Genel

Kızamık

Daha ziyade 3-10 yaşları arasında görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Tıp dilinde morbilli denilen bu hastalığın nedeni, bir çeşit virüstür. Kızamıklı hastanın tükürük damlacıkları aracılığı ile sağlamlara da bulaşır. 

Bu nedenle, kızamık lekeleri kaybolduktan sonraki 10 gün içinde de hastayı, sağlıklı kimselerle görüştürmemek gerekir.

Hastalık mikrop alındıktan sonra 10 gün içinde orataya çıkar. Hastanın gözleri kızarır, burnu akar, hapşırır, öksürür. Ateş yükselir. Baş ağrılarından şikayet eder. Kuvvetli ışıktan rahatsız olur. 

Bu belirtilerden aşağı yukarı 4 gün sonra küçük kırmızı ufak lekeler görülmeye başlar. Bunlar grup halindedir. Bu dönemde dudaklarda kuruluk ve dilde paslanma dikkati çeker. 

Bir süre sonra da kızamık lekeleri yüzün her tarafına, boyuna, göğse, kollara, karına, ve bacaklara yayılır. Bu dönem 3-4 gün devam eder. Sonra ateş yavaş yavaş ya da birdenbire düşerek belirtiler kaybolur.

Hastanın odası güneş görmeli ve çok temiz olmalıdır. Oda ısısı 18-20 derece arasında tutulmalı, günde en az iki kere havalandırılmalı ve hastanın üşütmemesi için azami dikkat gösterilmelidir. Ayrıca, hastanın ağız, burun ve beden temizliğine özen gösterilmelidir.

Bunlara dikkat edilmediği takdirde hastalık, zatürree, bronkopnömoni, zatülcenp, ortakulak iltihabı veya ensafalit gibi tehlikeli hastalıklara neden olabilir.

Kızamık geçirenler, bağışıklık kazanıp bir daha kızamık olmazlar. Ayrıca çocuklara 2 yaşında yaptırılacak kızamık aşısı da bağışıklık sağlar.

1. tarif 

Kara ağac kabuğu, kantaron, ada çayı, söğüt yaprağı, okaliptus yaprağı, kekik, nane, hatmi, papatya, melek otu, rezene, lavanta, anason, fesleğen, biberiye, oğul otu, karabaş ve melisa 

Otların tamamı veya ayrı ayrı kaynatılıp suyu çay gibi aç veya tok karnına içilir.

2. tarif 

Sarımsak, soğan, lahana, turp, pırasa, portakal, limon, greyfurt, ayva yenir, böğürtlen meyvesi, kuşburnu marmelatı bol miktarda yenir.

3. tarif 

100 gr. zencefil

50 gr. çörek otu

50 gr. karanfil

50 gr. tarçın

50 gr. havlucan

50 gr. anason .

50 gr zerdeçal
100 gr nöbet şekeri

 bitkilerin tamamı karıştırıldıktan sonra az miktarda kaynatılabilir veya dövülüp 1 kg. bala tamamı karıştırılıp üç öğün yenilir.

4.tarif
Aktarland Bala hatun şerbeti bol bol tüketilir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı