Genel

Kırkkilit Otu

Kırk Kilit Otu

Kırk Kilit Otu, Sulak yerlerde, işlenmemiş tarlalarda, dere kenarlarında, bataklık yerlerde, 1450 m. deniz seviyesine kadar yerlerde yetişir. 

Çok yıllık otsu bir bitkidir.Bitki uzun, dallı, boğumlu köksap, köksapta kahverengi siyah yumrular bulunur ve 2 türlü sapı vardır: İlkbahardaki ve yaz mevsiminde oluşanlar.İlkbahardaki parlak kahvemsi siyah renkte, meyveli, basit ve spor taşıyan kalkanvari sporofillerden ibaret başaklar ile sonuçlanır.Spdranjlar, sporofillerin yanlarında bulunur.

Bitki %5 kadar ekvizetonin saponini, nikotin ve ekvizetin akaloidi, 3-metoksipiridin, dimetilsulfon, ekvizetrin, izokversitrin, luteolin flavonoidleri, vitamin C, provitamin A, oksal, ekvizet, akonit ve silisyum asidi, sepi maddeler, albümin, yağlı maddeler, acı maddeler, reçine, alkal (eriyen) ve alkalozemin (erimeyen) silikatlar vs. ihtiva eder. 

Halk tebabetinde Kullanımı

Atkuyruğunun idrar söktürücü ve kan dindirici tesirde olduğu anlaşılmıştır.Bundan dolayı muhtevasında bulunan silisyum asidi ve ondan ayrılanlar anti tüberkuloz (vereme) karşı tesirdedir.Kan tükürme, rahim kanaması, idrar yolları iltihabı, böbrek ve safra kesesi taşları ve akciğer veremine karşı kullanılır. 

Atkuyruğu halk tababetinde, altını ıslatan, kan işeme, albümin, su toplama, nikris, siyatik, romatizma, mide ağrıları, yüksek tansiyon, ateros kleroz (damar sertliği), akciğer kanaması, basurlar, kan kusma vs. yerlerde kullanılır.Genişleyen kan damarları, kemik veremi, kanser urları (tümör), ekzamalar ve güç iyileşen yaralara lapa halinde, beyaz akıntıda yıkamada, boğaz ağrılarına karşı gargara şeklinde kullanılması tavsiye edilir.Veteriner hekimlikte hayvanlarda görülen yara ve ülserlere toz halinde ekelenir. 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı