar üzerinde yapılan bir araştırma çalışması Hibiskus çayı tüketiminin bu öngörülemeyen hastalığı yönetmeye yardımcı olan kolesterol, trigliserit ve düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterolü düşürdüğünü göstermektedir.

 Karaciğer korur

Araştırma çalışmaları ayrıca, hibiskus çayının antioksidan özelliklerinin karaciğer hastalıklarının tedavisinde de yardımcı olduğunu öne sürmüştür. Antioksidanlar vücudunuzu hastalıklardan korurlar çünkü vücut dokularında ve hücrelerinde bulunan serbest radikalleri nötralize ederler. Bu nedenle, Hibiskus çayı içmenin genel sağlık açısından ömrünüzü uzatabileceğini güvenle söyleyebiliriz.

Kanser Önleyici Özellikler

Hibiskus çayı, anti-tümör ve antioksidan özelliklere sahip olan hibiscus protocatechuic asit içerir. Tayvan Taichung’daki Chung Shan Tıp ve Diş Koleji’nde Bölüm ve Biyokimya Enstitüsü tarafından yürütülen bir çalışmada  hibiskusun yaygın olarak programlanmış hücre ölümü olarak bilinen apoptozu indükleyerek kanserli hücrelerin büyümesini yavaşlattığını öne sürmektedir.

Anti-inflamatuar ve Antibakteriyel Ajan

Zengin olarak da bilinen askorbik asit, içinde vitamin O artırmak ve bağışıklık sisteminin aktivitesini uyarmak için vücudun ihtiyaç duyduğu bir besin öğesidir . Hibiscus çayı, aynı zamanda anti-inflamatuar ve antibakteriyel özellikleri ile de bilinir . Bu nedenle sizi soğuk algınlığı ve gripten korur. Ayrıca, soğuma etkisinden dolayı ateşin neden olduğu rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılır .

Adet Ağrısını Giderir

Hibiskus çayı sağlık yararları kramp ve menstrüel ağrıdan kurtulmayı içerir . Ruhsal dengeleri yeniden sağlamaya yardımcı olur, bu da ruh hali, depresyon ve aşırı yeme gibi menstrüasyon belirtilerinide azaltabilir .

Antidepresan Ajan Olarak Davranıyor

Hibiskus çayı antidepresan özelliklere sahip flavonoidler gibi vitamin ve mineraller içerir Hibiskus çayı tüketimi sinir sistemini sakinleştirmeye yardımcı olabilir ve zihin ve bedende rahat bir his yaratarak anksiyeteyi ve depresyonu azaltabilir.

Sindirimi artırır

Birçok insan hem idrara çıkma hem de bağırsak hareketlerini düzenlerken sindirimi iyileştirmek için Hibiskus çayı içer . Diüretik özelliklere sahip olduğu için, aynı zamanda , kilo vermenize, gastrointestinal sisteminizin sağlığını iyileştirmenize ve kolorektal kanseri önlemenize yardımcı olan kabızlığı tedavi etmek için de kullanılır .

 Aşağıdaki Hibiskus Çayının diğer faydalarına bir göz atın.

Susuzluk

Hibiscus çayı da susuzluğu doyurmak için spor içeceği olarak kullanılır . Ülkemizde Ramazan Ayında bolca tüketilmektedi.

Kilo kaybı

Hibiscus çayı   kilo kaybında faydalıdır  Karbonhidrat açısından zengin yiyecekler tüketirseniz kilo alırsınız . Bununla birlikte Yapılan çalışmalar, hibiskus ekstresinin nişasta ve glikoz emilimini azalttığını ve kilo kaybına yardımcı olabileceğini ileri sürmüştür. Hibiskus, karbonhidratların ve nişastanın emiliminde yardımcı olan amilaz üretimini engeller, bu nedenle Hibiskus çayı içmek, emilmenin oluşmasını engeller. Bu nedenle, birçok kilo kaybı ürününde Hibiskus çayı bulunur.

Yaz ve Kış İçeceği

Hibiskus çayını sıcak çay veya buzlu çay olarak içebilirsiniz. Kendinizi kışın sıcak tutmak istiyorsanız, kaynatın ve hemen için. Yapması sadece birkaç dakika sürer. Sıcak tüeketmeyi istemiyorsanız yaz aylarında, hibiskusu buzlu çay olarak içmek için seçeneğiniz vardır. Hazırlık için yaklaşık 20 dakika sürer ve daha sonra kendinizi sağlıklı ve ferah bir şekilde serinletebilirsiniz. Sıcak iklimlerde misafir karşılamada soğuk hibiskus çayı ikram edilir.

Harika Tadı

Hibiskus çayı, kızılcık suyuna çok benzeyen bir tada sahiptir . Kesinlikle tart olarak tarif edilebilir, böylece tatlılığı arttırmak için şeker veya bal ekleyebilirsiniz . Ayrıca tarçın, karanfil , hindistan cevizi ve zencefil gibi baharatların tadına bağlı olarak da ekleyebilirsiniz .

Hibiscus Çayının Yan Etkileri

Hibiskus çayı bir sağlık arttırıcı ve doğal kilo kaybı güçlendirici olmasına rağmen, bilmeniz gereken olası yan etkiler vardır.

Kan Basıncı: Ebegümeci çayı sağlık yararları arasında  kan basıncını düşürücüdür (anti-hipertansif özellik). Bu nedenle, zaten düşük tansiyonu olan, hipotansiyon denilen bir durum için önerilmemektedir . Solukluğa, baş dönmesine neden olabilir ve düşük tansiyonu olan herkes tarafından tüketilirse kalbe veya beyninize zarar verebilir.

Gebelik ve Doğurganlık: Hibiskus çiçeği çayı özellikle emmenagogic için, hamile kadınlar için tavsiye edilmez  rahim veya pelvik bölgede menstruasyon veya kan akışını uyarabilir. Hormonal tedaviler veya doğum kontrol hapları alan kişiler için Hibiskus çayı tüketimine ilişkin sağlık uzmanınıza danışmanız tavsiye edilir.

Halüsinasyon Etkisi: Bazı insanlar hibiskus çayı içtikten sonra hafif sarhoşluk hissedebilir veya halüsinasyonlar yaşayabilir. Bu nedenle, vücudunuzun çayı nasıl etkilediğini anlayana kadar dikkatli olun.

Alerji: Bazı insanlar hibuskus çayı tüketirken kaşıntılı kırmızı gözler, sinüs veya saman nezlesi gibi alerjik reaksiyonlar geliştirir.

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı