Ansiklopedik Bilgiler

Ginkgo Biloba Hakkında Bilmeniz Gereken Tüm Şifalar

270 milyon yıldan fazla bir süredir ginkgo biloba sadece hafif derecede tehlikede tehlikeler atlatmış olsa bile hayatta kalmayı başarmıştır. Geniş bir tıbbi özellik yelpazesi ve bitkilerin evrimi üzerindeki araştırmaların önemi nedeniyle ginkgo biloba ağaçları dünya çapında yaygın bir şekilde korunmaktadır.

Ginkgo’nun benzersiz faydaları arasında bilişi geliştirme alzheimer ve demansı tedavi etme depresyonu rahatlatma ve dolaşımını artırma etkisi bulunmaktadır  Ginkgo kullanımı kan basıncını düşürür görme ve kalp sağlığını güçlendirir ,ağrıyı hafifletir sinir sistemini korur kanseri önler ve yaşlanmayı geciktirir . Ayrıca PMS  erektil disfonksiyon astım  hemoroid  Akut dağ hastalığı kulak çınlaması belirtilerini azaltmak için kullanılır. Ayrıca vertigo  multipl skleroz ve fibromiyalji de fayda ve etkileri ıspatlanmıştır

Ginkgo Biloba nedir

Ginkgo özü GB ginkgo biloba ağacının yapraklarından (mabet ağacı olarak da bilinir) elde edilir ve birçok bitkisel tercihe sahiptir. 270 milyon yıldan fazla bir süredir ginkgo biloba sadece hafif derecede tehlikede tehlikeler atlatmış olsa bile hayatta kalmayı başarmıştır. Geniş bir tıbbi özellik yelpazesi ve bitkilerin evrimi üzerindeki araştırmaların önemi nedeniyle ginkgo biloba ağaçları dünya çapında yaygın bir şekilde korunmaktadır.

Ginkgo tohumlarının içinde yer alan Ginkgo kuruyemişleri özellikle Çinde Yeni Yılı kutlamak amacı ile ve bazı kültürlerde geleneksel olarak yenir.  Ancak ginkgo’nun en yaygın kullanımı tohum ve yaprakların özlerinden bitkisel bir takviye almaktır

Ginkgo Biloba kullanım sebepleri

Ginkgo yaprağı sağlık yararlarının kapsamlı bir listesi olan fenolik bileşikler  flavonoidler , terpenoidler ve diğer organik kimyasallar açısından zengindir .

Yararları

En önemli sağlık faydalarından bazılarına ayrıntılı olarak bakalım

Kulak çınlamasını azaltır

Ginkgo biloba uygun dozlarda izlendiğinde tinnitusun azaltılmasında etkilidir.Kulaklarda çınlama dolaşım bozuklukları da dahil olmak üzere pek çok temel sorunun bir belirtisidir . Ginkgo yaprağı  antioksidan içerir ve dolaşımını artırır.  İçindeki flavonoidler ve terpenoidler sinirleri kalp kaslarını ve kan damarlarını serbest radikallerden korur. Ayrıca hayali olarak duyulan seslerin tedavisinde etkilidir.

Alzheimer ve Demansı önler

Ginkgo  alzheimer ve demans gibi bilişsel bozukluklardan rahatsız olanları rahatlatır .                           Temel olarak GBE’de terpenoidler ve flavonoidler de dahil olmak üzere,antioksidan bileşiklerden dolayı bilişsel yetenekte ve aktivitede fark edilebilir gelişmelere neden olur. Bu bileşenler nöral aktiviteyi uyarır ve bilişsel yolakları taze ve amiloid plaktan arındırır . Ayrıca , çocuklarda otizm ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun ( DEHB ) semptomlarını azaltmaya da yardımcı olurlar .

Bilişsel Yetenekleri Artırır

Çalışmalar ginkgo biloba ekstraktı (GBE) düşünme  yeteneğini artırmak ,hafızada saklamak, dikkate odağı arttırır. Bu etkilerın yüzyıllardır ginkho bilobada olduğuda bilinir. Gerçekten inanılmaz bir bitki olan ginkgoyu Dünya çapında milyonlarca insan bir beyin desteği için kullanır. Aynı zamanda ginkgo şizofreni belirtilerini hafifletir .

Kan Akışını Düzenler

Araştırmalar , ginkgo bilobanın kan damarının genişlemesini artırabildiğini cildin ve temel organların da dahil olduğu  vücudun tamamını oksijenlendirerek enerji ve kuvvetin arttırılmasını sağlayan vücuttaki ekstremitelere kan akışını hızlandırabildiğini göstermiştir . Kan akışındaki bu artış aynı zamanda klodikleşme veya zayıf dolaşımdan muzdarip olanlara acı çekmeden daha uzun mesafeler yürümelerine olanak sağlar . Anti- pıhtılaşma etkisi ve anti- inflamatuar özellikleri nedeniyle GB gut hastası olan kişiler tarafından alınır .

Multipl Skleroz Tedavisi

Ginkgo  multipl skleroz (MS) hastası insanlar için çok faydalıdır . 22 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada pozitif sonuçlar ve GB yorgunluğu da dahil olmak üzere MS belirtilerini azaltmıştır . Bağışıklık sistemindeki bu hasar sinir sisteminin vücudun diğer kısımlarıyla iletişim kurmasını engelleyerek birçok rahatsızlığa neden olur.

Akut Dağ Hastalığını Önler

Çalışmalarda ginkgo biloba’nın akut dağ hastalığını önlediğide belirtmiştir . Akut dağ hastalığı (AMS) olarak da bilinen bu fiziksel sıkıntı , normalde deniz seviyesinden 2000 metreden yükseklere kadar yükselen insanlarda görülür .

Ağrı ve Sancılarda

Ginkgo bilobanın oganik bileşiklerin anti-enflamatuar özelliklerinden kaynaklananhafif analjezik nitelikleri vardır  başka bir deyişle iltihap arttığında ağrıya neden olur. Kronik baş ağrılarından muzdarip olanların yanı sıra yaralanmaları ya da yaraları iyileştirmek için ginkgo bilobayı popüler bir seçenek haline getirir .

Depresyon tedavisinde

Depresyon veya kronik ruhsal değişimlerde Hormon düzeyleri ve ruh halinizi artırılmasında ginkgo biloba dengelemeye yardımcı olur. En umut verici sonuçlarda yaşlılarda özellikle de bilişsel güçlüklerin bir sonucu olarak depresyondan muzdarip olanlarda görülmüştür. Genç insanlar üzerinde yapılan son araştırmalar, depresyondan muzdarip ayrıca olumlu sonuçlar göstermiştir.

Sosyal Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

Ginkgo ayrıca , terpenoidler ve flavonoidler gibi yararlı bileşiklerin varlığından dolayı sosyal anksiyete bozukluğunun tedavisinde de yardımcı olmaktadır .

Vertigo’yu Hafifletir

Gingko üzerine yapılan bir araştırma GB nin vertigo semptomlarının tedavisine faydalarını artırdığını belirtmiştir.  Baş dönmesi olarak da bilinen vertigo kişinin gerçekte hareketsiz olduğu zaman çevrenin hareket ettiğini hissetmesi durumudur . Bu bitkinin eşsiz bileşenleri olan ginkgolidler ve bilobitler sayesinde vertigo etkilerini azaltmakta etkilidir

PMS’yi ( Adet Öncesi Gerginlik )rahatlatır

Araştırmalar , ginkgo biloba’nın menstruasyon öncesi sendromu (PMS) tedavi etmede etkili olduğunu göstermiştir. Bu durumlarda görülen baş ağrısı , anksiyete ve yorgunluk, ve aynı zamanda adet sırasında ortaya çıkan kas ve karın ağrısını azaltır. Ginkgo, PMS’den etkilenen kadınların ruh halini iyileştirmede de çok faydalıdır .

Erektil Disfonksiyon Tedavisi

Ginkgo kan damarlarını genişletebilir ve sonuçta üreme sağlığını geliştirmeye yardımcı olan cinsel organlar da dahil olmak üzere vücudun tüm bölgelerine kan dolaşımını iyileştirebilir. Libidoyu artırarak cinsel sağlığı geliştirir . Uygun serotonin seviyeleri ile hormonal dengeyi sağlamada olumlu etkileri vardır , bu nedenle erektil disfonksiyona neden olan sebepleri azaltır.

Astım Tedavisinde

Ginkgo antioksidan özelliklerinden dolayı inflamasyonu düşürür ve bu nedenle sinir fonksiyonlarında olumlu etkileri vardır. Ginkgo Kullanmış olan kişiler, nefes almada kolaylık bildirmişlerdir ve daha az astım semptomlarına tanık olmuşlardır .

 Fibromiyalji tedavisinde

Çalışmalar , ginkgo bilobanın vitaminlere benzeyen bir kimyasal bileşik koenzim Q10 ile birleştiğinde  fibromiyaljinin tedavisine yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu hastalık yaygın kas ağrısı, hafıza kaybı, düzensiz uyku ve yorgunluk ile karakterizedir. GB’nin de bu semptomları etkili bir şekilde giderdiği bilinmektedir.

 Kalp sağlığı

Ginkgo biloba düşük kan basıncına ve kardiyovasküler sistem boyunca kan pıhtılarının giderilmesine bağlanmıştır . Bu iki etki, birleştirildiğinde kalp sağlığına büyük bir destek olur. Kan damarlarını genişletmek kalp üzerindeki gerilmeyi azaltırken, anti-pıhtılaşma özelliği kalp krizi veya felç geçirme olasılığınızı önemli ölçüde azaltır .

Kanser Önleme

Ginkgo biloba yaprakları yüksek düzeyde terpenoidler, flavonoidler ve yapısında dahil bulunan çeşitli antioksidan polifenolik bileşikler, tüm vücutta serbest radikallerin ortadan kaldırmak için birleştirir. Çeşitli antioksidanlar ile ginkgo biloba vücudu başta kanser ve kalp hastalıkları olmak üzere kronik hastalıklardan korur

 Anti-aging özelliği

Ginkgo biloba’nın en popüler kullanımlarından biri yaşlanmaya karşı bir kalkan olmasıdır. İddiaların çoğu biraz abartılmış olsa da GB’deki antioksidanlar, kırışıklıklar ve yaş lekeleri gibi yaşlanma belirtilerini geciktirmeye yardımcı olur ve ayrıca cildi sıkı ve sağlıklı tutar.

 Sinir Bozukluklarını Önler

Ginkgo biloba reaksiyon süresini hızlandırarak sinir bozukluklarını artması riskinizi azaltarak sinir sistemi üzerinde olumlu bir etki yapar . Ayrıca ginkgo biloba alımı Parkinson hastalığının ve Raynaud hastalığının semptomlarının azaltılmasıyla ilişkilendirilmiştir

Hemoroit Belirtileri azaltır

Ginkgo biloba hemoroidlerin neden olduğu akut ağrıyı azaltmada etkilidir. Ayrıca rektumun damarlarında artan basınç nedeniyle meydana gelen  inflamasyon ve kanama gibi semptomları da giderir

 

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı