Öne ÇıkanPropolis Mucizesi

Propolis Nedir Sıvı Propolisin Sağlığa olan Doğal Faydaları

Propolisin en etkileyici sağlığa yararlarından bazıları, bağışıklık sistemini koruma, iltihabı azaltma, alerjik reaksiyonları azaltma, yaraları iyileştirme , kan dolaşımını arttırma, göz sağlığını arttırma, zekayı iyileştirme ve kemikleri güçlendirmede etkileri vardır.

Propolis

Propolis en büyüleyici Arı ürünlerinden biridir. Arıların, farklı bitki organlarından topladıkları ve balmumu ile karıştırdıkları reçinelerden üretilen bitki kaynaklı bir üründür. Propolis bir arı kovanındaki bir yapı malzemesi ve koruyucu bir maddedir. Ayrıca bal arısının sosyal dokunulmazlıklarında önemli bir rol oynar ve insanlar tarafından nutrasötikler, reçetesiz hazırlıklar ve kozmetiklerin bir bileşeni olarak yaygın şekilde kullanılır. Kimyasal bileşimi coğrafi bölgelere, iklim bölgelerine ve yerel bitki örtüsüne göre değişir. Propolis araştırmalarında propolisin kimyasal çeşitliliğinin anlaşılması çok önemlidir. Bu yazıda, propolisin farklı yönleriyle çalışılması için mevcut yöntemlere genel bir bakış sunuyoruz: arı kolonisindeki propolis; propolisin kimyasal bileşimi ve bitki kaynakları; propolis’in arılara ve insanlara göre biyolojik aktivitesi;

Soyut hali

Propolis, çeşitli bitki kaynaklarından bal arıları tarafından toplanan reçineli bir kovan ürünüdür. Geniş bir biyolojik aktivite yelpazesine sahip popüler bir halk ilacıdır. Ayrıca çeşitli Asya, Avrupa ve Amerika ülkelerinde bir sağlık içeceği olarak kullanılmıştır. Birkaç araştırmacı grubu, dikkatlerini propolisin biyolojik aktivitesi ve aktif ilkeleri üzerine yoğunlaştırmıştır. Propolis’in farmakolojik özellikleriyle ilgili her yıl uluslararası dergilerde birçok bilimsel makale yayınlanmaktadır. Bu derleme makalesi, (1995’ten bu yana) propolisin anthepatotoksik, antitümör, antioksidan, antimikrobiyal ve antienflamatuar özelliklerine odaklanan farmakolojik özellikleri hakkındaki son bulguları derlemektedir. Propolis ve aktif bileşiklerin olası etki mekanizması tartışılmıştır.Bu arı tutkalı sadece kovanı tamir etmekle kalmaz, hastalıklara karşı da korur ve hayatta kalabilmeleri için sağlıklı bir ortam sağlar.

İnsanlar için propolis uygulamalarının çoğu, aynı özelliklere dayanır. Birçok sağlık meselesinde faydası ile ilgili araştırmalar sürmektedir, ancak binlerce yıllık geleneksel kullanımın çok fazla olduğuda bilinmektedir. Arılar dünya genelinde bulunduğundan, propolis için birçok farklı uygulama ve kullanımlar keşfedilmiş ve popüler hale getirilmştir. Küresel bilgi paylaşımının artmasıyla birlikte, popülerliği günümüzde dahada arttı. Bu sağlık yararları büyük ölçüde propolis içerisinde bulunan terpenlere, uçucu yağlara , antioksidanlara , organik bileşiklere ve doğal asitlere atfedilebilir .  Besin yapısı, bölgeye ve floradaki çeşitliliğe göre değişir, bu nedenle propolis dünya üzerinde biraz farklı olabilir. Şimdi propolisin sağlığa faydalarından bazılarına daha yakından bakalım..

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı