Genel

AŞURE !..

AŞURE !..

17 Aralık 2010 Cuma, 01:15 · tarihinde Aktarland tarafından eklendi
 

Aşurenin besin değeri:   Muharrem ayınız mubarek olsun

 

Kayısı

Kuru kayısı, potasyum yönünden çok zengin bir besindir: 100 gramında potasyumu 1.080 mgr’a çıkar. Bu içeriğiyle yüksek tansiyonu düşürür, tansiyonu düzene sokar.

 

Kayısının kurusu, yüksek oranda, çözülebilen lifi de içerir: 100 gr. kuru kayısı 8 gr. gibi yüksek lif oranıyla kan şekerini düzene sokarken aynı zamanda bağırsaklarda pekliğe iyi gelir. Ayrıca kolesterol düzeyini de düşürür.

 

 Kayısı kurusu yüksek oranda demir içerir: 100 gr’ında 4 mgr. gibi yüksek oranda demir vardır. Bu nedenle kansızlığa iyi gelir.

 

İşte bütün bu nedenlerle taze ya da özellikle kuru kayısının bolca yenilmesi uzmanlarca öğütlenmektedir.

 

 

Yer fıstığı

Yerfıstığı, kandaki yüksek kolesterol düzeyini düşürür.

 

Kan şekeri düzeyini kontrol altında tutar, bu nedenle seker hastalarına yardımcı olur.

 

 Yerfıstığının hayvanlarda kanseri önleyici etkileri saptanmıştır: Aynı etkileri insanlarda gösterip göstermediği araştırılmaktadır.Üzüm:

 geleneksel inanışlara göre midevidir; sindirim sorunu olanlara iyi gelir.

 

 İçerdiği tanen ve diğer maddelerle bazı virüs ve bakterilerle savaşır, onları yok eder.

 

 Üzüm, diş çürümelerini engeller.

 

 İçerdiği yüksek orandaki bazı maddelerle bedenin kansere yakalanması rizikosunu azaltır.

 

Son zamanlarda yapılan bazı bilimsel araştırma sonuçlarında, üzüm çekirdeğinin sağlığa pek çok yararı olduğu ileri sürülmüştür.

 

Bütün bu etkilerinden yararlanmak için, taze ve kuru üzüm, günlük diyete katılarak bolca tüketilmelidir.

 

 

İncir

 içerdiği yüksek orandaki liflerle bedene giren kolesterolün kana karışmadan atılmasını sağlar.

 

 Sindirimi kolaylaştıran incirin, bedeni bakterilere karşı koruyan etkileri de vardır.

 

İncir içerdiği yüksek orandaki kalsiyum ve fosforla kemik ve dişlerin oluşumu ile sağlıklarını garantiler: incirin içerdiği kalsiyum, diğer besinlerdekine göre daha kolay sindirilir. Süt içemeyen kişilerin incir yemeleri öğütlenir.

 

İncir, içerdiği ‘benzaldehit’ adlı maddeyle kanserli hücrelerin büyümesini önler, kansere karşı etkili olur.

 

Fındık

Fındık; ceviz, badem, antepfıstığı, kestane vb. sert kabuklu meyvelerde olduğu gibi, bedenin kansere yakalanma rizikosunu azaltır.

 

Fındık, kalbimizin ve kaslarımızın dostudur: içerdiği yüksek orandaki E vitaminiyle kalp ve kas sağlığımızda etkili olan fındık, aynı nedenle hücre yıkılmalarını (ölümünü) da önler.

 

Fındık, içerdiği yüksek orandaki doymamış yağlarla kolesterol düzeyinin düşürülmesine yardımcı olur: Bedenin ısısının korunmasını ve yağda eriyen vitaminlerin bedenin en uzak noktalarına taşınmasını sağlar.

 

Fındık, yüksek oranlardaki B vitaminleri ve demir mineraliyle kan yapımını destekler: Aynı öğeleri nedeniyle alyuvarların parçalanmasını önler, kansızlığa karşı koruyucu işlev yapar ve çocukların beslenmelerine yardımcı olur.

 

Fındık, yüksek oranlarda içerdiği tüm maddelerle bedensel ve zihinsel yorgunlukları giderir, bedene güç katar, hastaların iyileşme dönemim kısaltır ve gebe kadınlara da yararlı olur.

 

 

Fasulye

Potasyum oram yüksek olan fasulyelerin düzenli olarak alımı, yüksek tansiyonu düşürmektedir.

 

 Zengin lif içeriğiyle fasulyeler, peklik (kabızlık) çeken kişilere iyi gelir, ayrıca kalınbağırsak ve hemoroit sorunları çekenler de fasulyelerden yararlanmalıdır.

 

Fasulye, yüksek oranlı demir içeriğiyle kansızlığı ve folik asit içeriğiyle gebe kadınların spina bifida (omurganın bir yanının açık olması) hastalığına yakalanmış çocuk doğurma rizikosunu en aza indirir.

 

Fasulye, ensülin ve kan sekeri düzeyini kontrol altında tutarak seker hastalarına yardımcı olurlar.

 

Fasulye, yüksek oranlı antioksidan içeriğiyle bedenin kansere yakalanması rizikosunu azaltır: Bu bağlamda, özellikle kadınlarda meme kanserleri ve genellikle kalınbağırsak kanserleri sayılabilir.

 

 

Tarçın

1. Mide ve bağırsak gazlarım söktürür. 2. Hafif doku ve damar büzücü özelliği nedeniyle diyareyi kesici ve peklik vericidir. 3. İştah açıcıdır. 4. Sindirimi kolaylaştırır. 5. Mide bulantıları ve kusma refleksini bastırır. 6. Kan dolaşımını geliştirip hızlandırır.

 

Nohut

 

 

Vücudu kuvvetlendirir. Anne sütünü arttırır. Bol idrar söktürür, vücuttaki üre asidi ve ürat tuzlarını, fazla yemek tuzunu idrarla dışarı atar. Bol fosfor, B vitaminleri ile beyni ve sinirleri dinlendirir,tamirini ve normal çalışmalarını sağlar. Bedenen ve zihnen çalışanlara çok fayda verir. Mideyi kuvvetlendirir ve iştah açar. 

 

 

Antep fıstığı

 

 

Antepfıstığı, ince bağırsakta glikoz emilimini azaltır ve kan sekerinin yükselmesini önler: Bu bakımdan şeker hastalarına fıstık yemeleri öğütlenir.

 

 Ayrıca antepfıstığı, yapısındaki doymamış yağ oranının yüksekliğiyle kan şekerinin yükselmesi rizikosunu azaltır.

 

Kolesterol içermediği gibi, kandaki kolesterol düzeyini düşürücü etkisi de vardır: Böylece koroner kalp yetmezliği rizikosunu da azaltır.

 

Antepfıstığının afrodizyak (cinsel gücü artırıcı) etkileri de vardır: Bunun için fıstık içi bolca yenilir ya da içine fıstık içi katılmış besinler tüketilir.

 

Ceviz

 

  Ceviz yenmesi, kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur: Cevizin içerdiği doymamış yağlardaki linoleik asit, kolesterol düzeyini düşürür. Ayrıca cevizin içerdiği linoleik asidin yanı sıra alfalinoleik asit ile omega 3 yağ asitleri, damar tıkanmalarını önler. Yapılan araştırmalar, düzenli ceviz yiyen kişilerde koroner damar hastalıklarına yakalanma rizikosunun önemli oranda azaldığını göstermektedir. Düzenli olarak dört hafta süreyle ceviz tüketimi, kötü kolesterol düzeyini düşürürken iyi kolesterol düzeyini artırmaktadır.

 

  Ceviz yenmesi yüksek tansiyonu düşürmekte, romatizmal artritte yangıları büyük ölçüde azaltmaktadır.

 

 Ceviz, kansere yakalanma rizikosunu azalttığı gibi kan şekeri düzeyini de ayarlar: Bu son yararlı etkisi nedeniyle şeker hastalarına günde üç adet ceviz yemeleri öğütlenmektedir.

 

 

Peki aşure gününde neler olmuştur, Bakın, hangi mühim hadiseler gerçekleşmiş; 

 · Yerlerin ve göklerin yaratılması, Aşure günü olmuştur.

 · Hz. Âdem’in tövbesinin kabûl edilmiştir.

 · Hz. Nuh’un gemisi Cudi Dağının üzerine demirlemiştir.

 · Hz. Yûnus’un balığın karnından çıkması,

 · Hz. İbrahim (a.s.)’in dünyaya gelmesi ve ateşten kurtulması

 · Hz. İdris’in göğe çıkarılması,

 · Hz. Süleyman (a.s.)’a saltanat verilmesi,

 · Hz. Yakub’un oğlu Hz. Yusuf’a kavuşması, gözlerinin görmeye başlaması, Hz. Yusuf’un kuyudan çıkması

 · Hz. Eyyûb’un hastalıktan kurtulması,

 · Hz. Musa’nın Kızıldeniz’i geçmesi ve Firavun ordusu ile birlikte helak olması,

 · Hz. İsâ’nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması Aşure günü oldu.

 · Hz. Musa (a.s.)’nın Firavun’un şerrinden kurtulması

 · Hz. Hüseyin (r.a.)’in şehid edilmesi

 · Kıyâmetin kopması da Aşûre günü olacaktır.

 · Hz. Aişe’nin belirttiğine göre, Kabe’nin örtüsü daha önceleri Aşura gününde değiştirilirdi.

 

 

 

 Aşure günü oruç tutanın, bir yıllık günahları affolur. (Hadis-i Şerif )

 Aşure günü, on Müslümana selam veren, bütün Müslümanlara selam vermiş gibi sevaba kavuşur. (Hadis-i Şerif )

 Aşure günü gusleden mümin, günahlardan temizlenir. (Hadis-i Şerif )

 

 Aşure günü gafil olmamak, yapılması gerekenleri yapmak dileğiyle 🙂 🙂 Dua ile ..

 (S.N:)

 

 

 

Aşurenin besin değeri Muharrem ayınız mubarek olsun Kayısı Kuru kayısı, potasyum yönünden çok zengin bir besindir: 100 gramında potasyumu 1.080 mgr’a çıkar. Bu içeriğiyle yüksek tansiyonu düşürür, tansiyonu düzene sokar. Kayısının kurusu, yüksek oranda, çözülebilen lifi de içerir: 100 gr. kuru kayısı 8 gr. gibi yüksek lif oranıyla kan şekerini düzene sokarken aynı zamanda bağırsaklarda pekliğe iyi gelir. Ayrıca kolesterol düzeyini de düşürür. Kayısı kurusu yüksek oranda demir içerir: 100 gr’ında 4 mgr. gibi yüksek oranda demir vardır. Bu nedenle kansızlığa iyi gelir. İşte bütün bu nedenlerle taze ya da özellikle kuru kayısının bolca yenilmesi uzmanlarca öğütlenmektedir. Yer fıstığı Yerfıstığı, kandaki yüksek kolesterol düzeyini düşürür. Kan şekeri düzeyini kontrol altında tutar, bu nedenle seker hastalarına yardımcı olur. Yerfıstığının hayvanlarda kanseri önleyici etkileri saptanmıştır: Aynı etkileri insanlarda gösterip göstermediği araştırılmaktadır.  Üzüm: geleneksel inanışlara göre midevidir; sindirim sorunu olanlara iyi gelir. İçerdiği tanen ve diğer maddelerle bazı virüs ve bakterilerle savaşır, onları yok eder. Üzüm, diş çürümelerini engeller. İçerdiği yüksek orandaki bazı maddelerle bedenin kansere yakalanması rizikosunu azaltır. Son zamanlarda yapılan bazı bilimsel araştırma sonuçlarında, üzüm çekirdeğinin sağlığa pek çok yararı olduğu ileri sürülmüştür. Bütün bu etkilerinden yararlanmak için, taze ve kuru üzüm, günlük diyete katılarak bolca tüketilmelidir. İncir içerdiği yüksek orandaki liflerle bedene giren kolesterolün kana karışmadan atılmasını sağlar. Sindirimi kolaylaştıran incirin, bedeni bakterilere karşı koruyan etkileri de vardır. İncir içerdiği yüksek orandaki kalsiyum ve fosforla kemik ve dişlerin oluşumu ile sağlıklarını garantiler: incirin içerdiği kalsiyum, diğer besinlerdekine göre daha kolay sindirilir. Süt içemeyen kişilerin incir yemeleri öğütlenir. İncir, içerdiği ‘benzaldehit’ adlı maddeyle kanserli hücrelerin büyümesini önler, kansere karşı etkili olur. Fındık Fındık; ceviz, badem, antepfıstığı, kestane vb. sert kabuklu meyvelerde olduğu gibi, bedenin kansere yakalanma rizikosunu azaltır. Fındık, kalbimizin ve kaslarımızın dostudur: içerdiği yüksek orandaki E vitaminiyle kalp ve kas sağlığımızda etkili olan fındık, aynı nedenle hücre yıkılmalarını (ölümünü) da önler. Fındık, içerdiği yüksek orandaki doymamış yağlarla kolesterol düzeyinin düşürülmesine yardımcı olur: Bedenin ısısının korunmasını ve yağda eriyen vitaminlerin bedenin en uzak noktalarına taşınmasını sağlar. Fındık, yüksek oranlardaki B vitaminleri ve demir mineraliyle kan yapımını destekler: Aynı öğeleri nedeniyle alyuvarların parçalanmasını önler, kansızlığa karşı koruyucu işlev yapar ve çocukların beslenmelerine yardımcı olur. Fındık, yüksek oranlarda içerdiği tüm maddelerle bedensel ve zihinsel yorgunlukları giderir, bedene güç katar, hastaların iyileşme dönemim kısaltır ve gebe kadınlara da yararlı olur. Fasulye Potasyum oram yüksek olan fasulyelerin düzenli olarak alımı, yüksek tansiyonu düşürmektedir. Zengin lif içeriğiyle fasulyeler, peklik (kabızlık) çeken kişilere iyi gelir, ayrıca kalınbağırsak ve hemoroit sorunları çekenler de fasulyelerden yararlanmalıdır. Fasulye, yüksek oranlı demir içeriğiyle kansızlığı ve folik asit içeriğiyle gebe kadınların spina bifida (omurganın bir yanının açık olması) hastalığına yakalanmış çocuk doğurma rizikosunu en aza indirir. Fasulye, ensülin ve kan sekeri düzeyini kontrol altında tutarak seker hastalarına yardımcı olurlar. Fasulye, yüksek oranlı antioksidan içeriğiyle bedenin kansere yakalanması rizikosunu azaltır: Bu bağlamda, özellikle kadınlarda meme kanserleri ve genellikle kalınbağırsak kanserleri sayılabilir. Tarçın 1. Mide ve bağırsak gazlarım söktürür. 2. Hafif doku ve damar büzücü özelliği nedeniyle diyareyi kesici ve peklik vericidir. 3. İştah açıcıdır. 4. Sindirimi kolaylaştırır. 5. Mide bulantıları ve kusma refleksini bastırır. 6. Kan dolaşımını geliştirip hızlandırır. Nohut Vücudu kuvvetlendirir. Anne sütünü arttırır. Bol idrar söktürür, vücuttaki üre asidi ve ürat tuzlarını, fazla yemek tuzunu idrarla dışarı atar. Bol fosfor, B vitaminleri ile beyni ve sinirleri dinlendirir,tamirini ve normal çalışmalarını sağlar. Bedenen ve zihnen çalışanlara çok fayda verir. Mideyi kuvvetlendirir ve iştah açar. Antep fıstığı Antepfıstığı, ince bağırsakta glikoz emilimini azaltır v

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı