Ansiklopedik Bilgiler

Mercan köşk Yağı Faydaları Etkileri ve En önemli Kullanım Alanları

Mercan Köşk yağı, soğuk algınlığı, ateş , iltihaplanma, aşırı kas dökülmesi, diş ağrısı, baş ağrıları ve diğer birçok kaynaktan oluşan ağrıyı azaltır. Bununla ilgili en iyi şey, piyasada bulunan diğer analjezik ağrı kesicilerinin tersine, olumsuz bir yan etkisinin bulunmamasıdır.

Mercan köşk yağı  sağlığa olan faydaları, analjezik, antispazmodik, afrodizyak, antiseptik, antiviral, bakterisit, yağ asidi, sefalik, diafötik, sindirim sistemi, diüretik, emenagog, balgam söktürücü, mantar öldürücü, hipotansif, müshil, nervin  gibi özelliklerine sahiptir , sedatif, mide, vazodilatatör maddedir.

İçindekiler

Bu uçucu yağ, Marjoram bitkisinin taze ve kurutulmuş yapraklarının buhar damıtımı ile ekstrakte edilir; bunlar ayrıca Origanum Marjorana bilimsel adı olan Knotted Marjoram olarak bilinir. Marjoram yağının ana bileşenleri Sabinene, Alpha Terpinene, Gamma Terpinene, Cymene, Terpinolen, Linalool, Sabinen Hidrat, Linalil Asetat, Terpineol ve Gamma Terpineol’dür. Akdeniz bölgesinde uzun yıllardır şifalı kullanımları ile tanınan ve saygı gören bir bitkidir.

Mercan Köşk Esansiyel Yağının Sağlığa Faydaları

Ağrıyı Azaltır

Tedaviler Spazmları

Cinsel İstekleri Kontrol Ediyor

Sepsis’i Önler

Tedavi Enfeksiyonları

Bakteriyel Enfeksiyonları Önler

Hazımsızlığı tedavi eder

Bilişsel Fonksiyonu Geliştirin

İdari Etki

Terleme teşvik

Sindirimi kolaylaştırır

Kovulmayı Sağlar

Emenagog olarak hareket eder

Doğal Ekspektoran

Mantar enfeksiyonlarını tedavi eder

Hipotansiyon Yağı

Bir müshil olarak kullanılır

Yara İyileşmesini Hızlandırır

Stres Dindirir

yatıştırıcı

Mide Sağlığını Artırır

Vazodilatatör gibi davranır

Diğer Faydalar

Mercan Köşk Yağının Sağlık Faydaları

Bu çok yönlü uçucu yağın içerdiği sağlık faydalarıyla ilgili daha fazla bilgi edinelim, genel sağlık durumunuza yardımcı olacak bir şeyler bulacaksınız

Ağrıyı Azaltır

Mercan Köşk yağı, soğuk algınlığı, ateş , iltihaplanma, aşırı kas dökülmesi, diş ağrısı, baş ağrıları ve diğer birçok kaynaktan oluşan ağrıyı azaltır. Bununla ilgili en iyi şey, piyasada bulunan diğer analjezik ağrı kesicilerinin tersine, olumsuz bir yan etkisinin bulunmamasıdır.

Mercan köşk esansiyel yağı, hemen hemen her türde spazm ve ilgili sorunların tedavisinde yardımcı olur. Ekstremitelerdeki solunum sistemi, bağırsak ve kas spazmlarında spazmı etkin bir şekilde hafifletir. Ayrıca kontrolsüz spazmlardan kaynaklanan konvülsiyonları, çekilen kasları, krampları ve spazmodik kolerayı iyileştirmeye yardımcı olur.

Cinsel İstekleri Kontrol Ediyor

Muhtemelen tahmin edebileceğiniz gibi, afrodizyak olmanın tam tersi budur. Mercan Köşk esansiyel  yağı cinsel istekleri bastırmaya veya kontrol etmeye yardımcı olur. Bu özellik, anormal ve aşırı cinsel dürtülerden muzdarip olanlar için faydalıdır.

Sepsis’i Önler

Mercan köşk yağının antiseptik özellikleri dış ve iç yaralar için iyi bir uygulama haline getirir. Aynı zamanda antiseptik losyonlar ve kremlerde bir bileşen olarak da işlev görür. Bu, yaraları septik hale gelmeye ve tetanoz oluşumuna karşı korur. Ayrıca, ortak soğuk, grip, kabakulak, kızamık ve hatta çiçekler gibi kendileriyle ilişkili virüslerin ve rahatsızlıkların neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde etkilidir.

Bakteriyel Enfeksiyonları Önler

Mercan köşk yağı bakteri öldürür, bu nedenle kolon, cilt , sindirim sistemi, idrar yolları ve boşaltım sisteminin diğer bölümlerinde gıda zehirlenmesi, tifo , sıtma , kolit ve bakteriyel enfeksiyonlardan sizi koruyabilir.

Hazımsızlığı tedavi eder

Mercan Köşk esansiyel yağı, sahip olabilecek herhangi bir gaz sorununu etkili bir şekilde halledebilir. Karın bölgesindeki kasları rahatlatarak gazlara güvenli bir aşağı doğru geçişi sağlar ve ayrıca gaz oluşumunu durdurur. Bu yardım, hazımsızlık, bulantı, kusma, mide ağrısı, göğüs ağrısı, hipertansiyon ve aşırı gaz gibi bir takım ilgili sorunları ortadan kaldırır .

Bilişsel Fonksiyonu Geliştirin

Mercan Köşk yağı, beyninizin işleyişi için çok iyidir. Sağlıklı ve aktif kalmasını sağlar ve ileri yaşlarla donuklaşmasına izin vermez, böylece Alzheimer hastalığı ve demans gibi zayıflatıcı koşulları hafifletir. Bu kalite aynı zamanda baş ağrılarınızı hafifletir.

İdari Etki

Vücudun sistemlerinde genel bir ısınma etkisi vardır ve kan akışını artırmak için dolaşımı geliştirir, böylece hücreler daha da ısınır. Bu özellik aynı zamanda artrit ve romatizma ağrısını hafifletirken öksürük ve aşırı miktardaki kanamadan kurtulmanıza yardımcı olur.

Terlemeye teşvik

Mercan köşk yağı toksinleri, sodyumu , tuzları ve vücudun fazla suyunun alınmasına yardımcı olarak terlemeyi geliştirir ve sizi sağlıklı tutar. Bu da ateşi düşürmenize yardımcı olur ve idrar yaklaşık % 4 oranında yağ içerdiğinden kilo vermenize yardımcı olur.

Sindirimi kolaylaştırır

Mercan köşk tohumları yıllarca sindirimi kolaylaştıracak bir çare olarak kullanılıyor. Mercan köşk tohumlarının bu sindirim özelliği esans yağlarından gelir. Mercan köşk yağı, karnında gastrik sıvılar, asitler ve safra gibi sindirim sularının salgılanmasını uyarıp sindirimi kolaylaştırırken, aroması tek başına tükrük bezlerini uyarabilir ve bu nedenle ağızda yiyeceklerin birincil sindirimine yardımcı olabilir. Son olarak, bu yağ bağırsakların peristaltik hareketi uyarır ve yutulan gıdaların sindirim kanalı boyunca ilerlemesine yardımcı olur, böylece sindirim ve düzenli barsak hareketlerini kolaylaştırır.

Atılmayı Sağlar

Mercan köşk yağı idrara çıkma sıklığını ve idrarı arttırır, böylece fazla su, sodyum, ürik asit, safra tuzları ve diğer toksik elementleri vücuttan atmaya yardımcı olur. İdrar artışı kan basıncını düşürür, böbrekleri temizler ve yağları azaltır. Unutulmaması gereken tek şey, vücudunuzda şişme veya su birikimi çekmiyorsanız, mercan köşk yağı kullanıyorsanız daha fazla su içmeniz gerekir. Bunun nedeni, sık yapılan idrara çıkma, dehidrasyona yol açabilir, bu da sağlığınız için oldukça tehlikelidir.

Emenagog olarak hareket eder

Düzensiz, engellenmiş veya ağrılı menstrüel ile ilgili sorun yaşayan bayanlar, mercan köşk yağı emenagogu özelliğinden faydalanabilir. Sadece adetlerin temizlenmesine yardımcı olur ve düzenli hale getirir, aynı zamanda baş ağrısı, karında ağrı, baş dönmesi ve ruh hali değişiklikleri gibi dönemlerle ilgili diğer semptomların rahatlamasını sağlar. Son olarak, mercan köşk yağı, zamansız veya erken menopozun önlenmesine yardımcı olabilir.

Doğal Ekspektoran

Mercan köşk esansiyel yağının, boğazda ve sinüslerde mukus ve balgam birikiminin yanı sıra burun kanalı, larinks, farinks, bronş ve soğuk algınlığı ve viral enfeksiyonlara bağlı akciğerlerin tıkanıklığından kurtulmada oldukça etkili olduğu gösterilmiştir. Özellikle kronik öksürük konusunda etkilidir.

Mantar enfeksiyonlarını tedavi eder

Mantarın büyümesini engeller ve fungal enfeksiyonların iyileştirilmesine yardımcı olur. Mercan köşk esansiyel yağı bu mülkü tehlikeli bir şekilde büyümesinin sebep olduğu dizanteri gibi çeşitli cilt hastalıkları ve diğer koşulları iyileştirmeye yardımcı olur.

Hipotansiyon Yağı

Kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve kalp krizi, inme ve beyin kanamalarına yakalanma riskini azaltır.

Bir müshil olarak davranır

Geniş bağırsağın uyarılması ve boşaltım sisteminin bir bütün olarak rahatlatılması yoluyla bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur.

Yara İyileşmesini Hızlandırır

Mercan köşk Esansiyel Yağı, hem iç hem de dış yaraların hızla iyileşmesini teşvik ederek ve bunları enfeksiyonlardan koruyarak bir güvenlik açığı olarak davranır.

 Stres Dindirir

Mercan köşk yağı, hem zihin hem de vücut üzerinde sakinleştirici, rahatlatıcı ve sedatif bir etki yaratırken sinirsel stres ve kaygı azalır . Öfke ya da hüzün durumlarında da mutlu bir his üretir. Bu özellik, bir çeşit şok, travma veya hayatta büyük bir aksama yaşayan insanları yatıştırmak için yararlı olabilir.

yatıştırıcı

Sinir sistemini güçlendirir, ses tonunu güçlendürür ve çeşitli sinir hastalıklarından koruyarak aktif tutar.

Mide Sağlığını Artırıyor

Mercan Köşk yağı mide koruyucur yani mideyi düzgün şekilde tutar. Mide rahatsızlıklarını ve ülserlerini iyileştirir ve safra, gastrit suları ve asitleri mideye doğru akmasını sağlar. Bazen, midenin iç astarı uzun süreli asitlilik nedeniyle korozif hale gelir ve ülserler oluşmasına neden olabilir. Asitleri nötralize eden safra eksikliği nedeniyle bu olur. Mercan köşk yağı, karındaki bu doğru salgıları muhafaza ettiği için bu durumdan da kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Vazodilatatör gibi davranır

Bu mercan köşk yağının için önemli bir tıbbi özelliğidir ve kalp krizi, ateroskleroz veya hipertansiyondan kaynaklı beyin kanamaları riski yüksek olanlar için bulunmaz bir nimet olabilir. Bu kan damarlarını genişletir ve rahatlatır, kan akışını kolaylaştırır ve kan basıncını düşürür, böylece tüm kardiyovasküler sistem üzerindeki gerginliği azaltır.

Diğer Faydalar

Bu güçlü uçucu yağ, baş ağrısı, sinüzit , soğuk algınlığı, bronşit , astım , stres, uykusuzluk , kas ve eklem ağrısı ve yorgunluğun tedavisinde yardımcı olur.

Dikkat Edilmesi Gereken durumlar Doğal riskleri yoktur ancak birçok alternatif ilaç ve aromaterapi tekniklerinde olduğu gibi, hamile kadınlar da bunu önlemelidir.

Karıştırma: Bergamot, Sedir Ağacı, Papatya, Selvi , Ökaliptüs ve Çay Ağacı’nın uçucu yağları, Marjoram Esansiyel Yağı ile çok güzel bir şekilde harmanlanır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı