Ansiklopedik Bilgileren kaliteli bitkisel ürünleren tecrübeli aktarrakı aroması

Aloe vera Yağı Genel Sağlık Yararları Ve Doyurucu Bilgi

Vücudunuzu İyileştirmek, Hastalığı Önlemek ve En İyi Sağlığa Sahip olmak için Gıda Gücünün Kilidini Açın

 

Aloe Vera Nedir
Aloe vera aynı zamanda tıbbi aloe olarak da bilinir ve ortak isimleri Lily of the Desert, Burn Plant ve Elephant’s Gall’dır. Aloe’nin cinsi sulu bitkiler ailesine aittir. Bu bitkinin büyük etkileri Mısırlılar, İspanyollar, Persler, Rumlar, İtalyanlar, Afrikalılar, Japonlar ve Hintliler de dahil olmak üzere pek çok medeniyet tarafından kabul edilmiştir. Sıcak ve kuru iklimlerde en iyi derecede yetişir . Hindistan , Afrika ve diğer kurak bölgelerde yoğun bulunur . Bu bitki, bitkisel ilaçlarda geniş bir kullanım alanına sahiptir . Aloe vera bitkisi, insan sağlığı için son derece yararlı olan mannanlar, polisakkaritler, lektinler ve antrakinonlar gibi bileşiklere sahiptir.

Aloe veranın sağlığa olan faydaları, sindirim sisteminin iyileştirilmesiyle başlar ve uzun vadede optimal bir sağlık ile sonuçlanabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, yaşlanmayı geciktirir, dermatiti tedavi eder , menstrüel sorunları hafifletir, artrit ağrısını azaltır ve yaraları iyileştirir . Aynı zamanda mide bulantısını iyileştirir, ülseri ortadan kaldırır, kan şekeri seviyelerini düşürür, şeker hastalığını önler , oksidatif stresini azaltır , kanserli büyümeyi inhibe eder, radyoterapi tedavilerinin yan etkilerini iyileştirir, saç büyümesini destekler ve asit reflü belirtilerini yatıştırır .
yaygın olarak bu yararlı bitki aynı zamanda kolesterol ve trigliseridleri düşürür, kardiyovasküler işlevleri geliştirir, eklem ve kas ağrısını hafifletir ve ömrünü uzatır, dişeti hastalıklarını iyileştirir . Ağrıyı hafifletmek için yaşlılar için kullanılmıştır çünkü mükemmel anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.
Aloe bitkisinin tüm dünyadaki tıbbi uygulamalarda şüphesiz daha önemli hale gelecek daha fazla faydalarını keşfetmek için çalışmalar devam etmektedir.
Aloe Vera bitkisi genellikle 60-100 cm (24-39 inç) yükseklikte yetişen ve genişliğe yayılmış olan sapsız veya bazen çok kısa boylu sulu bir bitkidir. Bu bitkinin yaprakları kalın ve etli olup rengi yeşil veya gri-yeşil renktedir. Bu bitkinin bazı çeşitleri gövde yüzeyinin üst ve alt kısımlarında beyaz lekelere sahiptir. Yaprakların marjı testere dişidir ve yaz boyunca çiçekler açılır. Bu bitki hem içeride hem de dışarıda kolayca yetiştirilebilir.
Aloe Vera’nın Sağlık Faydaları
Sindirimi Geliştirir
Bağışıklığı Arttırır
Kanserin Büyümesini engeller
Radyoterapi Yan Etkilerini Düzeltir
Cilt bakımı
Saç Bakımı
Artrit Ağrılarını Azaltır
Eklem ve Kas Ağrısını Dindirir
Yaraları İyileştirir
Adet Sorunlarını tedavi eder
Mide bulantısını hafifletir
Kan Şekeri Seviyesini Düşürür
Oksidatif Stresi Önler
Reflü asit Belirtilerini Söndürür
Kolesterol ve Trigliseridleri Düşürür
Kardiyovasküler Fonksiyonu İyileştirir
Dişeti Hastalıkları tedavisinde kullanılır
Yiyeceklerin Korunmasında kullanılır
Kan Oksijenasyonunu artırır
Yaşlanmanın Gecikmesini sağlar

Aloe Vera Nasıl Yardımcı Oluyor?
Yıllardır, aloe veranın yatıştırıcı doğası doğal felsefeye inananlar tarafından bilinir ve saygı görür. Çok sayıda sağlık etkisi sağlamak için insan vücudundaki diğer bileşiklerle birlikte çalışan 18 amino asidi vardır. Cildin , yaraların ve diğer cilt sorunlarının tedavisi için bilinir . Bununla birlikte, kalp rahatsızlıkları, şeker hastalığı, astım ve artrit tedavisi gibi diğer yararlar da vardır .

Aloe Vera’nın Sağlık Faydaları
Aloe vera ürünlerini normal beslenme planınıza dahil etmek, otomatik olarak rejenere bir vücuda ve çekici, genç bir görünüm kazandıracaktır. Aloe’nun ortak sağlık yararları aşağıda tartışılmaktadır.
Sindirimi Geliştirir
Aloe veranın doğru adaptogenik özellikleri, sindirim için faydalıdır . Daha iyi besin emilimini sağlar ve ayrıca boşaltım yoluyla zararlı elementleri ortadan kaldırır. Sağlıklı bir sindirim süreci, düşüncelerinizi ve eylemleri olumlu şekilde etkiler ve böylece genel sağlık için teşvik eder. Hassas bağırsak sendromunu iyileştirir .
Aloe vera bir dizi sindirim sistemi ve ülseri tedavi edebilen polisakkaritler olarak adlandırılan bileşikler içerir. Ülserler, bu bitki yağı ile etkili bir şekilde iyileştirilen sindirim problemlerinin en önemli sonuçlarından biridir. Birçok çalışma, Crohn hastalığı, peptik ülserler ve diğer sindirim sistemi rahatsızlıkları gibi sorunları iyileştirdiğini kanıtladığı belirtilir
Bağışıklığı Arttırıyor
Aloe vera suyundan yapılan içecekler , sindirim sistemini ve dolaşım sistemini etkili bir şekilde temizleyen doğal detoksifikasyon özelliklerine sahiptir. Besinlerin emilim düzeyi hızlandıkça, daha iyi kan dolaşımı sağlar ve ayrıca sağlığı geliştirir. Kan oksijen bakımından zenginleştiğinde, otomatik olarak hücrelerdeki besin maddelerini daha verimli bir etki sağlar. Bu sağlıklı hücreler vücudunuzun enfeksiyonları önlemesi nedeniyle bağışıklık sisteminizi güçlendirmesini sağlar. Zararlı bakterileri etkisiz hale getirme yeteneğine sahiptir. Gençleştirici özellikleri sebebiyle gün boyunca cildin taze ve enerinin aktif kalması için vücutta çalışır. Birçok çalışma, bu antitümör ve immünomodülatör özelliklerin aloe vera polisakaritlerinden kaynaklandığını göstermiştir.
Kanserin büyümesini Engeller
aloe vera, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur; aloe jelin kullanılması da kanserli tümörleri tahrip eder. Uluslararası İmmünofarmakoloji (1995) ‘te yayınlanan araştırmalara göre, aloe vera polisakaritleri, antitümör potansiyeline sahip çok miktarda nitrik oksit üreten bazı etkili makrofajları içerir. Natüropatide sayısız kanser önleme yöntemi vardır ve aloe vera bazlı olanlar en başarılı olanlardan biri olduğu kanıtlanmıştır. Ancak, bazı uzmanlar tek başına kullanıldığında, kombinasyonu bu gibi olgularda çok etkili olmayabilir demek otlar gibi spirulina , kedi pençesi ve intravenöz gibi tedaviler C vitamini dahil edilmelidir. Her zaman bir doktora danıştıktan sonra her türlü kanser tedavisine başlanması önerilir.
Radyoterapi Yan Etkilerini Düzeltir
Bir kanser tedavisi sırasında çoğu durumda radyoterapi kaçınılmazdır. Kanser hastalarında genellikle radyoterapi nedeniyle rahatsızlık verici yan etkiler görülür. Aloe vera yağının radyasyon alanında topik olarak uygulanması hastaya yatıştırıcı etkisini hemen hissettirir ve iyileşmeyi hızlandırır. Bu gibi durumlarda ayrıca kırızı dut şurubu içerseniz radyasyon yanıklarının iyileşmesinde size yardımcı olacaktır .
Cilt bakımı
Aloe vera antik zamanlardan beri cilt hastalıkları için kullanılmıştır. Aloe yaprağından elde edilen saf yağ , cilt aşınmalarına karşı en iyi doğal ilaçtır ve aynı zamanda yaşlanmaya karşı cilt koşullarının semptomlarını azaltmaya yardımcı olur. Bir çok cilt bakımı ve kişisel bakım ürünleri, tuvalet malzemeleri ve kozmetikler aloe vera yağı içerir. Aslında bitkisini evde bulunduruyorsanız, yaprağın sadece küçük bir bölümünü yırtın çikan sıvıyı yüzünüzde ham halde uygulayın. Bu terapi, pazardaki birçok pahalı cilt kreminden çok daha iyi ve daha etkili olacağını ispat edecektir. Çoğu kişi suyu içmeyi tercih eder, bu da cildin sağlığını geliştirir, çünkü bitkinin özellikleri dahili olarak çalışır. Ayrıca burun, kızarıklık, sivilce ve sedef hastalığının tedavisindede yardımcı olur .
Saç Bakımı
Aloe vera yağının saç büyümesini doğal olarak teşvik etmek için mükemmel bir seçenek olduğu kanıtlanmıştır içerinkeki maddeler, saç bakımı hacimli ve sağlıklı saçları korumak için gereklidir . Saç dökülmesini tedavi etmek için yağını tüm saç derisine ve saçına uygulayabilirsiniz . Saç büyümesini teşvik etmek için çok faydalıdır. Aloe vera yağı kan dolaşımını geliştirir ve sizi stres ve zihinsel zorlanmadan uzak tutar. Aslında, ‘Androgenetik Alopesi”yi etkili bir şekilde tedavi eden anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.
Artrit Ağrılarını Azaltır
Aloe Vera, artrit kaynaklı ağrı ve şişlik üzerine anında çalışan inanılmaz anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle dikkat çekicidir.Artrit ile yakından bağlantılı olan şişme ve iltihaplanmayı sakinleştirmede son derece etkilidir. Aslında, aloe vera yağının şişme durumunda topikal uygulamada hem artrit ağrısını iyileştirmede pozitif sonuçlar verir.
Eklem ve Kas Ağrısını Dindirir
Aloe vera yağının anti-inflamatuar özellikleri, eklem ve kas ağrılarında etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Aloe vera yağını topikal olarak uygulamak eklem iltihaplanmasını azaltır. Aloe suyu aynı zamanda vücudunuzdaki iltihaplanmayı azaltmak için tüketilebilir, böylece vücudunuz yeniden canlanır. Bazı çalışmalarda, aloe vera suyunu düzenli olarak en az iki hafta tüketen kişilerin iltihaplanma konularında belirgin bir iyileşme sağladığı bildirilmiştir. Bununla birlikte, diyetiniz kırmızı et , şeker, süt , kızarmış yiyecekler ve beyaz unu daha az tüketirseniz vücutta etki olarak dafada verimli çalışır .
Yaraları İyileştirir
Aloe vera, binlerce yıl önce keşfedildiğinden beri doğal şifacı olarak düşünülmüştür. Harici olarak kullanıldığında, yara pansumanı için en iyi seçenektir. Aslında birçok durumda, aloe veranın, en acil aft ve ağız yarası vakalarında bile sihir gibi çalıştığını görüyoruz. Meyve suyu yarayı hemen mühürler ve kan akışını yaraya çekerek yara iyileştirme sürecini geliştirir. Birçok çalışmada, aloe’nin 3. derece yanık kurbanlarını etkili bir şekilde tedavi ettiği ve yanmış cildi daha hızlı bir şekilde iyileştirdiği kanıtlanmıştır.
Adet Sorunlarını Tedavi Ediyor
Aloe veranın özü, rahmin mükemmel bir uyarıcısı olduğu gösterildi. Aloe vera suyunun ağrılı menstrüel sırasında çok yararlıdır.
Mide bulantısını hafifletir
Mide bulantısı, kirlenmiş yiyeceklerin tüketilmesi, virüs veya grip olması ve hatta kemoterapi tedavileri gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Mide bulantısı için insan yapımı birçok ilaç var, ancak bugünlerde doktorlar tedavi için doğal seçenekler önermektedir. Çoğu zaman, mide bulantısı midede veya sindirim sistemindeki bozukluklardan kaynaklanır. Aloe vera suyu hasta mide için mükemmel ve vücuda sakin bir his getirerek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlıyor. Bu dolaylı olarak bulantı duygularını hafifletmeye yardımcı olur.
Kan Şekeri Seviyesini Düşürür
Aloe vera aynı zamanda kan şekeri seviyelerini düşürmek için kullanılır.Kan şekeri seviyelerini düşürmek için faydalı etkilere sahiptir. Aloe veranın diyabetik sıçan modelleri üzerindeki etkileri üzerine yapılan çalışmanın bir sonucu diyabetin tedavisinde faydalı olduğunu düşündürmektedir.
Oksidatif Stresi Önler
Aloe vera jel zengin vitaminler olduğu gibi B12 vitamini , B1, B2, B6, ve A vitamini , E ve C, niasin ve folik asit içerir . Bu vitaminler insan vücudunun düzgün işleyişi için gereklidir. Vücudun savunma sistemi, suyun düzenli olarak tüketilmesi ile korunur ve böylece oksidatif stresin tehlikeli etkisinden uzak durursunuz.
Reflü Belirtilerini Söndürür
Mide reflüsü aslında yanıltıcı olarak bir hastalık olarak bilinir; ancak aslında sadece mide yanması ve rahatsızlığı içeren bir semptomdur. Başlangıçta, genellikle etkin şekilde çalışan ve düzgün şekilde çalışmaya başlayan yatıştırıcı aloe vera suyunu tüketmenin doğal yollarını deneyebilirsiniz. Bununla birlikte, kızarmış ve işlenmiş yiyeceklerden kaçınmaya çalışmalısınız.
Kolesterol ve Trigliseridleri Düşürür
Aloe vera yağı, içten kullanıldığında, otomatik olarak kan kalitesini iyileştirir ve böylece kanınızdaki diğer bileşenlerin kolesterol ve glikoz gibi dengelenmesine yardımcı olur. Etkili olarak kolesterol ve trigliserid toplam içeriğini düşürür. Yaban mersinide aynı zamanda güçlü kolesterol düşürücü ajanlardır, bu nedenle yaban mersini ve aloe verayı birleştirirseniz ne kadar doğal bir şifa olabileceğini düşünebilirsiniz.
Kardiyovasküler Fonksiyonu İyileştirir
Aloe vera yağı, kan tedarikini hızlandırır ve aynı anda arındırır. Bu kan vücuttaki organlara oksijen itaşınmasını hızlandırır böylece işlevsellikleri en üst düzeye çıkarılır. Beyin ve kalp gibi organlar bu saf kan tarafından desteklenen oksijene ihtiyaç duyar. Bu nedenle, aloe vera dolaylı olarak kanı taze ve oksijen bakımından zengin tutar ve bu amaçlara mükemmel bir şekilde hizmet eder.
Dişeti Hastalıkları Tedavisi
Diş ve diş eti hastalıkları da aloe vera ile tedavi edilebilir. Bu doğal çareyi evde deneyebilirsiniz; diş fırçanıza biraz aloe vera yağı koyduktan sonra normal şekilde fırçalayın. Aloe vera yağı dişetinizi yatıştırır ve her türlü enfeksiyonu veya çürüğü iyileştirir . Aloe vera suyu ayrıca diş etlerini sağlıklı tutmada yardımcı olabilir. Yutmadan önce ağzınızın çevresindeki sıvıyı gargara yapılır.Bu önlemler, diş etlerinizi birkaç ay içinde yeniden şekillenmeye başlayacaktır.
Yiyeceklerin Korunması
İspanya’daki Miguel Hernández Üniversitesi’nden Profesör Daniel Valero ince bir tabaka aloe vera jelinin doğal bir gıda koruyucusu olarak kullanılabileceğini kanıtladı . Deneyde bazı uygulamada üzümleri bir aloe vera jel kasesine batırdılar ve sonra buzdolabı sıcaklıklarında muhafaza ettiler. Aloe vera uygulamasız olarak üzümlerin bozulduğu gibi,jel ile uygulaması yapılan üzümler ise 35 günden daha uzun süre taze kaldı ve hala taze tadı vardı.
Pek çok bilim adamı, aloe veranın bu yararının dünyadaki gıda güvenliği düzenlemelerine yeni bir boyut getirdiğini söylüyor. Diğer deneyler , aloe vera jelinde meyve ve sebzelerin daldırılmasının E.coli’yi etkili bir şekilde yok ettiğini, tazeliğini koruduğunu ve raf ömrünü uzattığını gösterdi. FDA, doğal bir gıda tatlandırıcı ajan olarakta da onayladı.

Yaşlanmanın Gecikmesi
Aloe vera yağı ile, sağlıklı bir cildi genç tutmada yardımcı olan birçok cilt ürününün birincil bileşenidir. Herhangi bir cilt kremi içindeki aloevera desteğinin katkısı, kırışıklık azaltma ve cilt canlandırıcı olarak kremin işlevini arttırır. Yaşlanmayı geciktirici özellikleri cilt taze, esnek, buruşmaz ve aydınlık tutar. Aloe veranın özellikleri cildin çeşitli katmanları içinde, hatta vücudun kaslarına hızla nüfuz etmesini sağlar.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı