bitkilerle tedaviFaydalı Bitkiler

Şerbetçi Otu Ve Bilinmesi Gereken Önemli Faydaları

Bira üretimi atlamalarındaki rolleri için en iyi bilinenler de çeşitli tıbbi kullanımlara sahiptir ve tarih boyunca çok sayıda rol oynamıştır.

Bira üretimi atlamalarındaki rolleri için en iyi bilinenler de çeşitli tıbbi kullanımlara sahiptir ve tarih boyunca çok sayıda rol oynamıştır.

Şerbetçi otu nedir?

Şerbetçi otu, bilimsel olarak Humulus lupulus olarak bilinen çok yıllık otsu bir bitkinin tohum kozalaklarıdır . 1000 yıldan uzun bir süredir  popüler alkollü içeceklerde şerbetçiotu önemli bir bileşen olmuştur ve özellikle son yıllarda bira üretimi dünyanın bazı bölgelerinde gerçek bir Rönesans geçirdiği için şerbetçi otu yetiştirilmeye devam edilmiştir.

Şerbetçiotu sadece bira içinde stabilize edici bir ajan olarak hareket etmekle kalmaz, aynı zamanda  üretim sırasında içeceğe farklı tatlar ve bazı antibakteriyel / antioksidan koruma sağlar. Neredeyse tüm biralarda şerbetçiotu bulunurken temel maddelerden biri olarak kabul edilmez – örneğin, maya, su, arpa . Birada koruyucu ve sabitleyici olarak hareket ederler, ancak neredeyse her zaman dahil olurlar. Malt’ın dahil edilmesi biraya bir tatlılık verirken, bu tohum kozalakları acı ekleyebilir ve çeşidi çeşitli şekillerde dengeleyebilir.

Beslenme

Besinsel olarak, şerbetçiotu bir besleyici zenginliği içermez, fakat   B6 vitamini , C vitamini ve E vitamininin yanı sıra, xanthohumol adı verilen benzersiz bir bileşik de dahil olmak üzere, çeşitli antioksidan flavonoidler gibi  kayda değer seviyelerde bulunurlar .

Şerbetçi otunun Sağlığa Faydaları

Şerbetç iotu kozalakları halk tababetinde ağrılı işeme, ağrılı adet , baş ağrısı, uykusuzluk, sarılık, safra kesesinde taş ve kum, mesane, idrar yolu ve prostat bezi iltihabı, cinsi arzuyu sakinleştirici, sirace, gayrı ihtiyari meni akması (ihtilam) vs. kullanılır. 1/10 nisbetinde kırmızı şarap içerisinde 8 gün bekletildikten sonra sarılık hastalığına karşı verilir.

Bu tohum kozalarını çeşitli biçimlerde tüketmenin sağlık yararları arasında kasların gevşetilmesi, bilişsel sağlığın artırılması , kardiyovasküler sorunların hafifletilmesi ve cilt sağlığının korunması yer alır.

-Uykusuzluk belirtilerini rahatlatmak

-Kanseri önlemek

-Artrit ve fibromiyalji tedavi

-Menopoz geçiş hormonu değişikliklerini kolaylaştırın

-Kilo kaybı için yardım

-Diş ağrısı yatıştırır

–  Ağrıyan eklemlerde ve kaslarda ağrıyı azaltın

-Adet kramplarının şiddetini ve ruh hali değişiklikleri gibi diğer semptomları en aza indirin

-Diyabetik semptomları yönetin

-Ülser tedavi

-Yatıştırmaya yardımcı olun anksiyete ve belirtileri [5]  arasında depresyon

-Kasları gevşet ve gerilim baş ağrılarını önle

-Kan akışını artırın ve bilişsel işlevi artırın

-Kepeğe yol açan saç dökülmesi ve saç derisi kurumasını önlemek

-İltihabı ortadan kaldırarak cilt sağlığını artırın

Kullanımları

Çay: Sıcak suda kurutulmuş demleme , baş ağrılarını hafifleten ve ağrıyı azaltan acı bir çay oluşturur .

İçecekler: Birada demlendiğinde, aktif bileşenlerin bir kısmı tehlikeye girer  ancak endişeyi hafifletebilirler.

Yan etkiler

Şerbetçi otu tüketmenin çeşitli yan etkileri vardır . Uçucu yağ çok güçlüdür ve yanlış veya fazla kullanıldığında daha şiddetli yan etkilere neden olabilir.

Etkiler büyük ölçüde bilinmediğinden, hamile kadınlar ve emziren kadınlar kullanımdan kaçınmalıdır. Ayrıca, kadınlar hamilelik sırasında alkol tüketimini sınırlandırmalı veya tamamen ortadan kaldırmalıdır.

Çürüklerinde alerjik reaksiyonlar vardır  bu da  mide, kusma veya ishalin yanı sıra cildinizde tentür formunda kullanıyorsanız topikal iltihaplanmaya yol açabilir .

Şerbetçi otu kullanıldığında depresyon veya uyku hali oluşabilir. Bu ürünleri veya ilaçları yalnızca ılımlılıkla kullanmayı unutmayın.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı