Genel

Acı Damkorugu,

ACI DAM KORUĞU, KEÇİ MEMESİ,ACI YAĞOTU 

SEDUM ACRE L

(Crassulaceae-fam)

BULUNDUĞU YERLER:Kuru, taşlık ve kayalık yerlerde, dağ bçlgelerinde, deniz seviyesine 1000 m. kadar olan yerlerde bulunur.

YAPISI:Çok yıllık otsu bir bitkidir.Küme halinde kaideden dallanır, sap 5-15 cm. kadar yüksekliktedir.Yapraklar sulu, etli, oval ve sapsız olup gövdeye eğik durumdadır.Çiçekler;sarı, düzensiz vaziyette sapın yukarı kısmında çiçek demeti şeklinde bulunurlar.Çanak yaprakları kaideye kadar 5 bölümlü, taç 5 yapraklı.Erkek organlar 10 tanedir.Meyve yıldız şeklinde 5 köşeli meyve yaprağından ibarettir.

KULLANILAN KISIMLAR:Toprak üstü kısımlar.Çiçek açma zamanında (Haziran-Temmuz aylarında) toplanır.Gölgede veya 40 derece kadar ısılı fırınlarda kurutulur.Kuru bitkinin yaprak ile sapı yeşil ve çiçekler sarı renktedir.Kokusuz, yakıcı ve acı bir lezzettedir.Kabul edilen rutubet %12.Torba veya balya halinde paketlenir.Kuru, gölgede ve havadar binalarda muhafaza edilir.

KİMYEVİ TERKİBİ:Henüz kesin belli değildir.

HANGİ HASTALIKLARDA KULLANILIR:Ağrılar sakinleştirici sıtmaya karşı etkilidir.Sindirim sistemini kuvvetlendirir ve solunum merkezini uyarır.Mide ekşimesi ve ülseri, sıtma, ateroskleroz (damar sertliği) ve basurlarda kullanılır.

Damkoruğu halk tababetinde kanamalarda, siğil vs.de kullanılır.Haricen; ağız yaralarında (gargara yapılır), (dövülmüş taze bitki) kanser tümörlerine konur.

KULLANILIŞI:2 çorba kaşığı bitki üzerinde 400 gr. kaynar su dökülerek 2 saat bekletilir.Günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.

Halk tababetinde aynı soydan şu bitkiler de kullanılır: Beyaz damkoruğu (Sedum album L.) kaynatılarak kifayetsiz adet hallarinde, haricen de; küçük çocuklarda deri sivilcelerine karşı (banyo olarak), büyük damkoruğu (Sedum maximum sat.); bunun taze yaprakları soyularak nasırlara konur (bazen yaprakları sirkede ekşitilerek de kullanılır), cerahatlı yaralara da konur.Taze yapraklardan çıkarılan usare, dış ve orta kulak ağrılarına mükemmel bir ilaçtır; Altın uçlu damkoruğu (Sedum roseum, Sedum rhodiola D.C.) cinsleri emzikli anne sütlerinde artış sağlamakta, ishale karşı ve hayvanlarda şap hastalığına karşı (yara yıkama şeklinde) uygulanır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı