Bitkisel Yağlaren tecrübeli aktar

Kaliteli Uyku İçin En İyi Temel Yağlar

Kaliteli uyku vücudumuz için en önemli ve onarıcı süreçlerden biridir, ve ihtiyaç duyduğumuz yeterli miktarda rahat kesintisiz uyku almazsak genel sağlığımız üzerinde oldukça olumsuz etkiler.

Kaliteli uyku vücudumuz için en önemli ve onarıcı süreçlerden biridir, ve ihtiyaç duyduğumuz yeterli miktarda rahat kesintisiz uyku almazsak genel sağlığımız üzerinde oldukça olumsuz etkiler. Neyse ki uyku içinde birçok mükemmel esansiyel yağlarda vardır. Kaliteli bir uyku sizi zihninizi tazelenmiş, dinlenmiş bir şekilde güne başlamanızıda sağlar.

Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde, 40 milyondan fazla insan kronik uyku bozukluklarından muzdariptir ve 20 milyon insan akut uyku problemlerinden muzdariptir. Bu bozukluklar kronik uykusuzluktan gündüz uykusuzluğuna, huzursuz bacak sendromuna ve Kötü madde kullanımı, anksiyete , depresyon gibi. Uyku bozuklukları ilaç etkileşimleri ve kimyasal dengesizlikler gibi çeşitli etkenlerde uyku problemlerine sebepte olabilir. Reçete edilen ilaçlarda genellikle yan etkilere sahip olduğundan da kişiler gün boyunca halsiz hissedebilirler. Uzmanlar yetişkinler için günde 7-9 saatlik kesintisiz uyku tavsiye ediyorlar, ancak hızlı ve zorlu modern dünyamızda bu çok zor olabiliyor.

Uyku bozukluklarının bazı nedenleri uçucu yağlar tarafından kontrol edilemediğinden veya hafifletilemese bile bu yağların rahatlatıcı ve rahatlatıcı etkileri insanların rahat kaliteli uyku uyumasını kolaylaştırarak bedeni ve zihni sakinleştirmeye fayadası olabiliyor. Buda esansiyel yağların yatıştırıcı, anksiyolitik, anti-depresan, yatıştırıcı, ısınma, anti-enflamatuar ve analjezik özelliklerinden kaynaklanmaktadır.
*Uyku İçin En İyi Uçucu Yağlar

Bazı uyku sorunları için en popüler ve etkili esansiyel yağlar arasında sıralanabilinen, portakal, kediotu kökü, papatya, lavanta, sandal ağacı, bergamut, ylang-ylang, sedir ağacı, paçuli ,mercanköşk ve yasemin yağları gibi..

*Sedir Ağacı Yağı
Bu esansiyel yağ, anti-enflamatuar, rahatlatıcı ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir, bu da size yatmadan önce ideal bir çözümdür çünkü stres ve anksiyete zihninizi temizlemenize yardımcı olur ve melatoninin serbest kalmasını sağlar.
Nasıl Kullanılır – Oda difüzörünüze birkaç damla sedir ağacı yağı ekleyebilir veya bu yağı bir taşıyıcı yağ ile karıştırabilir yada gece önce alnınıza ve boynunuza birkaç damla sürebilirsiniz.

*Ylang Ylang Yağı
Bu çiçek vede meyve esansiyel yağı iltihabı azaltmaya yardımcı olur ve vücutta sakinleştirici bir etkiye sahiptir, insanların derin ve onarıcı bir uykuya dalmasına yardımcı olur. Uykusuzluk ve uyku bozukluğunuzun kaynağı günlük endişe ve kaygılar ise, endişeyi de kaygıyıda ruhsal olarak ortadan kaldırır.
Nasıl Kullanılır – Topikal bir uygulama kaliteli bir uyku sağlamak için bu yağı bergamot ve lavanta yağlarıyla birlikte kullanmak çok papüler bir uygulamadır. Bu yağlardan sadece yastığınıza bir kaç damla damlatarak bir kesintisiz bir gece geçirip ve sabahları ferahlık hissi ile uyanabilirsiniz.

*Sandal Yağı
Sandal yağı vücudunuzu sirkadiyen ritmlerinizi düzenleyebilen normal uyku düzenine ulaşmanıza yardımcı olan önemli bir nörotransmitter olan melatonin üretecek şekilde stimüle edebilir . Ayrıca, endişeli ve dikkat dağıtıcı düşüncelerin zihni temizlemeye yardımcı olan bir yatıştırıcı ve anksiyolitiktir.
Nasıl Kullanılır – Sandal ağacının aroması insanları derin bir uykuya sokmak için yeterlidir, bu nedenle yataktan önce bir oda difüzörüne veya bir aromaterapi tedavisine eklenmesi çok etkili olabilir.

*Lavanta yağı
Yaygın olarak en rahatlatıcı yatıştırıcı ve anksiyolitik yağlardan biri olarak bilinen lavantayı insanlar, binlerce yıldır uykuya yardımcı olmak için lavantada bulunan aromatik bileşikleri kullanıyorlardı. Günümüze ise Lavanta yağı ayrıca huzursuz bacak sendromunu ve uyku apnesini önlemeye yardımcı olan anti-spazmodik özelliklere de sahiptir .
Nasıl Kullanılır – Yatağa gitmeden önce birkaç damla lavanta yağını banyo suyuna karıştırabilir ya da birkaç damla serpiştirebilirsiniz. Oda difüzörleri de lavanta yağı kullanmak için iyi bir yaklaşımdır.

*Mercanköşk Yağı
Mercanköşk yağının merkezi sinir sistemi ve epifiz bezi ile doğrudan etkileşimi nedeniyle vücut üzerinde uyku-uyarıcı ve yatıştırıcı etkileri olduğu bilinmektedir,böylelikle melatoninin kan içine salınmasını kolaylaştırır. Mercan köşk aynı zamanda anksiyete ve stres hormonlarının azaltılmasına yardımcı olur ve uykuya dalmayı kolaylaştırır.
Nasıl Kullanılır – Bazı kişiler birkaç damla mercanköşk yağını bir bardak ılık suya karıştırır ve yatağı yatmadan önce içer bu da vücudun hızla sakinleşmesine ve uykuya dalmanızı ve rahat bir uyku uyumada yardımcıdır.

*Yasemin Yağı
Yasemin yağı çok iyi araştırılmış bir soporific kaliteye sahip olduğu için , en efsanevi uyku yardımcılarındandır . Beyinde stres seviyelerini düşürecek ve zihni sakinleştirecek aynı zamanda da sabah dinlenmiş hissini veren belirli nörotransmiterlerin salınımını tetikler
Nasıl Kullanılır – Birçok kişi yatak yataklarında sakinleştirici bir atmosfer sağladığından ve uykuya daldığında zihni rahatlattığı için özellikle yatmadan önce odalarındadaki difüzör’lerde yasemin yağını kullanmayı tercih eder .

*Paçuli Yağı
İnsanlar sık sık anksiyete ve depresyon üzerindeki etkileri yüzünden paçuli yağının eşsiz güzel kokusundan koklayıp rahatlamış bir hale dönüşürler . Bu sebeblede aynı zamanda daha iyi bir uyku almanıza yardımcı olur. Vücudun stres hormonu seviyelerini düşürmek ve enerjik bir destekte sağlayarak zihni temizlemeye yardımcı olur. Paçuli yağı mükemmel bir ön uyku çözümü için ideal bir seçimdir.
Nasıl Kullanılır – Paçuli Yağı ile birkaç damla nergis ve bergamot yağını ellerinizle karıştırın ellerinizi ovuşturarak ve derinlemesine koklayıp nefes alarak uykusuzluğun önlenmesine yardımcı olurlar. Ayrıca yastığınıza 2-3 damla damlatabilirsiniz.

*Kediotu Kök Yağı
Ruh halini yükselten ve depresyonu ortadan kaldıran sakinleştirici bir madde olarak tanınan kedi otu kökü yağı, uykuya dalmak için en popüler esansiyel yağlardan dır .Sabahları kendinizi dinlenmiş sakin ve fit hissetmenizi sağlamak için, derin ve kesintisiz bir uyku zamanı geçirmenize etkilidir
Nasıl Kullanılır – Kediotu kökü yağının en popüler kullanımlarından biri yatak odası difüzörüdür. Uykudan birkaç saat önce kesintisiz uykuya sebep olan ve rahatlatıcı etkisiyle Kedi otu yağını difüzöre koyarak odanızı kedi otu yağının mikro parçacıkları ile doldurun.

*Papatya Yağı
Papatya Için binlerce yıldır günümüzde ise papatya yağı, anti-enflamatuar nedeni ile analjezik özelliklere rahatlatıcı bir madde olarak kullanılmıştır. Gece sizi ayakta tutan kronik ağrı veya rahatsızlık çekiyorsanız bu yağı rahatlama ve huzurlu bir gece uykusu için kullanmayı deneyin.
Nasıl Kullanılır – Bu uçucu yağın bir kısmını şampuanlarınıza saç kremlerine veya yüz kremlerine ekleyebilir verdiği aroması sayesinde günün sonunda yavaşça sakinleşmenizi sağlayabilir veya tüm gün boyunca Papatya yağını oda difüzörüne ekleyebilirsiniz.

*Portakal Yağı
Anksiyolitik özellikler uyku yardımcısı olarak kullanılan herhangi bir yağ için önemlidir ve turuncu yağın sinir sistemini sakinleştirmesi ve daha sakin bir zihin sağlığı kanıtlanmıştır . Ayrıca geceleri kullanıldığında huzursuz bacak sendromunu ve uyku apnesini yatıştırmaya yardımcı olan etkili özelliklere sahiptir.
Nasıl Kullanılır – Badem yağı veya hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile portakal yağının karıştırılması ve daha sonra karışımın cildinize bir gece nemlendiricisi olarak uygulanması ile portakalın aroması uykuya dalacak şekilde kaslarınızı ve zihninizi sakinleştirmenize yardımcı olur

*Bergamut Yağı
Araştırmalarda Bergamotun rahatlatıcı özelliklerinin vücuttaki stres hormonu seviyelerini azalttığı ve uyku halinde adrenalinin vücut tarafından salınmasını engellediğini gösterilmiştir. Anksiyete kaynaklı uykusuzluk ve uyku problemleri için Bergamut yağ kapsamlı bir ilaçtır.
Nasıl Kullanılır – Bergamot yağını kullanmanın popüler bir yolu sıcak 5-10 damla ekleyip buharını soluyarak teneffüs etmektir. Bunu takiben uykuya yatmakta çok uzun sürmemelidir.

Dikkat edilmesi gerekenler: Uyku problemleri için esansiyel yağların kullanımı çok popülerdir, ancak bu yağların bazılarının sahip olabileceği yan etkileri dikkate almakta önemlidir. ilaçlar olumsuz etkileşime girebilen sağlık durumlarını kötüleştirebilen cildi tahriş edebilen mideyi rahatsız edebilen, kan basıncının tehlikeli derecede düşmesine ya da yorgun ve halsiz hissetmenize neden olabilecek aktif bileşikler ve kimyasallarla doludur. Her yağın bireysel bileşenleri ve riskleri vardır, bu yüzden günlük sağlık programınıza eklemeden önce ek araştırmalar gereklidir. Ayrıca bu potansiyel yağlardan birini uyumadan önce kişisel risklerinizi daima tartışmalısınız.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı