Genel

Biberiye Yağı

Biberiye yağı, Sağlık için yararları bilinen çok geniş kapsamlı popüler bir uçucu yağdır. Saç büyümesini teşvik etme zihinsel aktiviteyi artırma, solunum problemlerini hafifletme ve ağrıyı azaltma becerisi de dahil olmak üzere yararlarının daha fazla olduğuda bugünlerde giderek önem kazanmakta ve popüler olmaktadır .

Biberiye yağı Nedir

Rosmarinus officinalis olarak da bilinen Rosemary, Akdeniz bölgesinde bir mutfak otu olarak çok popüler olan bitkidir . Birçok yemekler biberiye yağı ve taze çekilmiş yaprakları ile pişirilir. Biberiye yağı yapraklardan çıkarılır. Biberiye çalı , fesleğen, lavanta, mersin ve adaçayı içeren nane ailesine aittir .

Biberiye, antik zamanlardan beri çeşitli amaçlar için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Romalılar biberiye tesisine özel önem vermiş ve dini törenlerde sıkça kullanmışlardır. Düğün törenleri hazırlıkları , gıda kozmetik ürünler ve tıbbi bitkisel ürünler de kullanılmıştır. Biberiye yağı ve bitki özleri eski Mısır uygarlığı tarafından tütsü olarak kullanılmıştır.

Biberiye yağının sağlığa olan faydaları ünlü bir Alman-İsviçre hekimi ve bir botanikçi olan Paracelsus  16. yüzyılda bitkisel ilaç anlayışına önemli katkılarda bulunmuştur . Paracelsus biberiye yağı, tüm vücudu güçlendirebilme faydası nedeniyle biberi yağına çok önem vermiştir. Biberiye yağı karaciğer, beyin ve kalp gibi narin organları iyileştirme etkikerine sahip olduğunuda söylemiştir

Biberiye Yağı’nın Sağlık Faydaları

Sindirim Yardımları

Saç Bakımı

Ağız Sağlığını İyileştirir

Cilt bakımı

Kognitif Fonksiyonu Geliştirir

Stres Dindirir

Bağışıklık Sistemini Artırıyor

Ağrıyı hafifletir

Kötü Koku Giderir

Cilt hastalıklarını önler

Solunum Problemlerini İyileştirir

Biberiye Yağının  Faydaları

Günümüzde birçok tıbbi müstahzar biberiye yağı içermektedir. Farklı metodlarla incelenen Biberiye yaginin sağlık için faydaları aşağıda listelenmiştir:

Sindirim Yardımları

Biberiye yağı çoğunlukla hazımsızlığı iyileştirmek, gaz çıkartmak  mide krampları kabızlık ve şişkinlik için kullanılır. Bu  yağın ayrıca dispepsi semptomlarını gidereceği düşünülür ve bir iştah uyarıcıdır. Ayrıca araştırmalar biberiye yağının karaciğer için detoksifıye edildiğini ve sindirim sürecinin önemli bir parçası olan safra oluşumunu ve salınmasını düzenlemeye yardımcı olduğunuda göstermiştir  . Aynı zamanda kan akışını uyarır ve dolaşımı geliştirir, buda gıdalardaki besin maddelerinin emilmesine fayda sağladığı belirtilmiştir . Biberiye yapraklar, kuzu, sığır etlerinin sindiriminde özellikle yararlı olduğu için et yemeklerinde sıklıkla kullanılır

Saç Bakımı

Biberiye yağı ve biberiye çayları şampuanlarda ve losyonlarda saç bakımı için yaygın olarak kullanılır. Biberiye yağı düzenli olarak kullanılması, foliküllerin uyarılmasına yardımcı olur ve saçların daha uzun ve daha güçlü olmasını sağlar. Biberiye yağı, erken saç dökülmesi ve saç dökülmesini yavaşlattığıda bilinir. Bu nedenle kel kellik veya erkek tipi kellik belirtileri göstermeye başlayan kişiler için mükemmel bir toniktir .

Biberiye yağı, kuru ve pul pul olan saç derisi için de faydalıdır. Biberiye yağı ile kafa derisine düzenli kafa masajı ile saç derisini besler ve kepeği kaldırır. Ayrıca kafa derisi problemlerini dönüşümlü olarak tedavi etmek için genellikle çay ağacı yağı ve fesleğen yağı ile karıştırılır . Uzun yıllar boyunca, Biberiye  zeytin yağıyla birlikte sıcak yağ tedavileri kullanarak saçları koyulaştırmak ve güçlendirmek için bir aradada kullanılmıştır

Ağız Sağlığını İyileştirir

Biberiye yağı bir dezenfektandır ve genellikle suya damlatılarak gargara olarakta kullanılır. Ayrıca ağız kokusunu gidermeye de yardımcı olur . Bu uygulama ilede biberiye yağı diş ağız bakterileri, diş eti iltihabı, boşluklar, plak birikimini ve diğer zararlı dış koşullarıda önler

Cilt bakımı

Biberiye yağı saç bakımında olduğu kadar cilt bakımında yaygın olarak kullanılmaz, ancak egzama dermatit , yağlı cilt ve akneyi  tedavi etmek için  fayda sağlayan antimikrobiyal ve antiseptik özelliklere sahiptir . Biberiye yağının deride uygulanması kuruluğun giderilmesine yardımcı olur.

Kognitif Fonksiyonu Geliştirir

Biberiye yağı mükemmel bir beyin ve sinir sistemi toniğidir. Sınavlar sırasında sıklıkla öğrenciler tarafından kullanılır çünkü konsantrasyonu arttırır ve verimli çalışmaya yardımcı olur. Zihinsel aktiviteyi canlandırır  depresyon  zihinsel yorgunluk ve unutkanlık için iyi bir çözümdür . Beyniniz ne zaman yorulursa, sıkıntıyı gidermek ve zihinsel enerjinizi yenilemek için biraz biberiye yağı almayı deneyin.

2003 araştırmasında   araştırmacılar bir sınav sırasında biberiye yağını teneffüs eden 144 test katılımcısının bilişsel işlevlerini önemli ölçüde daha fazla gösterdiklerini tespit ettiler. Bazi araştırmacılar bazı hastalarda Alzheimer hastalığının başlamasını yavaşlatmak için alternatif bir tedavi olarak biberiye yağı kullanma seçeneklerini kullanmaya başladıklarıda belirtilmiştir

Stres Dindirir

Aromaterapinin rahatlatıcı olması biberiye yağınn genel solunumu dışında tükürükteki kortizol seviyesini azalttığı kanıtlanmıştır. Kortizol stres sırasında salınan ana stres hormonlarından biridir . Kanda bulunan aşırı kortizol kronik strese bağlı olarak ortaya çıktığından, hormonal denge ve metabolizmanın etkinliği gibi vücuda zararlar verebilir . 2007’de yayınlanan bir araştırmada , biberiye yağı ve lavanta yağı beş dakika boyunca teneffüs edildiğinde kortizol seviyeleri önemli ölçüde düştüğü ve bu da kronik stresin doğal tehlikelerinin risk olmaktan çıktığıda belirtilmiştir.

Bağışıklık Sistemini Artırıyor

Antioksidanlar vücudumuzda enfeksiyon ve hastalıklarla mücadele için sahip olduğumuz en değerli savunma silahlarından bazılarıdır, bu nedenle antioksidanların aktivitesini arttıran gıdaların dışında biberiye yağıda genel sağlığa büyük bir fayda sağlamaktadır. Biberiye  yağının aynı anda masajı ve inhalasyonundan sonra kortizol düzeylerinin azaldığını tespit eden aynı çalışma, test deneklerinin vücutlarındaki atıl serbest radikal aktivitesinin de önemli ölçüde arttığını tespit etmişledir. Aromaterapi seanslarında veya diğer yollarla biberiye  yağının düzenli olarak kullanılması veya teneffüs edilmesi bağışıklık sisteminin gücünü artırdığı  kanser ve kalp rahatsızlıkları da dahil olmak üzere serbest radikallere bağlı tüm hastalıklarla mücadelede etkili olabileceğinide belirtmişlerdir.

Ağrıyı hafifletir

Biberiye yağı tedavisinde ağrıyı hafifletmek için geniş kullanımları arasında diğer etkileride baş ağrısı , kas ağrıları, romatizma ve hatta artrit  gibi rahatsızlıklarda biberiye yağı ile ağrılı olan bölgeye yapılan masaj  ağrıyı hızlı bir şekilde rahatlatabilir. Biberiye yağı ile buhar banyolarının romatizma tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur.  Burun ağrılarını hafifletmek için çok iyi antienflamatuar özelliğe sahiptir. Ayrıca, ağrıyı azaltabilen daha hızlı iyileşme için yaraların pıhtılaşmasına yardımcı olan kan dolaşımını harekete geçirdiği bilinmektedir.

Kötü Koku Giderir

Biberiye yağını mükemmel bir uçucu madde haline getiren büyüleyici bir aromaya sahip olmasıdır. Benzersiz ve sarhoş edici aromasıyla yağ oda spreyi, kozmetik, güzellik yardımcıları , gıdalar, banyo yağları, mumlar ve parfümlerde kullanılır. Yağ inhale edildiğinde zihinsel enerjiyi artırır ve solunum yollarını temizlediği bilinir . Birçok kişi evdeki kötü kokuyu gidermek için hava spreyi olarak biberiye yağı ve sudan oluşan bir karışımını kullanır.

Cilt hastalıklarını önler

Son araştırmalarda, biberiye yağı antimikrobiyal özellikleri nedeniyle cinsel yolla bulaşan hastalıkları (STD’ler) ve herpes virüsünün tekrarlayan iltihaplanmasını önlemek için önermektedir. Herpes virüsü, normal antiviral ilaçlara karşı hızlı bir şekilde bağışıklık geliştiririr bu nedenle alternatif yöntemler ise her zaman araştırılmaktadır. Bir dizi çalışma biberiye yağının test deneklerinde Herpes virüsü belirtilerini azaltmak için etkili bir seçenek olarak göstermiştir ve hatta virüsün bulaşma düzeyini azalttığıda bildirmiştir

Solunum Problemlerini İyileştirir

Solunum problemlerinin tedavisinde biberiye yağının faydaları iyi araştırılmış ve desteklenmiştir. Solunum alerjileri , soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve gribi için de kullanıldığı bilinmektedir. Biberiye yağı antiseptik özelliklere sahip olduğundan solunum yolu enfeksiyonlarında da etkilidir. Biberiye Yağı antispazmodiktir ve bu nedenle bronşiyal astım tedavisinde kullanılır .

Diğer Faydalar

Menstrüel siklüs, adet krampları, peptik ülser, idrar akışı, prostat, safra kesesi, bağırsak, karaciğer, katarakt, kalp, sperm hareketliliği, lösemi, böbrek gibi rahatsızlıklar için kullanımı da dahil olmak üzere biberiye yağının olası sağlık yararları ile ilgili çeşitli diğer iddiaları vardır. Böbrek taşları ve ilişkili ağrılarda, şu anda kolon, mide, göğüs ve akciğer kanseri dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerini tedavi etme potansiyelini yükseltmek için araştırmalar yapılmaktadır. Biberiye uçucu yağı aromaterapi alanında çok popüler yerlerde hoş geldin aroması olarak çok yönlülüğü nedeniyle yaygın olarak kullanılır.

 

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar : Biberiye yağı, bazen alerjik reaksiyonlara neden olabilir, bu nedenle sadece tıp uzmanınızla reçete ediliyorsa veya kapsamlı bir danışma sonrasında kullanılmalıdır. Biberiye yağı doğada uçucu olduğu için bazen kusmaya ve spazmlara neden olur. Bu nedenle asla yutulmamalıdır. Biberiye esansiyel yağının hamile, emzikli veya emziren kadınlar tarafından kullanılması önerilmemektedir . Yağın aşırı miktarda kullanılması fetusta düşük veya yetersizliğe neden olabilir.

Biberiye yağı bilhassa aromaterapide sıklıkla kullanılan ve bilinç için en etkili yağdır. Ruh halini artırmaya, stres seviyelerini düşürmeye, hafızanızı geliştirmeye ve bilginin kalıcılığını artırmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, iltihaplanmayı ve baş ağrısını ortadan kaldırmaya, bağışıklık sisteminin gücünü artırmaya, hazımsızlığı ve hatta saçın sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan iyi bir fizik tıbbıdır.

 

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı