Genel

Farenjit

Farenks (Pharynx) bademciklerle ses kutusu arasında kalan kısımdır. Dolayısıyla farenjit boğaz ağrısı denilen hastalığın başka bir adıdır. Bu akut veya kronik olabilir. Akut farenjite sebep ya bir bakteri (beta-streptococcus) veya bir virüstür. Beta-Streptococcus hastalığına strep throatı adı da verilir. Kronik şekli sürekli sinüs, akciğer veya ağız enfeksiyonundan olabilir ve sinüslere yayılır.

Belirtiler:

– Boğaz ağrısı,

– Yutma güçlüğü,

– Ateş.

Ayrıca çok alkol, sigara veya kötü, dumanlı hava solumak da başlıca sebepleri arasındadır.

Teşhis

Boğazınız kızarıp şişerek, yutkunmayı ve bazen soluk almayı bile zorlaştırabilir. Cerahat da görülebilir. Boğazınızda yanma hissedebilirsiniz. Bu belirtiler birkaç günden fazla sürerse doktorunuza başvurun.

Doktorunuz boğazınızı muayene edecek ve enfeksiyon etkeninin bir bakteri olup olmadığını belirlemek için, laboratuvara gönderilmek üzere bir kültür örneği alacaktır. Ayrıca burun ve solunum yolları enfeksiyonu gibi diğer hastalıklar yönünden de muayene edecektir.

Tedavi

Çoğunda tedavi gerekmez. Ancak bakterinin yaptığı farenjit için antibiyotik verilebilir. Virüs nedeniyle olanlarda antibiyotiğin yararı olmaz.

Bol bol dinlenmeli, aspirin veya benzer bir ilaç olmalı ve günde birkaç kez ılık tuzlu suyla gargara yapmalısınız. Pastiller de rahatlatabilir.

Yumuşak yiyecekler yiyerek boğazınızı tahrişten kaçınabilirsiniz

Tarifler:
Meyan kökü farenjiti iyi tedavi edicidir özellikle unu
1. tarif 

Kara ağac kabuğu, kantaron, ada çayı, söğüt yaprağı, okaliptus yaprağı, kekik, nane, hatmi, papatya, melek otu, rezene, lavanta, anason, fesleğen, biberiye, oğul otu, karabaş ve melisa 

Otların tamamı veya ayrı ayrı kaynatılıp suyu çay gibi aç veya tok karnına içilir.

2. tarif 

Sarımsak, soğan, lahana, turp, pırasa, portakal, limon, greyfurt, ayva yenir, böğürtlen meyvesi, kuşburnu marmelatı bol miktarda yenir.

3. tarif 

100 gr. zencefil

50 gr. çörek otu

50 gr. karanfil

50 gr. tarçın

50 gr. havlucan

50 gr. anason .

Yalnız bu bitkilerin tamamı karıştırıldıktan sonra az miktarda 3-4 defa kaynatılabilir veya dövülüp 1 kg. bala tamamı karıştırılıp üç öğün yenilir.

4.tarif
Aktarland Bala hatun şerbeti bol bol tüketilir.
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı