Faydalı Bitkiler

Kabuk Tarçın ve Faydaları

Cinnamaldehid , tüm tarçın türlerinde aktif içerik maddesidir ve bu biyoaktif bileşikler vücut üzerinde birtakım yararlı etkilere sahip olur. Özel bileşik bu lezzetli çayın bir fincanından elde edilen kumarin, linalol, sinnamik asit, proantosiyanidinler ,

Kabuk Tarçın

Kabuk Tarçın, defnegiller familyasındandır. Anayurdu Güney ve Güneydoğu Asya’dır, iklimin uygun olmayışı nedeniyle tarçın ülkemizde yetişmez. Tropikal bölgelerin bitkisi ve birçok türü olan hoş kokulu ağaç ya da ağaççıklardır. Bu türlerden önemli olan ikisi Seylan tarçını (C. zeylanicum) ile Çin tarçını (C. cassia)’dır.
Seylan tarçını Sri Lanka, Hindistan ve Myanmar’da yetiştirilir. Kışın yapraklarını dökmeyen alçak boylu ağaçtır. Bu ağacın körpe dalları kesilir. Kabukları soyulur, mantar tabakaları çıkarılır, tabakalar birbirinin içine konulup sarılarak kurutulur. Daha sonra ezilip baharat olarak Seylan tarçını adıyla satılır. Açık kahverengi ve tatlımsı tadı hoş olan bu tarçın türü makbuldür.

Çin tarçını daha büyük bir ağaç olup 10-12 m’ye kadar boylanabilir. Kışın yaprağını dökmeyen bu türün de gövde ve dallarının kabuğu soyularak yukarıdaki yöntemle elde edilen tarçın, Seylan tarçınına göre daha yakıcı, keskin ve daha az değerlidir.

Her iki tür tarçının da başlıca bileşeni, uçucu bir yağ olan sinnamik aldehit’tir. Tarçın baharat olmasının yanı sıra çeşni ve koku vermesi için bazı yemek, tatlı ve şaraplara katılır.

Tarçın çok çeşitli sağlık yararları sunan lezzetli ve hazırlaması kolay bir içecektir.Yararları arasında kilo kaybına yardımcı olma , kan şekerini düzenleme , kolesterol seviyelerini düşürme , kronik hastalıkları önleme, sindirimi iyileştirme , bağışıklık sistemini güçlendirme ve bilişsel işlevi destekleme gibi etkileri bulunmaktadır .Benel sağlığı iyileştirmek için çeşitli şekillerde kullanılan inanılmaz derecede güçlü bir baharattır .

 Tarçın çayı Nedir?

Tarçın çayı, tarçın çubuklarıyla hazırlanan sağlıklı bir içecektir. Buda sağlık yararlarına ulaşmanın en kolay yollarından biridir ve ayrıca hazırlanması çok kolaydır. Cinnamomum cassia en yaygın ve popüler çeşididir fakat cinsi içinde bitkisel bir çay olarak kullanıldığında benzer etkilere sahip olabilen bir dizi başka türleride vardır

Cinnamaldehid , tüm tarçın türlerinde aktif içerik maddesidir ve bu biyoaktif bileşikler vücut üzerinde birtakım yararlı etkilere sahip olur. Özel bileşik bu lezzetli çayın bir fincanından elde edilen kumarin, linalol, sinnamik asit, proantosiyanidinler , kateşinler ve diğer güçlü maddeler ile tamamlanmaktadır.

Tarçın Çayı Nasıl Yapılır?

Bir tarçın çubuğu 15-20 dakika az su içinde kaynatın . sonra, edeceğiniz  kaynamış 750 ml suya ilave ederek demlemenmeye bırakın  ve sonra tatlı ve baharatlı içeceği için. Tarçının doğal tatlı bir tadı olduğu için ona şeker eklemeniz gerekmez.

Birçok insan bu tarçınınınbu potansiyeli içiin tamamen habersizdir, ancak bu flavorful bitki, sağlık etkileri nedeniyle binlerce yıldır kullanılmaktadır . Bunu düşünerek, tarçın çayı yararlarına daha yakından bakalım!

Tarçın Çayı Faydaları

Tarçın çayı birçok önemli sağlık yararına sahiptir.

Kan Şekerini Düzenler

Araştırmalar, düzenli tarçın desteğinin düşük insülin duyarlılığının neden olduğuna inanılan daha düşük kan şekeri seviyelerine yol açabileceğini göstermiştir. Tip 2 diyabetten muzdarip olanlar için , bu yüksek kan şekerinin sürekli olarak izlenmesi gerektiği için önemli olabilir . Ayrıca, bu tür önleyici ilaç veya tedavi obezite veya kardiyovasküler sorunlar gibi ilgili durumların önlenmesine yardımcı olabilir .

Kilo kaybı

Diyabet üzerindeki etkileri ile ilgili olarak tarçın da vücudun daha az yağ depolamasına yardımcı olabilir üretilen insülin miktarını azaltarak, tarçın çayı da kan şekerini düşürür. Bu nedenle vücudunuz daha az yağ depol Aslında ayacak ve yavaş yavaş kilo vereceksiniz. Tek yapmanız gereken, günde bir veya iki bardak tarçın çayı tüketmektir

Kolesterol Seviyesini düşürür

Tarçın vücuttaki glisemi ve lipid düzeyleri üzerinde kanıtlanmış bir etkiye sahiptir, yani konsantrasyonlarını azaltarak kalp sağlığı ile ilgili endişeleri olanlara iyi bir haberdir . LDL kolesterol seviyelerini düşürerek ve HDL kolesterol seviyelerini yükselterek tarçın çayı, ateroskleroz geliştirme  veya kalp krizi veya felç geçirme şansınızı azaltabilir. Düşük kolesterol düzeyleri de kilonuzu korumak ve koroner kalp hastalıklarını önlemek için önemlidir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Tarçında bulunan bazı organik bileşiklerin antiviral, antifungal ve antiseptik etkileri vardır. Buda tarçın çayı bağışıklık sistemi işlevini geliştirmek için en iyi içeceklerden biri yapar, çünkü antioksidanlar vücutta enfeksiyona veya hastalığa neden olabilecek yabancı patojenleri ve materyalleri etkisizleştirir ve uzaklaştırır. Buda patojenlerin çoğunun bulunabileceği mide için özellikle değerlidir.

Kronik Hastalıkları Önler

Tarçın aktif içeriği sinnamaldehid, ayrıca kateşinler, siyanür ve diğer önemli bileşiklerde dahil olmak üzere yüksek konsantrasyonda güçlü antioksidanlara sahiptir.Bu antioksidanlar, serbest radikalleri, hücresel metabolizmanın tehlikeli yan ürünlerini nötralize etmek ve vücut boyunca oksidatif stresi önlemek için idealdir . Tarçın çayının, belirli kanser türlerinde ve aynı zamanda yaşlandıkça daha yaygın hale gelen kronik hastalıklar üzerinde önleyici bir etkiye sahip olabileceği anlamına gelir .

Sindirimi artırır

Çalışmalar, tarçın çayını düzenli olarak tüketen kişilerde gastrointestinal sağlıkta net bir iyileşme göstermiştir . Sindirim yardımcısı olarak tarçın, mide suları ve mide asitleri üzerinde uyarıcı bir etkiye sahiptir. Sindirimi daha etkili ve etkili kılar , böylece daha az gaz , kabızlık , şişkinlik, kramp ve mide rahatsızlığı ihtimalini azaltır . IBS ve diğer hastalıkların neden olduğu bağırsak iltihabı düzenli olarak tarçın çayı tüketiminde de bir kalkan gibi görülmelidir. Son olarak bu çay da iştah uyarıcı olarak bilinir ve malnütrisyon veya anoreksiyadan muzdarip olmamanıza yardımcı olabilir .

Beyin Fonksiyonunu Artırır

Araştırmalar tarçının sadece vücut için değil, aynı zamanda zihin için de önemli olduğunu bulmuştur. Özellikle eski nesillerdekiler tarçını bilişsel hızı iyileştirmek konsantrasyonu ve odağı arttırmak ve hatta yeni sinir yollarının büyümesini ve uyardığı bilinir . Böylecede Tarçını Alzheimer ve diğer dejeneratif nöral durumların tedavisi için önemli bir bitkisel bir strateji haline getiriyor.

Şiddetli menstrüasyon belirtilerinden muzdarip kadınlar genellikle hormon seviyelerini etkilemeyen güvenilir bir ilaç için çaresizdir. Tarçın, analjezik ve antikoagülan etkilere sahiptir, bu da menstruasyon sırasında ağrıyı ve krampları azaltabileceği anlamına gelir. Daha ağır bir akışa sahip olma eğiliminde ise dönemin şiddetini azaltmaya yardımcı olur.

Uyarı :  Tarçın çayı  birçok etkileyici faydaya rağmen bazı yan etkilere de sahiptir. Aşırı tarçın çayı alımı karaciğer için çok tehlikeli olabilir ve hatta karaciğer yetmezliğine bile neden olabilir. Bunun nedeni kumarin denilen aktif bir maddenin varlığından kaynaklanmaktadır . Çoğu tarçın çeşidinin güvenli seviyeleri olmasına rağmen, Cassia, Saigon ve Korintje tarçın çeşitlerinin aşırı tüketimi tehlikeli olabilir. Her gün birkaç bardak tarçın çayı tatminkar olmalı ve ölçü  karaciğer sağlığınız için bir tehdit oluşturmaz

 

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı