Genel

Kakule

Kakule

Kakule, zencefilgiller familyasındandır. Anayurdu bilinmeyen, ancak Güney Hindistan ile Asya’nın sıcak ve bataklık orman alanlarında yabani olarak yetişen, çokyıllık duyarlı otsu bitkidir. İklim uygun olmadığından ülkemizde yetişmeyen, 3-5 m. boylanabilir. Mızrak biçimli iri yapraklarının üzeri koyu yeşil olup yaprakların altı daha açık yeşil ve ipeksi görünüşlüdür.

Kakule tohumları % 4’e varan oranda uçucu yağ ile terpinilasetat, sineol, limonen, sabinen ve pinen adlı maddeleri içerir. Bu tohumlar hoş kokuları nedeniyle, öğütülmeden aynen ya da öğütülüp toz haline getirilerek bazı yemek, ekmek, kurabiye, bisküvi, turşu, likör ve şaraplara katılır. Yakındoğu ülkelerinde kahveye eklenip “”kakule kahvesi”” yapılarak içilir. Tohumları parfüm endüstrisinde de kullanılır.

Çin’de her derde devaymış gibi sıkça kullanılan tohumlarının sağlığa yararlı tıbbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri şöyle özetlenebilir:

Halk tebabetinde kullanımı:

İştahı artırır.

Midevidir. Sindirim sistemini uyarır. Sindirim işlemini kolaylaştırır. 

Dispepsi (sindirim yetersizliği) nedeniyle oluşan mide ve bağırsak gazlarını söktürür. Aynı nedenle oluşan karın ağrısını da geçirir.

Baş ağrısını geçirir.

Tükürük akışını hızlandırır.

Tohumları ayrıca nefesin kötü kokusunu da temizler. Bunun için bir-iki tohumu ağza alınıp çiğnenir.

 

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı