Ansiklopedik BilgilerFaydalı Bitkiler

Çin Yağı Nedir ?

Çin Yağı Baş Ağrısı Migren Grip Gibi Çin yağının faydaları nedir

Çin Yağı  nezle, nasal konjesyon ve üst solunum yolları şikayetlerini azaltıcıdır. Mide bulantılarını azaltıcı, gaz söktürücü, koku giderici olarak kullanılır. Hafif lokal anestezik etkisi ve yağın serinletici özelliğinden dolayı ağrılı durumlarda haricen tedaviye yardımcı olarak kullanılabilir.

Öksürük, Ses Boğukluğu Hallerinde: Günde birkaç defa 2-3 damla çin yağını sıcak su içine damlatınız ve içiniz. Ya da bir küp şekere 1-2 damla damlatarak ağzınızda eritiniz.

Nezle, Nasal Konjesyon ve Üst Solunum Yolları Şikayetlerinde: Nefesle birlikte içe çekmek için, 3-4 damla sıcak su içerisine damlatınız. Gözlerinizi yumarak buharı nefesle içinize çekiniz. Göğse, boyuna ve boğaza hafifçe sürünüz.

Sersemlik ve Bayılmalarda: Şakakların ve başın arka kısmına ferahlatmak için ovunuz, birkaç damlayı bir mendil veya pamuğa damlatıp koklatınız.

Huzursuz bacak sendromunda: Ağrıyan bölgeye çin yağı ile masaj yapınız.Rahat bir uykuya geçiş için bacaklarınızı bolca soğuk su ile ıslatınız. Böylelikle ağrılarınız dinecek ve rahat bir uykuya dalarsınız. Unutmamak lazım huzurbacak sendromu genellikle yaz mevsimlerinde nükseder.

Diş Ağrısı: Diş ve yanak etlerini az miktarda yağ ile ovunuz, pamuğa emdirilmiş bir parçayı ağrıyan dişin üzerine koyunuz.

Ağız Bakımı (Ağız Kokusu): Birkaç damlayı sıcak veya soğuk suya damlatıp gargara yapınız.

Baş Ağrısı gibi Ağrılı Durumlarda:   Hekim tarafından yapılan tedaviye yardımcı olarak ağrılı durumlarda; Çin Yağı ile elinize birkaç damla alarak ağrıyan yerleri ovalayınız. Baş ağrısı, migren ve yorgunlukta birkaç damla ile şakak, alın ve enseyi ovunuz, arkasından etkiyi yükseltmek için soğuk su serpiniz.

Böcek sokmalarında hafif lokal anestezik ve antiprüritik etkisinden dolayı kullanılabilir. Saunalarda su haznesine 5-6 damla damlatın, nefes açıcı, hoş ve serinletici bir his verir. 12 yaşın üstündekiler (ergenlik çağında) normal yetişkin dozajı kullanabilirler. Adale ve kas ağrılarına iyi gelir.Kaşıntıyı önleyici özelliğinden dolayı böcek sokmalarında kullanılabilir.

Diğer:  Araç tutmaları ,mide bozukluğu, gaz ve hazım bozukluklarında karnı çin yağı ile ovunuz ve sıcak tutunuz. Ya da 1-2 damla çin yağını bir şeker parçasına damlatarak veya bir bardak ılık su içinde eriterek aç karnına içiniz.

Kas gevşetici ve nefes açıcı özelliği bulunmaktadır

Sinirleri yatıştırır.

Mantar üremesini önler.

Adet görme sürecinde ağrıları dindirir.

Üst solunum yolları enfeksiyonlarında kullanılabilir.

Diş ve diş eti rahatsızlıkları ile ağız kokusunu gidermede kullanılabilir.

Gaz söktürücü özelliği bulunmaktadır.

Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi durumlarda kullanılılabilir.

Mide bulantısını önleyerek hazmı kolaylaştırır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı