Genel

Horoz başı

HOROZ BAŞI

GALEOPSIS TETRAHIT L.

(Labiatae-fam.)

Bulunduğu Yerler: Memleketimizin her yanında , otlu, taşlık , yerlerde ,( zararlı ot halinde) tarlalarda bulunur.

Yapısı:Biryıllık otsu bir bitkidir.Saplar 4 köşeli, kıllı,20-60 cm. kadar yüksekliktedir.Yapraklar karşılıklı, sapın altında bulunanlar yumurta biçimindedir, yukarıdaki yapraklar ise mızrak şeklinde, tüylü ve dişlidir. Çanak; boru şeklinde, 5 bölümlü, taç; 5 yapraklı ve iki dudaklıdır. Dudaklardan üstteki miğfer şeklinde alttakilerde üç bölümlü, orta bölüm kalp şeklinde olup kaidenin üst tarafında boynuz gibi iki ur vardır. Meyve ; kuru, oval 4 cevizcik halinde dökülür.

Kullanılan Kısımlar: Bitkinin sapları; saplar çiçek açma zamanında ( temmuz , ağustos aylarında) toplanır. Gölgede veya 40 dereceye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru bitkinin yaprak ve sapları yeşil çiekler beyaz veya pembe, kokusuz ve acı tattadır. % 12 rutubete müsaade edilir. Balya halinde paketlenir. Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir.

Kimyevi Terkibi: % 10 kadar silisyum asidi % 5 kadar sepi maddeler, saponinler, acı madde, reçine, yağlı maddeler, eterik yağ, mum vs. ihtiva eder.

Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Balgam söktürücü ve sıkıştırıcı te sirdedir. Öksürük, bronşit, bronşial astım vs.de kullanılır.

Halk tababetinde dalak hastalığı, akciğer veremi, kötü huylu anemi vs.de kullanılır.

Kullanılışı: 2 çorba kaşığı bitki 0,5 lt. suda 5 dakika kaynatılıp süzüldükten sonra günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı