Ansiklopedik Bilgiler

Çay Ağacı Yağı Bir Çok Faydası Olan Mükemmel Bir Yağ

 Çay ağacı yağı cilt bakımlarında kullanmak için tamamen doğal bir tedavi yöntemi olup  cildinizdeki göze hoş gelmeyen cilt sarkıklarını gidermenin en etkili yollarından biridir.

En iyi antifungal özellikleri ile bilinen çay ağacı yağı genellikle sivilce sedef  kesikler ve  yaralar gibi cilt durumlarını tedavi etmek için kullanılır . Avustralyalı aborijinler tarafından halk ilaçları olarak kullanılan yerli bir Avustralya bitkisi olan Melaleuca alternifolia’dan  çıkarılır  .

Cilt bakımları İçin Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

Çay ağacı yağı cilt bakımı için nispeten güvenli bir yoldur.  Ancak, cilt bakımı yapmak içinde cildinizde ciddi bir durum olmadığından emin olmak için bir doktora danışmak en iyisidir. Tıbbi müdahaleyi aldıktan sonra, cilt etiketleri çıkarılması için çay ağacı yağı kullanma adımları aşağıda belirtilmiştir.

Çay ağacı yağı ile bakım için nelere ihtiyacınız olacak

– Çay ağacı yağı

– Pamuklu yada pamuklu cilt pedi

– bandaj veya tıbbi bant

– Taşıyıcı yağ veya su

1: Cilt bakım alanının temiz olduğundan emin olmalısınız. Bu yüzden ilk adım koku içermeyen yumuşak bir sabunla yıkadıktan sonra havlu ile kurlanmalı.

2: Bir kaseye seyreltilmiş çay ağacı yağı .Çay ağacı yağını seyreltmek  için bir çorba kaşığı su veya hindistancevizi yağı veya zeytinyağı yada herhangi bir başka taşıyıcıya 8-10 damla çay ağacı yağı ekleyin .

3: Seyreltilmiş çay ağacı yağı çözeltisi ile bir parça pamuk ile yağda  ıslatın. Cilt Bakımı uygulayın ve çözeltinin doğal olarak kurumasını bekleyin. Bunu günde üç kez yapabilirsiniz

4: Alternatif olarak Bir parça pamuk topunu veya pedini tıbbi bir bant veya bandajla sabitleyebilirsiniz. Bu işlem cilt bakımında çay ağacı yağı çözeltisine maruz kalan süreyi uzatmaya yardımcı olacaktır.

5: Uygulamaların doğal olarak Bakıma dönüşmesi için 3-4 gün boyunca bunu sürekli olarak yapmanız gerekebilir .

Dikkatli olun:  Çay ağacı yağı güçlü bir esansiyel yağdır ve bu nedenle eldeki sulandırılmış formda bile en iyi şekilde test edilir. Herhangi bir yanma veya kaşıntı hissi hissederseniz  çay ağacı yağı kullanmamanız en iyisidir. Ayrıca, cilt uyguaması gözlerin yakınına yada mantar tedavisinde genital bölge gibi hassas bir bölgedeyse mantar tedavisinş tıbbi gözetim altında yapmak en iyisidir.

Çay Ağacı yağı ile mantar tedavisi

Çay ağacı yağı  ayak tırnağı mantarı için güçlü bir doğal tedavidir çünkü çay ağacı yağı güçlü antifungal ve antiseptik özelliklere sahiptir.

Toenail Mantar için Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır

Mantar Enfeksiyonu İçin Çay Ağacı Yağı Kullanım Alanları

Ayak tırnaklarında sarımsı ve kalın hale gelmesine neden olan nemden bir ayak tırnağı mantar enfeksiyonu oluşur. Ayak tırnaklarında beyaz veya sarı lekeler görüyorsanız, genellikle ayak tırnağı mantar enfeksiyonunun başlangıcıdır. Çay ağacı yağının düzenli olarak ayaklara uygulanması mantar enfeksiyonunun yayılmamasına yardımcı olur.

Toenail Mantar için Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

Ayak tırnağı mantarı için çay ağacı yağı kullanma yöntemi

Tırnaklarınızı Hazırlama

Hızlı bir iyileşme sağlamada  tırnak mantarı için çay ağacı yağı kullanmadan önce tırnakları hazırlamak gerekir.

1: Bir tırnak makası yardımıyla ölü tırnakları kesin. tırnak enfeksiyonu şiddetli ise ayak tırnakları son derece kalın olabilir. Bu durumda, tırnak makası kullanmanız gerekecektir. Tırnakların sağlıklı bir şekilde yenilenmesini sağlamak için ölü ayak tırnaklarından kurtulmanız önemlidir Daha sonra parmak köşelerinde kalan herhangi bir ölü ayak tırnaklarını parçalamak için tırnak törpüsü kullanın. Deri çay ağacı yağı tedavisine ne kadar fazla maruz kalırsa mantar büyümesini inhibe etme şansı o kadar iyidir.

Kirleri temizlemek için parmaklarınızı kokusuz sabun ve su ile temizleyin kurulayın silin.

Ayak tırnağı mantarı için çay ağacı yağı uygulaması

Çay ağacı yağı  ayak tırnağı mantar enfeksiyonları için ideal bir tedavidir ancak cilt reaksiyonlarını önlemek için taşıyıcı yağlarla seyreltmek en iyisidir.

1: Her ikisi de anti-mantar özellikleri olan zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağın 1 çorba kaşığı ile 8-10 damla çay ağacı yağını karıştırın .

2:  Çay ağacı yağı harmanı ile bir pamuk topunu yağlayın ve enfekte olan ayak tırnaklarına uygulayın. Yağın tırnak yatağına ve cildin içine girmesine izin verin.

3: Yağın ayaklarınızda doğal olarak kurumasını bekleyin.

4: Ayrıca ayaklarınızı bir çay ağacı yağı banyosuna 10 dakika boyunca bekleterekte da yapabilirsiniz. Bir çay ağacı yağı banyosu için ayaklarınızın gireceği bir su kabına  15-20 damla çay ağacı yağı eklemeniz gerekir.

Ayak tırnağı mantarı enfeksiyonunun şiddetine bağlı olarak günde iki kez haftada bir veya iki kez bu tedavi yapmak en iyisidir.

Tırnaklarınızı kısa tutarak ve temiz ayakkabı ve çoraplar giyerek ayak tırnak mantarını önlemek için iyi şekilde hijyen kurallarına uyun.

Sıkı veya kapalı ayakkabılar da tırmak mantarına neden olabilir.

Bu önleyici tedbirlerle birlikte düzenli çay ağacı yağı tedavisi  ile mantar enfeksiyonları ile uğraşmak zorunda kalmamanızı sağlayabilirsiniz

Dikkatli olun:  Çay ağacı yağı, kızarıklığa, iltihap ve alerjik reaksiyona neden olabilir. Her zaman iyi bir saf çay ağacı yağı kullanın ve bir taşıyıcı yağ ile seyreltin. Bu yağ karışımını, enfekte olmuş alanlara uygulamadan önce elinizin arkasından test edebilirsiniz.

Diğer Çay Ağacı Yağı Kullanımı

Makalenin bu kısmında’da Dr. Sayın Yüksel Cavlak’tan alıntılar’da yapılmıştır. Kendisine teşekkür ederiz.

Destilasyon yoluyla elde edilen bu yağ, antiseptik etkisinden dolayı bir hastalıklarda kullanılır.
Herpes: Virüs tarafından oluşan bu deri rahatsızlığında ki, daha ziyade dudaklarda görülür. Antiseptik etkisi olan bu yağdan, virüsün olduğu yere sürülür. Yalnız burada dikkat edilecek husus, yağı daha başlangıçta sürmektir.

Ciltteki tahriş, kızarıklık, kaşıntı, pul pul dökülme, iltihabı giderir, travma ve yanık durumunda cildi yeniler ve ağrıları yok eder. Saman nezlesi, alerji, ürtiker, herpetik ve irinli sivilceler, akne, sivilce, ayak parmakları arasındaki pişik durumlarında etkilidir. Siğil, basur, mantar hastalıklarının tedavisinde yardımcı olur. Haşarat sokmalarından sonra oluşan kaşıntıyı giderir

Çay Ağacı Yağı ile kurumuş, çatlamış ve kaşıntı veren topuklarınızı rahatlatarak, yıpranmış derinin iyileşmesini sağlar.

Çay Ağacı Yağı cildinize etkisi uzun süren bir rahatlama ve nem kazandırmaya yardımcı olur. Ayaklardaki su toplamalarını ve nasır oluşumlarını engellemeye yardımcıdıresine yardımcı olur.

Çay ağacının yağı, Avustralya`da yetişen, 2 metreyi bulan ağacın yapraklarından elde edilir. Yüzyıllarca Avustralya yerlileri bu ağacın yapraklarından elde edilen yağı, esensi çeşitli hastalıklarda kullanmışlar ve hala da kullanmaktadırlar. Bu ağacın çeşitleri vardır, ama yağ daha ziyade Melaleuca alternifolia cinsinden elde edilir. Çay ağacının yapraklarını, çayla karıştırmamalıdır. İngilizce olan anlamı, çok eskilere, Kaptan Cook`a dayanır. Gemideki tayfalar, yaprakları kaynatıp, çay yerine kullanmışlardır. Onun içindir ki, adı tea tree olarak kalmıştır.
Melaleuca alternifolia`ın yapılan kimyasal araştırmasında şunlar bulunmuştur:
% 31 Terpinen-4-ol
% 3,5 Alphaterpineol
%16,4 P-Zymen
% 1,8: 9,1 Cineol

Dermatitis (Deri iltihabı): Alerjik, kaşıntılı deri rahatsızlıklarında da kullanılır. Rahatsız olan bölgeye bu yağdan sürülür.
Çıban: Burada da dikkat edilecek olan, çıban daha olgunlaşmadan, yağın sürülmesidir.
Böcek sokmaları: Bir damla yağ böceğin soktuğu yere dökülür ve burası hafifçe ovulur.
Ayak mantarları: Ayaklar iyice yıkanıp, kurulandıktan sonra, mantara yakalana yere bu yağ sürülür.
Dolama ve tırnak batmaları: Bu gibi rahatsızlıklarda da bu yağ kullanılır. Tırnak batması sonucu tırnağın kenarında iltihap meydana gelir. Tırnak ete battığın için, yürürken, kişiyi ağrıdan dolayı rahatsız eder. Burada ancak yapılacak cerrahi müdahale ile, yani batan tınağı ya tam ya da kısmen çıkarmaktır. Bu yağ kullanılarak, tırnağın çekilmesine mani olunur.

Ayak ilk önce yıkandıktan sonra güzelce kurulanır. Tırnağın battığı yerin üstüne bir damla bu yağdan dökülür ve kuruması beklenir. Ondan sonra 0,5 cm genişliğindeki plasterin ucu batan yerin yanındaki deriye yapıştırılır. Hafifçe çekilerek, diğer ucu parmağın altından tırnağın sağlam kenarından tırnağın ortasına getirilerek yapıştırılır. Böylece batan yerdeki deri çekilerek tırnağın batmadan ilerlemesine yardımcı olur ve yağın antiseptik tesiri ile de iltihap kurur. Böylece cerrahi müdahaleye de gerek kalmaz.

Ağızdaki iltihaplar: Ağız hijyeninde de kullanılır.
Diş eti iltihabında, takma dişin vurması sonucu meydana gelen yaralarda, iyileştirici rol oynar. Birçok diş hekimi, diş çekiminden sonra gelen yarayı bu yağla ıslatılmış tampon kullanırlar. Azıcık bir suyla sulandırılmış birkaç damla yağ ile gargara yapılır. Ve yahut doğrudan doğruya yara yerine bu yağ sürülür.
Siğiller: Ayak parmaklarında meydana gelen bu siğiller de, üstlerine sürülerek, kurutulabilir.

 

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı