afrodizyaklarManşet

Hünkar Macunu

Afrodizyak Görevi Gören Sekiz Önemli Madde

Afrodizyak Etkisi gösteren Sekiz Doğal Kaynak

Beyaz ginsengFF

Ginseng

Beyaz Ginseng 5000 yıllık geçmişi olan, kökleri insan vücuduna benzediğinden “insan otu” ismini almış, çok yıllık (perennial) bitki türlerinden biridir. Güçlü iyileştirme özelliklerinden dolayı botanik isimi yunancada “Panax” yani tam iyileştirme adını almıştır.

Okuldan veya işten eve geldiğinizde kendinizi yorgun ve halsiz mi hissdiyorsunuz? Sevdiğiniz işi yapacak kadar bile enerjiniz kalmadı mı? Gün içerisinde sebebini bilmediğiniz stresli misiniz? O halde bu makaleyi baştan sona kadar okumanızı öneririm, ginseng nedir sorusunun cevabı sorunlarınızın çözümü olabilir, şahsen denedim ve etkisini gördüm.

Ginseng binlerce yıldır uzak doğuda kullanılmasına karşın dünyada ve ülkemizde yaygın kullanım geçmişi en fazla 10 yıldır. Ginseng Siberi’de, Kore’de, Çin’de ve Kuzey Amerika’da uzun yıllardır kullanılan ve bilinen bir bitkidir. Ginseng ailesi 11 üyeden oluşur ancak en bilinen ve tıbbi amaçlarla kullanılan tipleri Amerikan ginsengi (Panax quinquefolius), Kore ginsengi (Panax ginseng) ve Sibirya ginsengi (Eleutherococcus senticosus) isimleri ile bilinmektedir.

Bu isimlerdeki “Panax” kelimesi ise Yunanca tam iyileşme demek olan panacea kelimesinden türetilmiş olan bir kelimedir. Ginseng kelimesi ise Çincede insan otu anlamına gelen (rénshēn) kelimelerden türetilmiştir. Sebebide aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bitki kökünün insan vücuduna benzerlik göstermesidir. Bu benzerlikten dolayı eski dönemlerde insanlar bitkinin ilahi bir kaynağı olduğunu ve insan vucüduna bu sebeple iyi geldiğini düşünmektelerdir.

Ginseng Nedir- Faydaları Nelerdir

Çin’de yaklaşık 5000 yıllık geçmişi olan bir bitkidir ve özellikle eski Hint ketibelerinde bu bitkinin kökünden kutsal olarak bahsedilmektedir. Eski çin yazıtlarında ise bitkinin bir çok hastalığın tedavisinde nasıl kullanılacağına dair yazılar mevcut. Ginseng bitkisi yaprağı ve meyvesi olmasına karşın sadece kökü tedavide kullanılır ve yetiştirmesi çok uzun zaman alan bir bitkidir, Ginseng kökü yetişkin seviyeye gelebilmek için en az 6 yıl toprak altında bulunmalı, 7-8 yaşına gelmiş olan bitkinin kökünün çapı 10 santimetre kadar olmaktadır. Beyaz ya da kırmızı renklerde olabilir. Kore ginsengi bu bitki türünün en etkili bireyi olarak kabul edilmektedir

Beyaz Ginseng

Beyaz ginseng soyulmuş ginseng köklerinin güneşte veya sıcak hava akımında kurutulması ile elde edilir, yaklaşık olarak aynı içeriğe sahiptir ancak sıcak buharda bırakılmadığından etken maddelerinin etkisi daha azdır.

Maka Kökü

Maka Kökü

Maka Kökü Peru ve Bolivya’daki And dağlarına özgü bir bitkidir. Maca bitkisi, dünyanın en sert en acımasız bazı bölgelerinde yetişir. Bu bitki sağlığa çok yararları olan kazık kökü ile karakterizedir. Maca bitkisi yaygın şekilde bir kök sebzesi ve şifalı bitki olarak tüketilmektedir. Peruda açık renkli haliyle maca sebze olarak, makbul olan koyu renkli haliylede maca şifa ve besin takviyesidir
Ayrıca aşagıdaki faydaları açısından kullanılmaktadır. Fiziksel görünümü şalgamla benzerlik gösteren maca bitkisi, besin değerleri oldukça yüksek olan, protein bakımından da zengin olan maca bitkisinin kısırlıktan rahat bir menopoz dönemine, devamlı zinde kalmaktan stresi azaltmaya kadar insan sağlığına birçok faydası bulunuyor.
Latin Amerika’nın birçok yerinde ise, içerik bakımından aynı olmamasına rağmen, “Peru Ginseng”diye anılmakta ve tıpkı ginseng gibi enerji seviyesini yükseltmek, daha güçlü ve dayanıklı olmak, yorgunluk ve halsizliği azaltmak veya gidermek ve cinsel güç için değişik kombinasyonları birçok kişi tarafından kullanılmaktadır.
Maca p-methoxybenzyl isothiocyanate adlı bir kimyasal içermekle bu kimyasalın kısa sürede afrodizyak etkisi yaratabileceği tespit edilmiştir Bu kökler demir, potasyum, kalsiyum, iyot, magnezyum, lifler, proteinler ve doğal şekere sahiptirler. Ayrıca B1, B12 gibi vitaminler ve yağ asitleri içerir.
Tüm bu besin ögeleri sinir sisteminin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için sinirleri besler ve sakinleştirir. Sindirim sistemini uyarır ve iştahı arttırır. Maca kökünde bulunan demir oksijen taşınmasını teşvik eder ve vücudu taze ve enerjik tutar. Tüm bu mükemmel besleyici özellikleri maca kökünü de süper besinler listesine sokar
.Peru bölge halkı, maca bitkisinin faydalarından yüzlerce yıl öncesinden beri haberdar. Maca bitkisi, tıpkı şalgam gibi geleneksel ve öğütülerek granül bir madde halinde kullanılıyor. Bilhassa da libido artışı ve doğurganlık için maca bitkisi sıkça tüketiliyor.
Tarihteki kullanımı İnka’lara kadar uzanan maca bitkisi, Peru halkı tarafından yüzyıllardan beri hem bir besin hem de şifalı bir bitki olarak kullanılıyor. Bu bitkinin faydaları 200 yılı aşkın süredir uzmanlar tarafından takip ediliyor.
Dünyada tek bir yerde, Peru’nun And Dağları’ndaki 4000-4500 metre yükseklikteki platolarda yetişen maca bitkisi köklerinde çok yüksek miktarda besin değeri taşıyor. Erkeklerde üretkenliği artırdığı, kadınlarda ise menopoz dönemindeki sıkıntıları azalttığı biliniyor.Son yıllardaki araştırmalarda erkeklerin üretkenliklerinin düşüşe geçtiği, çiftlerin yüzde 50’sinde kısırlık sorununun erkeklerden kaynaklandığı görülüyor.
Cayetano Heredia Üniversitesi’nde (Lima) Dr. G. Gonzales’in yapmış olduğu bir çalışma ile maca bitkisinin, hem seminal sıvının hacmini, hem de spermatozoitlerin sayısını ve hareketliliklerini 2 katına çıkarttığı gözlemlendi. 2001 yılında 4 ay boyunca düzenli bir şekilde maca verilen bir grup erkeğin bu süre sonunda, hiçbir hormonsal değişikliğe uğramadan, spermatozoitlerinin 140 milyondan 259 milyona çıktığı, hareketli spermatozoitlerinin ise 87 milyondan 183 milyona yükseldiği ortaya kondu

İnsan vücudu dokuz ana aminoaside ihtiyaç duyuyor. Fakat bunları üretemediği için farklı besinlerden alması gerekiyor. Maca bitkisi dokuz ana aminoasitlerden yedisini, üç esas yağ asidinden de ikisini bir arada bulunduruyor. Mercimekte bulunan demirin ve sütte bulunan kalsiyumun ise iki katına sahip bu bitki, stres ve yorgunluğu gideriyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.Dayanıklılığı arttırma, hormonal dengesizliklerin düzeltilmesi ve libido artışı, maca kökünün önemli avantajlarından bazılarıdır.
Bu makalede, bu sağlıklı bitkisel kökün yararları hakkında biraz daha fazla bilgi vereceğiz. “Lepidium meyenii” ve “Peru ginsengi” maca bitkisinin diğer iki ismidir. Temelde Maca kökü, adapte etme özellikleri ile tanınır. Bir adapte edicinin özelliği stres, anksiyete, travma, ve yorgunluğa karşı vücudun direncini arttırmaktır. Ayrıca bu bitkinin kökünden yapılan takviyeleri tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Fiziksel ve ruhsal sorunlara karşı direnç gücünü artırır. Maca kökünün bazı özellikleri nedeniyle artritin neden olduğu ağrıları da hafiflettiği söylenmektedir.Köklerinin besin değeri çok yüksek olan maca bitkisi; karbonhidrat, protein, fiber ve esansiyel mineraller (özellikle selenyum, kalsiyum magnezyum ve demir) bakımından oldukça zengin. Bitki ayrıca linolenik asit, palmitik asit, oleik asit, steroller ve polisakkaritler içeriyor. Bu nedenle Latin Amerika’nın pek çok yerinde içerik açısından aynı olmadığı halde, ‘Peru Ginseng’ diye de anılıyor. Tıpkı ginseng gibi enerji seviyesini yükseltiyor, dayanıklılığı artırıyor, yorgunluk ve halsizliği azaltıyor.Maca bitkisinin doğal afrodizyak özelliği var. Maca bitkisi erkeklerdeki sperm kalitesini, cinsel performansı artırmak üzere kullanılıyor Genç kalmanın sırrını maca bitkisiyle keşfedinKadınların menopoz dönemlerinde vücudun denge bulmasını sağlarken menopoz dönemindeki sıkıntıları da azaltıyor.

Safran

Safran

Osmanlıdan beri macunların vazgeçilmezidir. süzengiller familyasından; yurdumuzda da yetiştirilen, 10-15 santimetre boyunda, çok yıllık otsu bir bitkidir. Etli, yuvarlak, kaidesi yassı, 4 santimetre kadar çapında, üstü esmer renkli ve zarımsı pullarla kaplı, alt tarafında da kök parçaları bulunan bir soğanı vardır. Yaprakları uzun ve koyu yeşil renklidir. Çiçekleri mor renklidir. Sonbahar mevsiminde yapraklardan önce açar. Meyvesi kapsül şeklindedir ve Sonbahar aylarında meydana gelir. Tepeciklerinden elde edilen toz (safran); renk, tat ve koku verici olarak kullanılır.

İspanyol, İran, Keşmir, Fransız, Italyan ve Türk safranı diye bilinen bir düzine safran çeşidi vardır.

Sonbaharda çiçek açar ve sonbaharda çiçekleri veya çiçek püskülleri toplanarak kurutularak kaldırılır. Bitkinin sadece çiçek püskülü işe yarar, diğer kısımları atılır.Çok pahalı bir şifalı bitkidir

Terkibinde; şekerler, organik asitler, krosin ve uçucu yağ vardır.

yohimbe

Yohimbin

Yohimbin erkek iktidarsızlığının tedavisinde destekleyici kanıtları olan bir bitkidir. Yohimbin kabuğu özünde mevcut olsa da seviyeler değişken ve genellikle çok düşüktür. Bu nedenle erkek erektil disfonksiyonu azaltmak için geleneksel olarak yohimbe kabuğunun kullanılmasına rağmen bu alanda kesin bir sonuç çıkarmak için yeterli bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Yohimbin nedir

Yohimbin , yohimbin ve yohimbe kabuk ekstresi ile ilgili terimler birbiriyle ilişkilidir. Yohimbin, Pausinystalia yohimbe ağacının kabuğunda bulunan aktif bir kimyasaldır (indol alkaloid). Yohimbin Amerika Birleşik Devletleri’nde bitkisel ilaç olarak bulunan standart bir yohimbin formudur. Araştırmalar erkek iktidarsızlığının tedavisinde etkili olduğunu göstermiştir. Yohimbin  ayrıca bazı antidepresanlar (SSRI’lar), kan basıncını arttırıcı ajan olarak, ağız kuruluğu ve sinir sistemi disfonksiyonu nedeniyle oluşan cinsel yan etkilerin tedavisinde kullanılmaktadır.

Genel olarak, yohimbe kabuğu ekstresi üzerinde, genellikle düşük konsantrasyonlarda yohimbin içeren (% 10 indol alkaloidleri, sadece% 10-15’i yohimbin olan) araştırma eksikliğide vardır. Bu nedenle ticari preparatların, yohimbin aynı etkilerini paylaştığı bilinmemektedir.

Yohimbin’in anksiyete üzerindeki etkileri üzerine yapılan araştırmalar karışık sonuçlar göstermiştir. Sonuç çıkarmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Tarihsel olarak vücut geliştirme ve atletik performansı artırmak için kullanılmıştır. Uyarıcı etkilere bağlı olarak, egzersiz performansını artırabilen, yağ kaybını artırabilecek ve kas kütlesini artırabileceği düşünülmüştür. Sınırlı bir araştırmada, toplam vücut kütlesi veya vücut kas kütlesi üzerinde yohimbe etkisinin olmadığı, ancak sporcularda yağ kütlesinde azalma olduğu gösterilmiştir. Bir sonuç çıkarılmadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Erken kanıtlar bir antidepresan ile kombinasyon halinde, yohimbin depresyon belirtilerini artırabilir. Yalnız yohimbin araştırması majör depresif bozuklukta yararsızlık göstermiştir Kesin bir sonuç alınmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Sınırlı kanıtlar, yohimbin’in tükürük üretimini artırabileceğini ve ağız kuruluğuna yardımcı olabileceğini bildirmektedir. Güçlü bir sonuç alınmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Yohimbin erkek iktidarsızlığının tedavisinde destekleyici kanıtları olan bir bitkidir. Yohimbin kabuğu özünde mevcut olsa da seviyeler değişken ve genellikle çok düşüktür. Bu nedenle erkek erektil disfonksiyonu azaltmak için geleneksel olarak yohimbe kabuğunun kullanılmasına rağmen bu alanda kesin bir sonuç çıkarmak için yeterli bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Yohimbin’in ortostatik hipotansiyonu (ayağa kalkarken kan basıncının düşürülmesi) veya otonomik sinir sistemi disfonksiyonunun diğer semptomlarını geliştirebileceği teoriktir. Bununla birlikte, yohimbe kabuğu ekstresi önemli miktarlarda yohimbin içermeyebilir ve bu nedenle önerilen bu etkilerden yoksun olabilir. Güçlü bir öneride bulunulmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Sınırlı kanıtlar, orjimik disfonksiyonu iyileştirmek için potansiyel bir ajan olarak yohimbini önermiştir. Bir sonuç alınmadan önce daha iyi tasarlanmış çalışmalara ihtiyaç vardır.

Yohimbin kullanımını ortomerik hipotansiyon veya ayakta dururken düşük tansiyon için destekleyen kanıtlar karıştırılır. Daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

ABD’de Bitkisel ilaç olarak bulunan standart bir yohimbin formu olan yohimbine hidroklorürün SSRI (seçici serotonin gerialım inhibitörleri engelleyici) antidepresanları nedeniyle cinsel işlev bozukluğunu tedavi ettiği öne sürülmüştür. Ancak, bu alandaki araştırmalar sınırlıdır ve bir öneride bulunulmadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Gingko biloba

Ginkgo Bloba – Mabet Ağacı

Ginkgo Biloba nedir

Ginkgo özü GB ginkgo biloba ağacının yapraklarından (mabet ağacı olarak da bilinir) elde edilir ve birçok bitkisel tercihe sahiptir. 270 milyon yıldan fazla bir süredir ginkgo biloba sadece hafif derecede tehlikede tehlikeler atlatmış olsa bile hayatta kalmayı başarmıştır. Geniş bir tıbbi özellik yelpazesi ve bitkilerin evrimi üzerindeki araştırmaların önemi nedeniyle ginkgo biloba ağaçları dünya çapında yaygın bir şekilde korunmaktadır.

Ginkgo tohumlarının içinde yer alan Ginkgo kuruyemişleri özellikle Çinde Yeni Yılı kutlamak amacı ile ve bazı kültürlerde geleneksel olarak yenir.  Ancak ginkgo’nun en yaygın kullanımı tohum ve yaprakların özlerinden bitkisel bir takviye almaktır

Ginkgo Biloba kullanım sebepleri

Ginkgo yaprağı sağlık yararlarının kapsamlı bir listesi olan fenolik bileşikler  flavonoidler , terpenoidler ve diğer organik kimyasallar açısından zengindir .

Yararları

En önemli sağlık faydalarından bazılarına ayrıntılı olarak bakalım

Kulak çınlamasını azaltır

Ginkgo biloba uygun dozlarda izlendiğinde tinnitusun azaltılmasında etkilidir.Kulaklarda çınlama dolaşım bozuklukları da dahil olmak üzere pek çok temel sorunun bir belirtisidir . Ginkgo yaprağı  antioksidan içerir ve dolaşımını artırır.  İçindeki flavonoidler ve terpenoidler sinirleri kalp kaslarını ve kan damarlarını serbest radikallerden korur. Ayrıca hayali olarak duyulan seslerin tedavisinde etkilidir.

Alzheimer ve Demansı önler

Ginkgo  alzheimer ve demans gibi bilişsel bozukluklardan rahatsız olanları rahatlatır .                           Temel olarak GBE’de terpenoidler ve flavonoidler de dahil olmak üzere,antioksidan bileşiklerden dolayı bilişsel yetenekte ve aktivitede fark edilebilir gelişmelere neden olur. Bu bileşenler nöral aktiviteyi uyarır ve bilişsel yolakları taze ve amiloid plaktan arındırır . Ayrıca , çocuklarda otizm ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun ( DEHB ) semptomlarını azaltmaya da yardımcı olurlar .

Bilişsel Yetenekleri Artırır

Çalışmalar ginkgo biloba ekstraktı (GBE) düşünme  yeteneğini artırmak ,hafızada saklamak, dikkate odağı arttırır. Bu etkilerın yüzyıllardır ginkho bilobada olduğuda bilinir. Gerçekten inanılmaz bir bitki olan ginkgoyu Dünya çapında milyonlarca insan bir beyin desteği için kullanır. Aynı zamanda ginkgo şizofreni belirtilerini hafifletir .

Kan Akışını Düzenler

Araştırmalar , ginkgo bilobanın kan damarının genişlemesini artırabildiğini cildin ve temel organların da dahil olduğu  vücudun tamamını oksijenlendirerek enerji ve kuvvetin arttırılmasını sağlayan vücuttaki ekstremitelere kan akışını hızlandırabildiğini göstermiştir . Kan akışındaki bu artış aynı zamanda klodikleşme veya zayıf dolaşımdan muzdarip olanlara acı çekmeden daha uzun mesafeler yürümelerine olanak sağlar . Anti- pıhtılaşma etkisi ve anti- inflamatuar özellikleri nedeniyle GB gut hastası olan kişiler tarafından alınır .

Multipl Skleroz Tedavisi

Ginkgo  multipl skleroz (MS) hastası insanlar için çok faydalıdır . 22 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada pozitif sonuçlar ve GB yorgunluğu da dahil olmak üzere MS belirtilerini azaltmıştır . Bağışıklık sistemindeki bu hasar sinir sisteminin vücudun diğer kısımlarıyla iletişim kurmasını engelleyerek birçok rahatsızlığa neden olur.

Akut Dağ Hastalığını Önler

Çalışmalarda ginkgo biloba’nın akut dağ hastalığını önlediğide belirtmiştir . Akut dağ hastalığı (AMS) olarak da bilinen bu fiziksel sıkıntı , normalde deniz seviyesinden 2000 metreden yükseklere kadar yükselen insanlarda görülür .

Ağrı ve Sancılarda

Ginkgo bilobanın oganik bileşiklerin anti-enflamatuar özelliklerinden kaynaklananhafif analjezik nitelikleri vardır  başka bir deyişle iltihap arttığında ağrıya neden olur. Kronik baş ağrılarından muzdarip olanların yanı sıra yaralanmaları ya da yaraları iyileştirmek için ginkgo bilobayı popüler bir seçenek haline getirir .

Depresyon tedavisinde

Depresyon veya kronik ruhsal değişimlerde Hormon düzeyleri ve ruh halinizi artırılmasında ginkgo biloba dengelemeye yardımcı olur. En umut verici sonuçlarda yaşlılarda özellikle de bilişsel güçlüklerin bir sonucu olarak depresyondan muzdarip olanlarda görülmüştür. Genç insanlar üzerinde yapılan son araştırmalar, depresyondan muzdarip ayrıca olumlu sonuçlar göstermiştir.

Sosyal Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

Ginkgo ayrıca , terpenoidler ve flavonoidler gibi yararlı bileşiklerin varlığından dolayı sosyal anksiyete bozukluğunun tedavisinde de yardımcı olmaktadır .

Vertigo’yu Hafifletir

Gingko üzerine yapılan bir araştırma GB nin vertigo semptomlarının tedavisine faydalarını artırdığını belirtmiştir.  Baş dönmesi olarak da bilinen vertigo kişinin gerçekte hareketsiz olduğu zaman çevrenin hareket ettiğini hissetmesi durumudur . Bu bitkinin eşsiz bileşenleri olan ginkgolidler ve bilobitler sayesinde vertigo etkilerini azaltmakta etkilidir

PMS’yi ( Adet Öncesi Gerginlik )rahatlatır

Araştırmalar , ginkgo biloba’nın menstruasyon öncesi sendromu (PMS) tedavi etmede etkili olduğunu göstermiştir. Bu durumlarda görülen baş ağrısı , anksiyete ve yorgunluk, ve aynı zamanda adet sırasında ortaya çıkan kas ve karın ağrısını azaltır. Ginkgo, PMS’den etkilenen kadınların ruh halini iyileştirmede de çok faydalıdır .

Erektil Disfonksiyon Tedavisi

Ginkgo kan damarlarını genişletebilir ve sonuçta üreme sağlığını geliştirmeye yardımcı olan cinsel organlar da dahil olmak üzere vücudun tüm bölgelerine kan dolaşımını iyileştirebilir. Libidoyu artırarak cinsel sağlığı geliştirir . Uygun serotonin seviyeleri ile hormonal dengeyi sağlamada olumlu etkileri vardır , bu nedenle erektil disfonksiyona neden olan sebepleri azaltır.

Astım Tedavisinde

Ginkgo antioksidan özelliklerinden dolayı inflamasyonu düşürür ve bu nedenle sinir fonksiyonlarında olumlu etkileri vardır. Ginkgo Kullanmış olan kişiler, nefes almada kolaylık bildirmişlerdir ve daha az astım semptomlarına tanık olmuşlardır .

 Fibromiyalji tedavisinde

Çalışmalar , ginkgo bilobanın vitaminlere benzeyen bir kimyasal bileşik koenzim Q10 ile birleştiğinde  fibromiyaljinin tedavisine yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu hastalık yaygın kas ağrısı, hafıza kaybı, düzensiz uyku ve yorgunluk ile karakterizedir. GB’nin de bu semptomları etkili bir şekilde giderdiği bilinmektedir.

 Kalp sağlığı

Ginkgo biloba düşük kan basıncına ve kardiyovasküler sistem boyunca kan pıhtılarının giderilmesine bağlanmıştır . Bu iki etki, birleştirildiğinde kalp sağlığına büyük bir destek olur. Kan damarlarını genişletmek kalp üzerindeki gerilmeyi azaltırken, anti-pıhtılaşma özelliği kalp krizi veya felç geçirme olasılığınızı önemli ölçüde azaltır .

Kanser Önleme

Ginkgo biloba yaprakları yüksek düzeyde terpenoidler, flavonoidler ve yapısında dahil bulunan çeşitli antioksidan polifenolik bileşikler, tüm vücutta serbest radikallerin ortadan kaldırmak için birleştirir. Çeşitli antioksidanlar ile ginkgo biloba vücudu başta kanser ve kalp hastalıkları olmak üzere kronik hastalıklardan korur

 Anti-aging özelliği

Ginkgo biloba’nın en popüler kullanımlarından biri yaşlanmaya karşı bir kalkan olmasıdır. İddiaların çoğu biraz abartılmış olsa da GB’deki antioksidanlar, kırışıklıklar ve yaş lekeleri gibi yaşlanma belirtilerini geciktirmeye yardımcı olur ve ayrıca cildi sıkı ve sağlıklı tutar.

 Sinir Bozukluklarını Önler

Ginkgo biloba reaksiyon süresini hızlandırarak sinir bozukluklarını artması riskinizi azaltarak sinir sistemi üzerinde olumlu bir etki yapar . Ayrıca ginkgo biloba alımı Parkinson hastalığının ve Raynaud hastalığının semptomlarının azaltılmasıyla ilişkilendirilmiştir

Hemoroit Belirtileri azaltır

Ginkgo biloba hemoroidlerin neden olduğu akut ağrıyı azaltmada etkilidir. Ayrıca rektumun damarlarında artan basınç nedeniyle meydana gelen  inflamasyon ve kanama gibi semptomları da giderir

saw_palmetto

Saw Palmetto

Saw palmetto, güneydoğu Amerika Birleşik Devletleri’nde yetişen bir palmiye ağacı türüdür.

Saw palmetto bitkisinin meyvası prostat bezinin kanserli olmayan genişlemesi olan, iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) semptomlarını azaltabilecek bir bileşik içerir. Büyümüş bir prostatın semptomları arasında idrara çıkma sonrasında uyku bölünmesi ve gece boyunca idrar yapmak için birçok kez kalkma yer alır.

1870’ten 1950’ye kadar, palmetto, prostat ve diğer idrar sorunları için yaygın bir tedavi yöntemiydi. Avrupa’da hala BPH için bir tedavi olarak kullanılmaktadır ve Alman Komisyonu E. tarafından onaylanmaktadır. Komisyon E, ne kadar iyi çalıştıklarını bitkisel tedavilerini güvenlik ve etkinlik açısından değerlendirmektedir

Kanada’da, palmettonun doğal bir sağlık ürünü olarak mevcut olduğunu görmüştür

Uzmanlar, palmetto’nun erkeklerin BPH semptomlarını geliştirip geliştirmediği konusunda hemfikir değiller ,ayrıca, palmetto’nun BPH semptomlarını nasıl iyileştirdiğini açıkça anlamıyorlar. Prostat büyümesini durdurabilir hatta daha da küçültebilir. Finasteride  BPH semptomlarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan bir ilaç bu şekilde etkili çalışır.

Saw palmetto ne için kullanılır?

İnsanlar genişlemiş bir prostatın (BPH) semptomlarını tedavi etmek için palmetto kullanmışlardır.

Çoğu çalışma, saw palmetto alınmasının BPH semptomlarına bir plasebo almaktan daha fazla yardımcı olmadığını göstermektedir.

Saw palmetto üzerine yapılan çalışmaların bir gözden geçirilmesi  palmetto  kullananların gece idrara çıkarken biraz iyileşme gösterdiğini göstermiştir. Ancak, incelemede sadece en iyi çalışmaların yer alması durumunda, palmetto kullanan erkeklerin, plasebo alan erkeklerle karşılaştırıldığında, semptomlar  idrar akışı veya gece idrara çıkma açısından bir farkı olmamıştır

Başka bir çalışmada, daha yüksek dozlarda palmetto alan erkeklerin, BPH semptomları, idrar akışı veya gece idrara çıkmasında plasebo alan erkeklerle karşılaştırıldığında hiçbir farkı yoktu.

Palmetto güvenlimidir?

Palmetto kullanan erkekler arasında az sayıda sorun bildirilmiştir. Ancak bazı erkekler mide problemleri yaşayabilir. Testere palmetto, ereksiyon elde etmekte zorluk çekmek için finasteridden daha az olasıdır.

İdrar yaparken problemleri olan erkeklerin prostat kanseri teşhis veya tanısı için bir doktor görünmesi gerekir. Prostat kanseri tedavi edilebilir, ancak kanseri mümkün olduğunca erken teşhis edip tedavi ettiğinizde tedavi en başarılıdır.

BPH belirtilerini tedavi etmek için testere palmetini kullanmayı düşünüyorsanız, testere palmetto unu yağda çözünebilen bir özü olan bir ürün arayın. Aktif bileşik suda iyi çözülmez. Yani testere palmetto meyvelerinden yapılmış bir çay veya su ekstresi içmenin BPH semptomları üzerinde bir etkisi yoktur.

Sağlık Ürünleri ve Kanada Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Doğal ve Reçetesiz Sağlık Ürünleri Müdürlüğü (NNHPD) Kanada’daki doğal sağlık ürünlerini düzenlemektedir. Saw palmetto dahil olmak üzere doğal sağlık ürünleri Kanada’da satılmadan önce NNHPD tarafından gözden geçirilmeli ve onaylanmalıdır.

Doğal bir sağlık ürünü kullanıyorsanız veya doğal bir sağlık ürününü geleneksel tıbbi tedavinizle birleştirmeyi düşünüyorsanız, doktorunuza her zaman söyleyin. Geleneksel tıbbi tedavinizi terk etmek ve sadece doğal bir sağlık ürününe güvenmek anlamlı olmayabilir.

Doğal sağlık ürünlerini kullanırken aşağıdakileri aklınızda bulundurun:

Geleneksel ilaçlar gibi, doğal sağlık ürünleri de yan etkilere neden olabilir, alerjik reaksiyonları tetikleyebilir veya reçeteli ve reçetesiz ilaçlar veya aldığınız diğer doğal ürünlerle etkileşime girebilir. Bir yan etki veya başka bir ilaç veya doğal sağlık ürünü ile etkileşim diğer sağlık koşullarını kötüleştirebilir.

Doğal sağlık ürünleri imalatlarında standartlaştırılamaz. Buda ne kadar iyi çalıştıkları veya neden oldukları herhangi bir yan etkinin markalar arasında veya hatta aynı markanın farklı lotlarında farklılık gösterebileceği anlamına gelir. Sağlık gıdaları veya marketlerde satın aldığınız form, araştırmada kullanılan formla aynı olmayabilir.

Çoğu doğal sağlık ürününün, vitaminler ve mineraller dışındaki uzun vadeli etkileri bilinmemektedir. Birçok doğal sağlık ürünleri uzun süreli kullanılmamaktadır.

çam balı

Meşe Balı 

Siyah bal,  “meşe balı” çok etkili ve faydalı bir besindir ve mineraller açısından çok zengindir. Bu özelliği meşe balını kalp dostu doğal bir besin yapmaktadır. Yüksek potasyum içeriği kalbin doğal olarak çalışmasını sağlar ve kan basıncını düşürür . Meşe balı tüketimi kalsiyum ve demir içerdiği için özellikle ilk altı ayda, hamile kadınlar için oldukça faydalıdır.

İki yemek kaşığı meşe balı 274 mg kalsiyum içerir. Bu bir bardak sütle aynı orandadır. Siyah balın zengin kalsiyumu, dişleri ve kemikleri güçlendirir. Ayrıca Meşe balı;

  • Cildi temizleme ve gençleştirme etkisine sahiptir.
  • Çocukların fiziksel gelişimini destekler hafızayı uyarır.
  • Böbrek ve boğaz enfeksiyonları, alerji gibi birçok kronik hastalığa çare olup akciğerleri temizler.
  • Erkeklerde prostat enfeksiyonuna karşı çok faydalıdır.
  • Sindirim sistemini düzenler.
  • Karaciğeri güçlendirir.
  • Hemoroit için etkili bir tedavi yöntemidir.

Meşe Balı Tüketimi Nasıl Olmalı

Meşe balının faydasını görmek için her gün aç karnına 20-50 gram kadar düzenli olarak tüketmelisiniz. Yüksek sıcaklık minerallerin ve besin değerlerinin emilimini engellediğinden en az  yarım saat sonra yemek yemenizi öneririz.

Meşe balı, mineraller bakımından doğal takviye gücüne sahiptir. Yoğun spor yapan hem çocuklar hem de yetişkinler aktivitelerine başlamadan önce meşe balı tüketebilirler.

Tatlandırıcı olarak çay, bitki çayları veya diğer içecekler için uygundur . Sadece kaynar derecedeki sıvılara direkt kullanmayın, bir miktar ılınmasını bekleyin. Güne doğru miktarda enerji ile başlamak için mükemmel bir besindir. Sabah kahvaltınızda kızarmış ekmeğinizin üzerine sürerek de tüketebilirsiniz.

Çocuklarda Bal Tüketimi 

Meşe balı, birçok faydası olan inanılmaz doğal bir besindir. Çocukların belirli ölçülerde şeker tüketmesi vücutları için önerilmektedir. Siz de en değerli varlıklarınız olan çocuklarınızın ağızlarını tamamen doğal şeker içeriğine sahip meşe balı ile tatlandırabilirsiniz. Meşe balını şeker yerine kullanabilirsiniz. Çocuğunuzun öğünlerine meşe balını dahil etmek, yaşama sağlıkla başlamasının harika bir yoludur.

Bal çoğunlukla herkes tarafından sevilen bir besindir. Tatlı olmasından dolayı çocukların rahat  bir şekilde tüketebilmesini sağlar. Ancak yine de balın tadından hoşlanmayan çocuklar vardır. Çocuğunuz ikinci kategoride ise, balı kurabiye, kek, bitki çayları gibi farklı yiyeceklerde kullanabilir veya süte ekleyebilirsiniz.

Yetişkinler için Meşe Balı Tüketimi Önerileri

Mümkün oldukça herkese yiyeceklerin doğal halini tüketmelerini öneriyoruz. Çünkü doğal yollardan aldığınız her besinin özellikle şeker miktarını kolaylıkla kontrol edebilirsiniz.

Diğer besinlerin yanı sıra günde en fazla 6 çay kaşığı (2 yemek kaşığı) bal tüketmeye dikkat edin. Başka kaynaklardan da şeker alımı yapıyorsanız, toplam şeker alımınızın 6 çay kaşığını geçmediğinden emin olun.

Bütün gece tavana bakarak, sağa sola dönerek uyanık mı kalıyorsunuz? Uykuya hemen dalmak için meşhur bal ve süt iksirini deneyin. Tek yapmanız gereken bir bardak ılık süte bir çay kaşığı meşe balı eklemektir. Serotonin, ruh halinizi iyileştiren bir nörotransmiterdir. Melatonine uykunun uzunluğunu ve kalitesini düzenleyen kimyasal bir bileşikdir. Bal serotonin salgılar ve “vücut serotonini melatonine dönüştürür.

 

Bal Öksürük ve Soğuk Algınlığında Nasıl Kullanılır?

Soğuk algınlığı veya grip sonucu öksürüğünüzün başlamak üzere olduğunu hissediyorsanız,meşe balı  semptomları hafifletmek için yararlı bir yol olabilir.

 

Günde üç kez bir çay kaşığı bal tüketin

Öksürük uykunuzu engelleyecek kadar rahatsız ediciyse, yatmadan önce her gün bir çorba kaşığı bal tüketin.

 

Öksürük için zencefil ve bal

Dört bardak suya üç yemek kaşığı taze ve doğranmış zencefil ile bir yemek kaşığı kuru nane karıştırın. Bu karışımı kaynatın. Ocaktan alın ve oda sıcaklığında soğumasını bekleyin. Ardından karışıma bir bardak meşe balı ekleyin. Bu karışımı hava geçirmez bir kapta, buzdolabının içinde saklayın.

Her dört saatte bir, öksürüğü gidermek için karışımdan bir çorba kaşığı tüketin.

 

Şeker Hastalığında Meşe Balı Tüketimi

Tip 2 grubunda olan şeker hastaları günlük karbonhidrat ve şeker tüketimini aşmamak kaydıyla bal tüketebilirler. Tatlı isteğiyle mücadele etmekte zorlanıyorsanız ruh halinizi hafifletecek birkaç tarif bulunmaktadır.

 

Meşe Balı ve Yoğurt

Malzemeler:

1/2 çay kaşığı bal

1 çorba kaşığı sade yoğurt

Malzemeleri iyice karıştırarak tüketebilirsiniz. Bu karışımı sabahları aç karnına tüketin. Bir ay boyunca bunu her gün tekrarlayın ve kan şekeri seviyeleriniz,n kademeli olarak düşüşüne tanık olun.

Kan şekeri yüksek olan kişiler için uygundur.

 

Bal ve Tarçın

Malzemeler:

1 tatlı kaşığı bal

1 tatlı kaşığı toz tarçın

250 ml kaynar su

Tarçını bir bardak kaynar suya ekleyin. Tarçın suda tamamen çözülene kadar karıştırın. Bardağın üzerini bir kapakla kapatın ve yaklaşık yarım saat kadar bekletin. Sonrasında sıvı karışıma meşe balını ekleyin ve iyice karıştırın. Faydasını görmek için bu karışımı her sabah iki hafta boyunca aç karnına tüketin.

Kan şekeri yüksek olan kişiler için uygundur.

 

Bal, Zencefil ve Limon Çayı

Biraz limonlu bal ve zencefil çayı mükemmel bir güne başlamanın harika bir yolu, değil mi? Bu çayı düzenli olarak tüketmenin, sizi gün boyu zinde hissetmenizi sağlarken kan şeker seviyenizi de düzenleyebileceğini biliyor muydunuz?

Malzemeler:

Bir parça zencefil

1 yemek kaşığı limon suyu

1 yemek kaşığı bal

1/2 çay kaşığı çay

4 su bardağı su

Isıya dayanıklı bir kaba zencefil, çay yaprakları ve su ekleyin. Karışımı düşük ateşte 5 ila 10 dakika kadar pişirin. Daha sonra tavayı ocaktan alın ve üzerine limon suyu ekleyerek iyice karıştırın. Servis yapmadan önce karışıma bal ekleyin ve tadını çıkarın.

Kan şekeri yüksek olan kişiler için uygundur.

21 Eylül 2020

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
deneme bonusu veren siteler canlı bahis siteleri casino siteleri deneme bonusu