Genel

Mate Çayı

Mate Çayı

Mate Çayı, Mate, Brezilya Paraguay ve Arjantin de kültüre alınmış bir bitkidir.
Yaprakları ve genç dallarından sıcak ve soğuk olarak içilebilen tonik içecek hazırlanmaktadır. Besleyici ve şifalı özellikleri ile Mate, gıda sektöründe ve tıpta kullanılmaktadır.
Pastör enstitüsünden bir grup ve Paris bilim çevreleri, Mete’nin günlük yaşam için gerekli tüm vitamin ve mineral ve diğer maddeleri içerdiği sonucuna varmışlardır. Bunlar reçine, lifler, uçucu-eterik yağlar, tanenler, karo ten vitamin a-b-c-e-b-b1-b2,b komlex, riboflavin, nikotinik asit, pantotenik asit, biotin, magnezyum, kalsiyum, demir, sodyum, mangan, fosfatlar, klorofil, kolin, inezitol.

Bilim adamları, araştırmalarının sonuç bölümlerinde bu kadar çeşitli maddelerin bu miktarda birlikte bulunmasını seyrek rastlandığını söylemişlerdir.
Mate aynı zamanda midevi rahatsızlara çok iyi gelir.
Mate mide-safra kesesi iltihaplarına iyi gelir.
Mate diyet yapanların içmesi gereken çok önemli bir bitkidir. Çünkü Mate açlık duygusunu bastırır ve gıda ile alınamayan maddeleri organizmaya kazandırır.
Mate için çok yaygın düşünceler vardır-tonik bitkidir, zayıf ve baskı altındaki sinirleri yatıştırır, konsantrasyonu artırır, stresi ve gerginliği azaltır, yorgunluk sebeplerine çok iyi gelir(kas hücrelerinin metabolizmasını arttırması ile açıklanmıştır)
Herkesçe paylaşılan ise, Mate kullanıldıktan sonra moralin iyileştiği,
Özellikle depresyonda uyku döngülerini ve süresini bozmadığıdır. Birçok insan Mate kullanınca daha süresince uykuya daldığını, ayrıca daha derin, rahat ve verimli uyuduğunu söylemektedir.
Bağımlılık yapmadığından Mate kafein içeren içecekleri bırakmak isteyenler için mükemmel bir seçenektir.
Matenin içindeki maddeler, kalbin oksijenlerle ve minerallerle daha iyi beslenmesini sağlar bu şekilde kalbi kuvvetlendirir.
Stres ve fiziksel yorgunluklarda Mate, kaslarda laktik asitin birikmesini önler,yorgunluğun atılmasına çok faydalıdır.”

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı