rakı aromasıTürkiyenin en iyi aktarı

Anason Yağı Ve Bilinmesi Gereken En Önemli Faydaları

Anason Yağı aynı zamanda tatlandırıcı ve beyazlatıcı olarakta Türkiyenin adını Dünyada duyuran Rakı yapımında kullanılır

Anason uçucu yağı anti özellikler gibi faydalı özellikler gösterir . Epilepsi , anti histerik, anti romatizma , antiseptik antispazmodik , müshil, gaz giderici , dekonjestan , sindirim , ekspektoran , insektisit , sedatif , uyarıcı ve Bağırsak Solucanı tedavisi gibi .

Antik çağlardan beri, anason birçok yiyecek ve içecek için baharat ve tatlandırıcı madde olarak kullanılmaktadır . Aynı zamanda tatlandırıcı ve beyazlatıcı olarakta Türkiyenin adını Dünyada duyuran Rakı yapımında kullanılır .
Hindistan ve diğer bazı ülkelerde, Anason Uçucu yağı ağız spreylerinde bir ajan olarakta kullanılmaktadır. Tıbbi özellikleri olan bu bitki antik Mısır’da uzun zaman önce biliniyordu

Anasonun uçucu yağı anason veya Pimpinella Anisum’un kurutulmuş meyvelerinin buharla damıtılmasıyla elde edilir. Botanik terminolojide bilindiği gibi, anestezinin asal bir bileşen olduğu ince ve berrak bir yağ verir . Karakteristik aromasıda daha cok Raki Ve likör gibi Alkollu içeceklerde kullanılır burada kalite anlamında lezzet ve koku için aromanın yüzde yüz saf olması gerekir.Katkı maddeleri ile seyreltilmiş anason aroması ile istenilen sonuça erişmek neredeyse imkansızdır. Anason Yağındaki Diğer bileşenler alfa- pinen , anisaldehit, beta pinen, camfen , linalol , cis ve trans-anethol, safrol ve asetoanisoldür.

Anason Esansiyel Yağı Sağlığa Faydaları
Anason hakkında bilinenleri ve şimdiye kadar hangi tıbbi özelliklerin keşfedildiğini görelim.
Anti-epileptik ve Anti-histeri etkisi
Anason uçucu yağ narkotik ve yatıştırıcı bir etkiye sahip olduğundan, daha yüksek dozlarda uygulandığında dolaşım , solunum ve sinir yanıtını yavaşlatarak epileptik ve histerik atakları sakinleştirebilir . Daha düşük dozlarda uygulandığında gösterilen bu özellikler uyarıcı ve etki özelliklerine aykırıdır. Bu etkililer sedatif sinir rahatsızlıkları , hiper reaksiyonlar ve konvülsiyonlar. Bu özellikler çok uzun bir süredir bilinmektedir ve kullanılmıştır. Ancak, özellikle çocuklarda ağır dozajların yan etkileri olabileceğinden bu özellik dikkatle kullanılmalıdır .

Antiromatizmal

Anason Yağı ile kan dolaşımını uyararak ve etkilenen bölgelerde ağrı hissini azaltarak romatizmal ve artritik ağrılardan kurtulma sağlayabilir.
Antiseptik
Bu uçucu bitki yağı da elde antiseptik özelliklere sahip yaralarını karşı etkili bir koruyucu tabaka enfeksiyonlar ve sepsis . Bu , yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur .

Anti spazmotik
Bazı rahatsızlıkların sebep olduğu spazmlar veya kramplar öksürük , Karın ağrıları, ishal , sinir rahatsızlıkları ve kasılmalar, solunum yolları, kaslar , sinirler , kan damarları ve iç organlarda aşırı yoran spazmlardır . Öksürük, kramp, konvülsiyon, tıkanmış kan dolaşımları, mide ve göğüste ağrı ve diğer semptomlarla sonuçlanan aşırı bir kasılmadır . Anason esansiyel yağı bu durumlarda gevşetici ve bir anti- spazmodik yapısı ile bu gibi kasılmalarda Spazmlarda yukarıda belirtilen rahatsızlıklardan kurtulmak için iyi bir öneridir.

Müshil

Anason Yağının hafif müshil özellikleri vardır kullanımı güvenlidir. Diğer sentetik veya sert müshil maddelerinden farklı olarak sizi yorgun ve bitkin bırakmaz . Düşük dozlarda alındığında bağırsak hareketlerini düzenceye ve kabızlığın sonucunda ortaya çıkan şişkinliği ve hazımsızlığı tedavi etmeye yardımcı olur .

Carminative ( Gaz giderici Yel (gaz) çıkarıcı Karın ağrısı geçiren )

Gaz Çok ciddi bir rahatsızlıktır ve zamanında tedavi edilmelidir. Hazımsızlık, şişkinlik akut göğüs ağrısı mide ağrıları kas krampları ve ağrıları, uzun vadede romatizma ağırlık, hipertansiyon ve hatta saç dökülmesi ve görme azalması gibi sorunlar ortaya çıkar . Anason esansiyel yağı, gazların uzaklaştırılmasını ve sindirim olarak şikayeti olan hazımsızlık nedeniyle aşırı gazın oluşmasına izin vermez .
Sindirimdeki Yardımlar
Anason ve anason esansiyel yağının bu özelliği sindirimi kolaylaştırmak için yaygın olarak kullanılır . Bu eski bir uygulama olmuştur anason tohumu çiğnemek Suyunu kaynatıp içmek yada suya birkaç damla anason yağı damlatıp içmek rahat bir sindirim sağlar.

Dekonjestan (Tıkanıklık)

Anason yağı akciğerlerde astım ve bronşit gibi durumlar için solunum yollarında tıkanıklığı temizlemede çok etkilidir . Soğuk Algınlığı Ve Ağrılarda Bu yağın solunum ve dolaşım sistemleri üzerindeki ısıtma özelliliği balgam atmada çok etkilidir.Soğuk algınlığı grip balgam birikimi romatizma ve artrit gibi sorunlara yardımcı olur .
Solunum bozukluklarını tedavi eder
Anason Yağı bir balgam söktürücü olarak gerçekten dikkat çekicidir, bu özellik onu etkileyici bir üne kavuşturmuştur . Mukusu gevşetir akciğerler ve solunum sistemlerinde balgam öksürük,göğüste ağırlıkta rahatlama sağlar. Nefes sorunları , astım , bronşit , tıkanıklık ve diğer solunum bozuklukları uçucu yağın varlığı nedeniyle tohumların sigara gibi içilmesi nezle veya balgamı gevşetmek için kullanılır .

Böcek ilacı
Anasonun uçucu yağı böcekler ve daha küçük hayvanlar için zehirlidir bu nedenle kokusu böcekleri uzak tutar. Anason Yağı buhar cihazlarında veya sprey şeklinde böcekleri kovmak için kullanılır fakat bilmeyen kişiler tarafındanda aroması Rakı Kokusu hissi verebilir. Yüzde yüz gerçek olan bu yağın on ml i üç yüz metre kare bir alana yayılır.

Yatıştırıcı

Azda olsa narkotik veya uyuşma etkisi nedeniyle, anksiyete , sinir rahatsızlıkları, depresyon , öfke ve stres gibi sakinleştirici ve rahatlatıcı etkileri nedeniyle uykusuzluk gibi belirtiler için yatıştırıcı olarak kullanılır . Bu etki özellikle çok küçük dozlarda kullanıldığında değil daha yüksek dozlarda kullanıldığında görülür. Bununla birlikte, narkotik etkilerini göz önünde bulundurarak ağır dozlarda uygularken azami dikkat gösterilmelidir.

Uyarıcı

Anason esansiyel yağının uyarıcı özelliği bize aşağıdaki şekillerde fayda sağlayabilir. Dolaşımı hızlandırabilir, romatizma ve artriti rahatlatır , enzimlerin ve hormonların salgılanmasını hızlandırabilir böylece tüm metabolizmayı harekete geçirerek ve nihayetinde sinir sistemini ve beyni daha aktif ve uyanık hale getirebilir .

Bağırsak Solucanlarında

Bağırsaklarda bulunan solucanları öldürebilir buda böcek öldürücü özelliklerinin bir başka yönüdür . Bu özellik, en yaygın olarak bağırsak solucanlarından etkilendiğinden çocuklar için özellikle yararlı olabilir .

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı