en tecrübeli aktar

Teff Tohumu Sağlığa Faydaları ve Büyüleyici Yararları

Etiyopya'da yetişen ve injera (ekşi hamur işi) yapmak için kullanılan Teff, sağlık faydalarına ait uzun bir listesi olan küçük bir tahıldır.

Teff Tohumu ‘nun en önemli faydaları arasında kilo verme  dolaşımın artması adet sorunlarının azaltılması, kemik sağlığının iyileştirilmesi uygun büyüme ve gelişimin desteklenmesi bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi Çölyak hastalarına yardımcı olunması diyabetik semptomların yönetilmesi, sindirim optimize edilmesi ve kalp sağlığının Korunması gibi etkileri bulunmaktadır.

Etiyopya’da yetişen ve injera (ekşi hamur işi) yapmak için kullanılan Teff, sağlık faydalarına ait uzun bir listesi olan küçük bir tahıldır.

Toronto’da bulunan bir beslenme eğitimcisi olan Rosanna Lee, “size mükemmel kombinasyon faydaları sağlayan süper bir yiyecek arıyorsanız Teff Tohumu diyetinize destek ve beslenme katkısı sağlar” diye belirtmiştir

Glutensiz  yüksek demire sahip olan Teff  çok lezzetli olmanın yanı sıra geçtiğimiz günlerde Hollywood’un yeni süper mutfağında ve yeni quinoa olarak da adlandırıldı. Daily Mail’e göre Gwyneth Palrow ve Victoria Beckham’ın ikisi de teff hayranı olup  Tohumu çoklu kullanımlarını Açıkladılar

Öz’e görede, teff’in PMS semptomlarını azalttığı ve kilo vermenize yardımcı olduğu da biliniyor ve Lee’de protein kaynakları arayan vejetaryanlar için ideal olduğunu söylüyor.

Ama bu süper besinin sahip olmadığı tek şey ucuz bir fiyat etiketi. Parayı harcamaya sakıncası yoksa buna süper yiyecek bunada değer diyede belirtmiştir. İşte hayatında daha fazla teff Tohumuna ihtiyaç duyulmasına  Lee’nin açıklama yapmasının sekiz nedeni.

Teff Tohumunun en yaygın kullanımı un ve ekmek yapmaktır .Ancak temel olarak diğer tahıl gevreği ile aynı şekilde kullanılabilir. Etiyopya mutfağında büyük ekmeklerin büyük çoğunluğunun sunulduğu ve (Etiyopyadan yapılan) injera ekmeği Etiyopya mutfağından dünyaya yayıldığı gibi Teff Tohumu konusunda da bilgi ve ilgiye sahip oldu .

Teff  Tohumu neden bu kadar önemli

Büyümeyi Teşvik Ediyor

Sekiz farklı amino asitle birlikte, az miktarda da dahil olmak üzere lysine denilen, teff Tohumu büyüme ve gelişme için önemli destek sağlar. Vücudumuzun yaşamı boyunca yeni hücreler ,yaşlı hücrelerin onarılması ve genel gelişimi sağlamak için proteine ​​ihtiyacı vardır. Hayvansal proteinlerde vücudumuza daha yararlı olabilir. Teff Tohumu vejeteyanlar ve sağlıklı beslenme tutkusu olanlar için iyi bir bitkisel protain deposudur. Herkes için önemli olmasının ana sebebepleride içerisinde amino asit bileşenlerinin bulunması nedeniyle sağlıklı bir diyet desteğine sahip olmasıdır.

Çölyak Desteği

Çölyak hastalığından muzdarip insanların sayısı artmaya devam ettikçe, glüten içeren gıdalara alternatif seçeneklerin olması önemlidir. Çölyak hastalığı ( glüten intoleransı ) acı çeken insanlar için çok acı verici ve tehlikeli olabilir. Bu nedenle özellikle de gluteni önlediğinden insanlar için sağlıklı ve lezzetli seçenekler sunar.

Sağlıklı Kemikler

Teff Tohum çok çeşitli mineral ve besin içerir  ancak kalsiyum açısından gerçekten etkileyicidir. Kalsiyum kemik büyümesi ve gelişimi için gerekli bir mineraldir ve yaşlandıkça bu mineral serk kemik yoğunluğuna katkıda bulunur .  Şayet osteoporoza (belki de yaşam tarzından dolayı) yatkınsanız veya diyetinizde kalsiyum eksikliği varsa, teff Tohumunu tüketmek  yaşınıza göre kemik bütünlüğünüzü korumaya yardımcı olabilir.

Güçlü Bağışıklık Sistemi

Çoğu hububat zengin minerallere sahip olsa da , özellikle C vitamini gibi önemli vitamin düzeylerine sahip oldukları bilinmemektedir . Bildiğiniz gibi, C vitamini, bağışıklık sistemimizin önemli bir parçasıdır ve beyaz kan hücrelerinin üretimini ve aktivitesini uyarır. Bununla birlikte C vitamini aynı zamanda, yeni hücrelerin, kan damarlarının, organların ve kas dokusunun oluşturulması için gerekli olan kolajende de önemli bir bileşendir. Teff Tohumu yüksek protein içeriği ile birlikte bir yararıda diyet lifinde bulunan C vitaminidir bu nedenlede genel sağlığınız üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Artan Sirkülasyon

Minerallerden bahsederken Teff Tohumunun mineral içeriğinde yüksek miktarda demir bulunmaktadır . Genellikle anemi hastası olan hastalar için teff  önerilir . Demir kırmızı kan hücrelerimizde kilit bir unsurdur ve vücutta demir eksikliği olduğunda  zayıflık, baş dönmesi , kognitif bozukluk, kas krampları ve baş ağrıları sıklıkla görülür (bunlar aneminin belirtileridir) Dolaşımınızı hızlandırmak ve vücudunuzun organ sistemlerini ve bölgelerine oksijenlenmesini arttırmak istiyorsanız, hemen diyetinize biraz teff tohumu ekleyin

Diyabet Kontrolü

Genellikle teff Tohumu ‘nun göz ardı edilen yan faydalardan biride diyabetiklerin durumlarını yönetmelerine yardımcı olma kabiliyetidir . Teff, diyabet hastalarının kan dolaşımına insülin salınımını yavaşlatmaya yardımcı olur. Diyabet’te  dikkatli değilseniz oluşabilecek tehlikeli şeker yükselmelerine ve buna bağlı hasarlarında önlemesine yardımcı olur. Bu durum kısmen teff tanesinin lif içeriğinden kaynaklanmaktadır, ancak araştırmalar daha erken aşamalarda olmasına rağmen etkileri üzerinde çalışmalar hala sürdürülmektedir.

Adet Sorunlarını Giderir

Teff tohumu  nesiller boyunca anti-inflamatuar ve menstrüel olarak yatıştırıcı bir ajan olarak bilinir bu nedenle ağır adet akışından şiddetli kramplardan veya adet dönemlerinde diğer fiziksel belirtilerine maruz kalmaya eğilimliyseniz beslenmenizde teff tohumu kullanmak şiddetin azaltılmasına yardımcı olur.

Sindirim sağlığını artırır

Teff Tohumu binlerce yıl boyunca müshil olarak veya en azından sindirim sürecini hızlandırmak için kullanılmıştır. Bu muhtemelen Tohumdaki  diyet lifinin yüksek içeriğinden dolayıdır,  bu da dışkılamayı kolaylaştırıp arttırır.Peristaltik hareketi uyarır ve bağırsak hareketlerinizin düzenliliğini ve kalitesini arttırır. Tohum aynı zamanda aşırı omega-6 yağ asitlerini ortadan kaldırarak vücuttaki kolesterol seviyelerini dengeleyebilir. Ayrıca kabızlığı , şişkinliği, krampları ve daha ciddi gastrointestinal sorunları giderir.

Enerji Üretimini Destekler

Teff Tohumunda yüksek konsantrasyonlarda bulunan bir başka mineral de enerji üretimi  büyüme ve onarım enzimatik reaksiyonlar, sinir sistemi fonksiyonu ve kırmızı kan hücresi oluşumu dahil olmak üzere vücudumuzda önemli rol oynayan bakırdır . Uygun bakır seviyeleri olmadan vücut sistemlerimizin çoğu başarısız olmaya başlayacaktır bu nedenle teff Tohumu ile  bakır takviyesi eklemek asla kötü bir fikir değildir.

Sağlıklı kalp

Son olarak fakat en önemliside  teff Tohumunun kalp sağlığı için çok yararlı olduğu gösterilmiştir .Düşük sodyum içeriği, vücudun atardamarları çok fazla tıkamasını Teff Tohumu araştırma çalışmalarında kan basıncını etkili bir şekilde azalttığını göstermektedir. Bu kalp krizi veya felç geçirme olasılığınızı azaltabilir ve kardiyovasküler sisteminizdeki genel yükü azaltabilir.

Teff Tohumunun bilinen herhangi bir alerjenik yapısı yoktur ve herhangi bir tutarlılıkla yan etkileri bildirilmemiştir.

 

 

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı