Ansiklopedik Bilgileren iyi aktaren iyi şifacı

Mahlep nedir ?

Mahlep

10 m’ye kadar boylanan,beyaz çiçekli bir ağaçtır.Avrupa ve Doğu Akdeniz ülkelerinde yaygındır. Türkiye’de Tokat,Zile,Niksar,Amasya,Çorum ve Mardin’de yetiştirilir.İdris ağacı,endirez,endürüz,keniro(Diyarbakır),kokulu kiraz ağacı,melem,yabani kiraz adıyla da bilinir.
Tohumu elde etmek için olgun meyveleri sıyrılır. Güneşte kurutulur. Silindirler arasından geçirilerek çekirdek kırılır ve elenerek çekirdek tohum kabuğundan alınır. Türkiye’nin dış satım ürünüdür.

Özellikle keklere,çöreklere ve kuru pastalara katılır. Likör sanayinde kullanılır. Ağacı,dal ve kabukları içerdiği kumarin nedeniyle hoş kokuludur. Bu nedenle eskiden ağacının dallarından tütün içmekte kullanılan çubuklar yapılırmış. Ayrıca parfümeri sanayinde de, yağı ise boya sanayinde kullanılır.

Kullanıldığı Yerler : Kurutulan meyveleri baharat olarak kullanılır. Özellikle hamur işi pastalara kendine has hoş bir koku vermektedir. Meyvelerin içindeki sert kabuklu tohumlar, yaygın biçimde baharat olarak kullanıldığı gibi ayrıca kuvvet vericidir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı