Genel

Top Bilya Kekik

Top Bilya Kekik

Top Bilya Kekik, Kramp çözücü, dezenfekte edici, balgam söktürücü etkisiyle tanınır. Akciğer ve bronşlar, mide ve bağırsaklar kekiğin başlıca kullanım alanlarıdır. Sindirimi kolaylaştırır. Hazım zorluğunda, bağırsaktaki kokuşma ve gazda, bağırsaklardaki faydalı mikropların güçlendirilmesinde faydalıdır. Kekik  sindirim sistemini uyarır. Sindirim sisteminde görülen ekşimeler ve kramplı ağrılar için faydalıdır. Balgamlı bronşit, bronşiyal astımlarda ve boğmacada oldukça başarılıdır. Solunum yollarını sterilize eder. Grip, nezle, anjin ve öksürük rahatsızlıklarında yardımcıdır. İdrar söktürücü etkiye sahiptir.

Romatizma ve gut hastalıklarına karşı kullanılabilir. Sinir sistemi zafiyetinde, bedeni ve ruhi bunalımlarda yararlıdır. Regl söktürür, adet kanamaları dengelenebilir, adet dönemindeki kramplı agrılar geçiştirilebilir. Bağırsak parazitlerini döker. Diş etleri tahrişlerine iyi gelir. Kan dolaşımını düzenler, kansızlığı giderir. Antiseptik özelliktedir. Hastalıklara karşı direnme gücünü artırır.

Kekiğin Zararları Varmıdır. Önerilen dozlar aşılmadığında bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Hamileler ve guatrı olanlar kullanmamalıdır

Kekik Çayı Nasıl Hazırlanır.

1-2 çay kaşığı kekik, 1 bardak kaynar suyla haşlanır, 7-8 dakika demlenip, süzülür. Günde 2-3 bardak sıcak olarak içilir.

Banyo

100gr. kekik, bir tülbentin içine gevşekçe bağlanarak, 2-3litre suya eklenir. Kaynama derecesine kadar ısıtıldıktan sonra 15 dakika demlenir, tülbentteki posa iyice sıkıldıktan sonra banyo suyuna eklenir. Banyo süresi 15-20 dakikayı aşmamalıdır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı